Svátek Všech svatých se v Mexiku nese v oslavném stylu

Svátek Všech svatých se v Mexiku nese v oslavném stylu

Za mrtvé obvykle nesmutní, zajdou do kostela, nechají si „požehnat“ indiánskými šamany, přinesou na náměstí spoustu dobrot a ty pak společně sní. To je veselejší verze svátku Všech svatých.

Mexiko je zemí, která vás okouzlí svou pradávnou historií a která si vás podmaní svými nádhernými pyramidami, náměstími, barvami, koloniálními domy s jejich neuvěřitelnými nádvořími, vůní chilli-papriček a chutí kukuřičných placek. México, nebo podle jazyka starých Aztéků metz-TLI = měsíc, xic-TLI = pupek nebo střed a co = označení místa…

Vše dohromady zní přibližně jako México, tedy ve velmi volném překladu z jazyka Nahuatl, jako pupek světa nebo střed měsíce. Takže vítejte v zemi, kterou již dávní Aztékové nazývali pupkem světa. Ačkoli v současnosti se říká, že Mexiko je příliš blízko USA a příliš daleko od Boha. Tak či onak, Spojené Státy Mexické si vás určitě získají.

Vůbec všechny mexické fiesty stojí za návštěvu, a to třeba kvůli nádherným kostýmům! Máte-li raději klid, ponořte se do podvodních systém mexických cenot.

Dary pro mrtvé

Já jsem měla možnost být v jednom z největších měst naší planety právě během oslav svátku Všech Svatých. Svátky u nás možná spojené s jakýmsi smutkem, zastavením se v době, pokorou. V Mexiku se konají ve velmi oslavném stylu. Každé náměstí se rozsvítí barvami, květy a hlavně vůní čokoládových koster a lebek, které si malí i velcí Mexičané kupují a s oblibou konzumují při prohlížení ofrendas.

Střed náměstí je vyhrazen pro ofrendas, což ve velmi volném překladu znamená dary, které se dávají pozůstalým, aby jim na druhém světě bylo lépe. Tedy například, napeče se koláč či jiné dobroty, které měl zesnulý rád, přichystají se různé barevné výstřižky, fotografie, květiny, kvítky, čokoládové kostry či lebky a vše se přinese na náměstí. Naskládá se to jakoby na stupínky, schůdky – a tím se zajistí, že vše je pěkně přehledné a samozřejmě vyzdobené.

Barvou těchto dnů jsou malé žluté kvítky, které voní již zdaleka a tím dávají všem najevo, kde se pyramidální ofrenda nachází. A když si toto představíme v jednom z největších měst světa, kde se hlavní náměstí Zócalo o rozloze přibližně 43 700 metrů čtverečních zaplní lidmi, jsme ohromení. I samotný Moctezuma, jeden z posledních aztéckých panovníků, by se obracel v hrobě nad invencemi dnešních Mexičanů.

Nejširší nabídku průvodců a map Mexika (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Katedrála a piknik

V těchto dnech navíc Mexičané mnohem více navštěvují jednu z největších katedrál Střední Ameriky. A hned po její návštěvě se na samotném Zócalo nechají „vydýmat“ možná právě Moctezumovými pra-pra-pra vnuky, kteří zde praktikují staré (prý osvědčené) rituály očisty duše. To je na Mexičanech velmi zvláštní a jedinečné. Drtivá většina obyvatel jsou katolíci, ale přesto uctívají a respektují i ​​své dávné bohy, kteří mají velmi důležité místo v jejich každodenním životě. Odpověď, která se mi dostala na tuto zdánlivě neslučitelnou kombinaci, byla: „My náboženství neuctíváme, my v něm žijeme.“

A tak právě v tyto dny mnohem více Mexičanů navštěvuje hroby svých blízkých, kam jim nosí nejenom dary, ale hlavně jídlo (častokrát zbavené špatných vlivů právě místními indiánskými šamany), které pak spolu jako rodina snědí na společném posezení – tzv. v kruhu rodinném. Jaký kraj, takový mrav. I pro toto se vyplatí Mexiko vidět, pro jeho jedinečný způsob soužití a harmonii mezi prastarými tradicemi ještě z dob před Kolumbem a novými španělskými zvyky přinesenými z daleké Evropy.

Zkušenosti čtenářů

Jarda

bueeeeno… Prosli jsme se po Zocalu, podivali se na presidentsky palac, na zbytky pyramid hnedka vedle napravo vedle katedrali, zasli jsme se podivat na sazena vejce (Bellas Artes). Jeste neco? Stalo by za to jit se podivat na nejaky hrbituvek v nejake vesnici. To co je popsane v clanku je spis pro turisty…

Iveta

Ahoj, je to ještě aktuální?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí