Sparber, nejkrásnější vyhlídkový vrchol nad hladinou Wolfgangsee

Sparber, nejkrásnější vyhlídkový vrchol nad hladinou Wolfgangsee

„Jaká místa v Salzkammergut doporučuješ navštívit?“ Sparber. Jasná volba! Kopec Sparber je zcela jistě ve výběru třech nejhezčích míst. Časově a fyzicky nenáročný výstup s absolutně dokonalým výhledem, po němž se v létě přímo nabízí koupání v průzračných vodách jezera Wolfgangsee. Byl jsem tady několikrát a je to nejenom jeden z mých tajných tipů, ale zároveň místo, kam se někdy jistě rádi vrátíte. Tato pozvánka se opravdu neodmítá!

Nad hladinou jezera Wolfgangsee se osamoceně zvedá kuželovitý vrchol Sparber 1.502 m patřící do skupiny Salzkammergut Berge. Samotný vrchol je skalnatý, tvoří jej dvě vysoké věže oddělené úzkým sedlem. Toto je však patrné jen z východní a západní strany. Od severu jeho dvojvrchol splývá. Měl jsem ho v hledáčku již delší dobu. Je dobré si počkat na slunné počasí, protože vrcholová část je osazena několika ocelovými lany a kramlemi a po dešti to bude každopádně velmi klouzat.

Focení s jeleny životu nebezpečno

Na výstup jsem se vydal až odpoledne. Autem jsem z Bad Ischlu dojel ke Stroblu, před nim odbočil směrem na Postalm, ale zanedlouho v obci Weissenbach jsem zamířil prudce vzhůru po asfaltce k velkému pensionu Kleefeld 690 m. Vedle něj se nachází rozlehlá obora s vysokou v počtu stovek kusů. Děcka si přijdou každopádně na své. Zvířata jdou snadno pozorovat a často se ani nebojí.

Něco o tom by mohl vyprávět jeden můj pacient, kterého žena poslala vyfotit se s jelenem. Jelen tím nápadem asi příliš nadšen nebyl a chlapík může děkovat, že si z tohoto setkání odnesl jen asi 15 cm dlouhou ránu na hlavě! A jestli děkoval i ženě? Je zde k vidění snad vše. Od srnek, jelenů, daňků přes kozorohy atd. Nevím, jestli to tady je se zvířaty jako s chovnými rybníky, kde si nějakou rybu chytíte a naproti Vám ji upečou. Žádné výstřely jsem tady neslyšel. Působí to na mne trochu jako zoo.

Autor Tomáš Obtulovič hory navštěvuje od ranného dětství, od turistiky a lyžování se dostal ke skalnímu lezení, horolezectví a skialpinismu. Navštívil také třeba Nepál. Přečtěte si jeho článek Přechod masívu Kanchenjungy: Třetí nejvyšší hora na světě, dva kamarádi, jeden sen.

Odpolední dosažení vrcholu

Auto jsem odstavil na parkovišti pod hostincem a kolem obory jsem se strmě vydal k vrcholu. Stezka stoupá přes louku Dürntalm 977 m listnatým lesem, kde to řádně na vlhkém vápenci klouže. Narazím na několik kamzíků. Ti jsou však plaší. Chodník se dostane ke kamenné hlavě a já jsem zvědavý, kudy půjde značka dále. Traverz velmi strmým travnatým úbočím, zvýšená pozornost je na místě a dostane se do úzké skalní průrvy, sedla mezi dvěmi věžemi. Na pravou vyšší vede již jen úzký chodník s ocelovým lanem, kramlemi a žebříky.

Rozhodně to tady není na škodu. Experimentovat s výstupem na sousední věž asi také není optimální, o čemž svědčí jedna deska s tragickým úmrtím na skále. Poté se dostanu do kleče a po chvilce stojím na malém vršku s vrcholovým křížem. Zcela sám. Nikde ani živáčka. Užívám si vrcholovou siestu.

Pohled na hladinu jezera Wolfgangsee je úchvatný! Za jezerem na jeho severním okraji se zvedá Vormauerstein 1450 m, vedle něj snobský Schafberg 1782 m se známou zubačkou, kolem mne vrcholy Bleckwand 1541 m, Rinnkogel 1823 m, Rettenkogel 1780 m, masív Katrin, v dálce na severovýchodě Leonsberg. Jsem z toho výhledu opravdu ohromen!

Západ slunce nad jezerem

Sestup je obdobný jako výstupová cesta. Parný den? Že váháte! Jezero Wolfgangsee je přímo pod nosem a koupání tady je silně návykové! Můj tip závěrem? Když už výstup na Sparber nebo cyklovýlet do okolí bude za Vámi, podvečerní koupání na jihovýchodním břehu je před Vámi! Západ slunce z dřevěného houpacího lehátka (Wiegeliege z dílničky pana Karla Sturma) nad hladinou jezera Wolfgansee je naprosto podmanivý!

Autor Tomáš Obtulovič se narodil v Havířově a povoláním je lékař dlouhodobě se zajímající o horskou medicínu, kterou přednáší na kurzech pro laickou veřejnost. Hory navštěvuje od ranného dětství, od turistiky a lyžování se dostal ke skalnímu lezení, horolezectví a skialpinismu. Jeho články se objevily v médiích Montana, Treking, Vertigo, MF Dnes, Horyinfo.cz, Lezec.cz nebo Japanese Alpine News. Více nawww.horomedicina.cz. Více fotografií jeho parťákaBranko Gugleta najdete na www.googli.dphoto.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí