SOUTĚŽ: Vyhrajte knihu Jiřího Kolbaby Šest kontinentů – Příběhy z cest (UKONČENO)

SOUTĚŽ: Vyhrajte knihu Jiřího Kolbaby Šest kontinentů – Příběhy z cest (UKONČENO)

U příležitosti narozenin jednoho z nejznámějších českých cestovatelů a fotografa Jiřího Kolbaby jsme pro vás ve spolupráci s nakladatelstvím Jota připravili soutěž o jeho knihu Šest kontinentů – Příběhy z cest!

Je mnoho způsobů, jak využít všeobecnou svobodu. Cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba si intenzivně plní své klukovské sny. Náruživě cestuje a sbírá po celém světě informace, obrázky exotické přírody a lidských tváří. Poté, co navštívil okolo sta zemí všech šesti kontinentů planety, připravuje četné fotovýstavy, besedy a diashow. Po reakcích svých posluchačů a milovníků cestování vznikla tato kniha téměř na „společenskou objednávku“. Několik desítek příběhů a postřehů tohoto známého dobrodruha nás zavede doslova do celého světa. Všechny kapitoly jsou doplněny barevnými fotografiemi. 

Přečtěte si úryvek z knihy…

PŘÍBĚH 28 / OSTROVNÍ RÁJ SE MŮŽE PROMĚNIT V NUDNÉ PEKLO

Ukázka z knihy cestovatele a fotografa Jiřího Kolbaby, Šest kontinentů – Příběhy z cest

Malebné ostrovní atoly, bílý plážový písek, svěží zelené palmy, které pročesává vlahý vítr, a nekonečné sluneční paprsky. Tak si mnoho turistů představuje dovolenkový ráj a v přesně takových podmínkách je možné prožít dovolenou na Maledivách. Asi dva tisíce ostrovů leží uprostřed Indického oceánu v oblasti, která je jen minimálně vzdálena od rovníku.

Většina turistů přistává na letišti Hulule, které je uměle navezeným ostrovem, a celá letištní dráha je ve vodě. Již přílet je nesmírně romantický. Desítky ostrůvků pod letadlem, umístěných v husté modři oceánu, působí snad na každého velmi pohodově a člověk má pocit, že skutečně přistává v ráji. Poté cestují na hlavní ostrov, jenž stejně jako hlavní město nese název Male. Ostrůvek je skutečně od pobřeží k pobřeží zastavěn domky a domečky, v nichž žije sedmdesát tisíc lidí. Odtud jsou turisté rozstrkáni na jednotlivé okolní ostrůvky.

Většina maledivských ostrovů je položena pouhé dva metry nad mořem, které je v této oblasti nebývale klidné. Není těžké vystoupat na nejvyšší vrchol Malediv, nemluvím však o žádné vysokohorské turistice, neboť ten se tyčí do výšky „celých“ dvaceti metrů. Vše, co jsem popsal, je nesmírně příjemné pro lidi, kteří si chtějí poležet na pláži a hlavně celou svoji dovolenou prolenošit! Nejsem a priori proti takovému odpočinku, ale nesmí trvat příliš dlouho. Být na takovéto dovolené čtrnáct dní, asi bych se zbláznil! Nuda! Nuda! Nuda!

Po prvním nadšení z ostrova, který se na čas má stát vaším domovem, zjistíte, že není co dělat. Celý atol se dá bez problémů obejít za pět nebo deset minut. Zjistíte, že jej již znáte dokonale, a najednou už můžete jen ležet a opalovat se, spát ve stínu palem anebo hrát nějaké hry v turistickém centru. Toto centrum navíc nabízí maximálně několik výletů na státem schválené ostrovy, kde se turisté mohou dotknout místní kultury. Většina ostrovů je však nepřístupná rekreantům, protože obyvatelé Malediv si vše tradiční velmi chrání. Cizinec by třeba neměl ani spát na jiném než „turistickém ostrově“.

Mně se naštěstí podařilo ze zajetí nudy uprchnout. Pracoval jsem tu totiž pro některé společnosti, a tak můj pohyb po ostrovech měl zcela jiný režim. Dostal jsem se třeba na industriální ostrovy mezi obyčejné místní obyvatele, kde se například vyrábějí fosfáty či pěstuje zelenina a ovoce. Také do míst, kde jsou ubytováni námořníci a rybáři, kteří jsou často najímáni z Malajsie. Setkával jsem se s nimi a povídal si.

Přeletěl jsem také na Addu atol, nejjižnější ostrov Malediv se starou britskou vojenskou základnou. Do míst, která jsou turistikou zcela nedotčena; v místních vesnicích žijí ostrované obyčejným životem s obyčejnými starostmi a radostmi. Maledivy pro mne tedy nejsou jen rekreace, odpočinek a ta „strašná“ nuda.

O co soutěžíme?

2x kniha Jiřího Kolbaby Šest kontinentů – Příběhy z cest s autogramem!

(Za spolupráci na přípravě soutěže děkujeme sportovcům z běžeckého obchodu www.S-RUN.cz ve Frýdku-Místku.)

Pravidla soutěže

1. Odpovězte na soutěžní otázky do 29. 4. Účastníci s duplicitními odpověďmi nebudou zařazeni do slosování.

2. Z došlých správných odpovědí vylosujeme dva výherce, kteří budou kontaktování emailem, který zadali v soutěžním formuláři.

3. Pořadatel si vyhrazuje právo soutěž předčasně ukončit či změnit. Výhry nejsou vymahatelné soudní cestou. Vaše mailová adresa bude v souladu s GDPR sloužit pouze pro kontaktování v případě vaší výhry. Nebude použita pro obchodní ani marketingové účely, tedy uchovávána po dobu trvání soutěže.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: