Spropitné, bakšiš, úplatek

Spropitné, bakšiš, úplatek

Jaký je rozdíl mezi spropitným, bakšišem a úplatkem?

Spropitné je do značné míry západní zvyk. Pokud místní lidé spropitné nedávají, nemusíte ani vy.

Bakšiš (rozšířený zejména na Blízkém východě, v jižní Asii a severní Africe) je něco jiného. Poskytl-li vám někdo dobrou službu, pomohl vám, vyšel vám vstříc, oprávněně a plně v souladu s místními zvyky očekává bakšiš. Ekvivalent 5-20 Kč je obvykle odpovídající suma, ale pochopitelně závisí na situaci a bohatství dané země. Samozřejmě, že nemusíte dávat bakšiš vždy, kdy si o něj někdo řekne, zvlášť když na cizince se žádosti někdy jenom hrnou a to i za nežádané nebo neexistující služby. Může se na vás třeba obrátit výrostek s tím, že vám hlídal batoh, který jste měli na zádech. V mnoha zemích je bakšiš neznámý, třeba v JV Asii nebo v Číně, kde vláda dokonce vede kampaně proti spropitnému a bakšišům.

Úplatek často splývá s bakšišem. Někdy to může být jediná šance, jak něčeho dosáhnout či jak se vyhnout nepříjemnostem. Nejobvyklejší požadované úplatky na cestách jsou při překračování hranice a za imaginární dopravní přestupky.

Zkušenosti čtenářů

Kaňour

Hlavně v ČR se úplatky musí rozdávat skoro všude a bakšiš si dokonce každá česká banka strhává rovnou z účtu!

Jiří

Nikomu nic nedávat, spropitné jsem nikdy nikomu nedával a ani v budoucnu to nemám v plánu. Za zboží a službu zaplatím jen tolik kolik prodejce anebo řemeslník požaduje a nedám ani o korunu navíc. V obchodě, v hotelu, v restauraci anebo v hospodě mi také nikdo při placení nevrátí část zaplaceného obnosu zpět jako projev úcty za to, že jsem navštívil jejich podnik a tím jim prokázal velkou čest a nechal je vydělat. A když vám bude v krámu anebo v hospodě chybět dvoukoruna tak vám to také neprojde a zboží nedostanete, ale obráceně se všichni přímo třesou na finanční dar do kapsy, NASRAT.

king

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: