SOUTĚŽ: Nejslavnější horolezec světa slaví 75. narozeniny! Zahrajte si o knihu Reinholda Messnera! UKONČENO

SOUTĚŽ: Nejslavnější horolezec světa slaví 75. narozeniny! Zahrajte si o knihu Reinholda Messnera! UKONČENO

Italský horolezec, cestovatel a spisovatel Reinhold Messner v letech 1970–1986 jako první zdolal všech 14 osmitisícovek.

Jako první v roce 1978 vylezl společně s Rakušanem Habelerem na Mount Everest (8 848 m) bez použití kyslíkového přístroje a tady také následně jako první provedl kompletní sólový výstup bez lan.

Kromě zdolávání horských vrcholů se zejména v 90. letech věnoval polárním přechodům, kdy přešel Antarktidu (2 800 km) a Grónsko (2 200 km) bez použití psů a techniky. Neúspěšně se pokusil přejít také Arktidu. Podnikl také přechody pouští Atacama v Jižní Africe a Thár v Indii.

Prohlédněte si knihy, o které můžete soutěžit

Od extrémních expedic ho nedokázala odradit ani amputace sedmi prstů, o které přišel během výstupu na svou první osmitisícovku Nanga Parbat (8126 m) v Pákistánu v roce 1970, ani smrt mladšího bratra Günthera, kterého na též hoře zavalila lavina a jehož tělo bylo nalezeno až o 35 let později. Ostatně o Nanga Parbat Messner mluví jako o jedné ze svých nejnáročnějších expedic vůbec – nejenže přišel o bratra a měl vážne omrzliny, kteréh ho nakonec připravily o prsty, navíc byl velice vyčerpaný a již sedm dní byl bez jídla. Jeho vlastní smrt byla již velice blízko.

O dva roky později při expedici na himálajský vrchol Manáslu (8 163 m) přišel v ošklivé sněhové bouři o dva parťáky.

Podle Messnera tkví umění tradičního alpinismu v přirozené lidské vůli přežít a tedy i schopnosti bezpečného návratu domů. Během svých expedic, kterých absolvoval více než stovku, se soustředí jen na přežití a jeho lidská přirozenost a instinkt jej nutí jít dál

Reinhold Messner je také autorem desítek knih, z nichž mnohé byly přeloženy do češtiny a některé vyšly v nakladatelství JOTA. Na počest Massnera, který v letošním roce 17. září oslaví své 75. narozeniny nakladatelství JOTA ve spolupráci s Hedvábnou Stezkou připravilo soutěž o tři jeho knihy.

Nakladatelství JOTA vydalo za téměř třicet let své existence na českém knižním trhu více než 2 500 titulů v celkem téměř 8 milionech výtiscích. Knihu Pod Annapurnou svítá modře můžete objednávat přímo na jejich eshopu www.jota.cz.

Wild

Anglický dobrodruh Frank Wild a polární badatel Ernest Shackleton s posádkou šestadvaceti mužů vyrazili v roce 1914 na Antarktidu s cílem přejít ji. Jejich loď Endurance však havarovala, a tak byla posádka nucena strávit pět měsíců na ledové kře, která se pomalu rozpouštěla pod nohama, a plout směrem na sever. Posádka nakonec musela přistát na ostrůvku, kde by ji nikdo nehledal. Zatímco se Shackleton a hrstka mužů vydala na malém člunu pro pomoc, Frank Wilde zůstal s dalšími dvaadvaceti trosečníky na ostrově v neustálé tmě a příšerné zimě a jen díky síle své osobnosti ve svých mužích udržel víru v záchranu.

Skutečný příběh o ztroskotání na Antarktidě v knize Wildvypráví Reinhold Messner.

Pád nebes

Na přelomu 50. a 60. let se o dobytí Matterhornu pokusila řada významných horolezců a mezi nimi i italský horolezec Jean-Antoine Carrel a ilustrátor horských panoramat EdwardWhymper. Opakované pokusy o dobytí „Hory“, jak vrchol obyvatelé Walliských Alp nazývají dodnes, byly však neúspěšné. Úspěchu první dosáhl Whymper až roku 1865, kdy několik členů jeho výpravy při sestupu zahynulo. Carrel dobyl vrchol o tři dny později. Do dnešních dní si tato ikonická a oblíbená hora vyžádala kolem 500 obětí.

Pád nebes je příběh o prvním dobytí Matterhornu, příběh o přátelství, které se rozpadlo, o souboji dvou výprav, o zklamání i velké tragédii. Poutavé vyprávění se dotýká témat lidského bytí a základních etických hodnot, jako jsou odpovědnost, důvěra a zrada.

Západní stěna

Reinhold Messner v dramatickém líčení knihy Západní stěna popisuje, jak se společně se dvěma přáteli pokusil zdolat západní stěnu Ortleru cestou, kterou 200 let nikdo nepoužil. Horolezci při výstupu uvízli na svislé stěně pod obrovským ledovým převisem v tisícimetrové výšce a v husté mlze. Cesta zpátky nebyla možná, zbývalo pokračovat vzhůru.

Dramatické líčení výstupu je protkáno vzpomínkami na nejobtížnější alpské trasy, úvahami o smyslu horolezectví i o devastaci horské přírody.

Výherci (budou osloveni emailem):

1x kniha Wild – Reinhold Messner – Jan Dvořáček

1x kniha Pád nebes – Reinhold Messner – Martina Rozehnalová

1x kniha Západní stěna – Reinhold Messner – Anet Černá

Zkušenosti čtenářů

Lída

Úžasný člověk. Gratulace k životnímu jubileu.

ahoj

Také gratuluji k jubileu… Jan

Ivan

To je ten horolezec z Itálie asi že? Nevím že má knihu…

Ivan

Ano je hezke ze mu gratulujete k narozeninam ale asi odkaz na tyo stranky aby si to mohl tady teke precist alespon alespon v cestine jste mu asi neposlali ze?

Jan

toto přání tady  ale není  aby si ho mohl přečíst, to jsi špatně pochopil- ten princip proč mu tu přejí je jiný….

Lída

Úžasný člověk. Gratulace k životnímu jubileu.

Lída

Úžasný člověk. Gratulace k životnímu jubileu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: