Suonen, magický vodní svět Wallisu

Suonen, magický vodní svět Wallisu

Švýcarský kanton Wallis je proslulý desítkami čtyřtisícovek, mezi nimiž ční nejfotografovanější hora celé planety čili Matterhorn. Přitom není vůbec nutné rovnou pořizovat vybavení pro alpinisty, chce-li se tady člověk vydat na pochod.

Jak zavlažit půdu

Obdivuhodné stezky lemují i svahy ve slunných údolích Wallisu. Velehorský kanton na jihozápadě Švýcarska se pyšní víc než 300 slunečnými dny v roce, a tak zdejší hospodáři už před tisícovkou let vynalezli originální recept, jak proměnit vyprahlý terén v úrodný zemědělský kraj: postavili stovky kilometrů terénních vodovodů (otevřených příkopů, žlabů i tunelů), jež přivádějí od ledovců do údolí mimořádně výživnou minerální vodu.

Říká se tomu suonen a jelikož cílem dávných konstruktérů byl pravidelný (a mírný) sklon kanálů pro spolehlivé proudění vody a zároveň pro stavbu a údržbu zbudovali stovky kilometrů chodníčků, vznikl ideální pochodový terén.

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Vycházka u Rhony

Jedny z nejlépe dostupných suonen se nacházejí díky Lötschberské železnici v oblasti vesnic Hohtenn, Ausserberg a Eggerberg vysoko nad údolím řeky Rhony. Ze švýcarské metropole Bernu sem jezdí každou hodinu vlak po překrásné vyhlídkové trati, jež slaví právě letos 100. narozeniny, jízda zabere zhruba 90 minut a samotný pochod je díky dráze variabilní: podle výběru zastávek tu lze podniknout sotva dvouhodinovou vycházku z Ausserbergu do Eggerbergu, pětihodinovou túru z Hohtenn do Eggerbergu, ale také celodenní pochod s výstupem k prastarým suonen v údolí potoka Baltschieder.

Suonen v Nendazu

Jedinečnou síť suonen, celých 98 kilometrů, vlastní také Nendaz ve Čtyřech údolích. Z celkových osmi tras jich šest vede podél vody. Chodníčky na březích historických zavlažovacích kanálů jsou vhodné i pro nepříliš zdatné chodce a odměňují je nádhernými výhledy na údolí, vrcholky hor a vesnice. Malebné stezky se nachází v nadmořských výškách od 800 do 22000 metrů a lze se sem podívat kdykoliv od jara do podzimu. Na startovní čáru chodce sváží kyvadlové autobusy z blízkých oblastí Isérables, Veysonnaz a Siviez.

Grand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webu www.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor.

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí