SOUTĚŽ: duchovní prozření na cestách. SOUTĚŽ UKONČENA

SOUTĚŽ: duchovní prozření na cestách. SOUTĚŽ UKONČENA

Napište do diskuse pod článkem, co jste na cestách dozvěděli nového. Že Bůh existuje nebo třeba naopak neexistuje. Jak se vyrábí toaletní papír nebo že kozy umí mluvit. Prostě cokoliv, co vás po duchovní stránce obohatilo.

Nejzajímavější tři odpovědi vyhrávají.

Nezapomeňte při psaní odpovědi uvést svůj email nebo se před napsáním přihlásit, abychom vás v případě výhry mohli identifikovat! Registrovat se můžete během půl minuty zde. Jako člen Klubu Hedvábná stezka navíc máte slevy při nákupu letenek, průvodců, outdoorového vybavení, zájezdů atd.

Zde si můžete vybrat jednu z desítek cen a zjistit, v kterém kole soutěže můžete vyhrát letenky, hodinky nebo outdoorové oblečení.

Pravidla soutěže

  1. Každý týden nová soutěžní otázka.
  2. Odpověď napíšete do diskuse pod článkem – máte jen jeden pokus.
  3. Vítězí první správná odpověď nebo odpověď redakcí vyhodnocená jako nejlepší (podle typu otázky).
  4. Lze vyhrávat opakovaně.

Uzávěrka soutěže 23.9., vyhodnocení 25.9..

Výherci

Nejzajímavější nám přišly příspěvky v diskuzi od: Jiří, Rada a Šárka Kortiszová.

Napište na email: petra.greifova(@)hedvabnastezka.cz  jakou z cen jste si vybrali.

Ale protože to byl těžký úkol vybrat jen tři příspěvky, tak nám to nedalo a vybrali jsme další tři, kteří obdrží alespoň cenu útěchy (Africké pohádky a jemenské kadidlo): Jana Aurora, Petra Nováková a Martin.

Výhry budou k vyzvednutí v Klubu cestovatelů v Praze nebo Brně. Výhra nevyzvednutá do 21 dnů propadá!

Zkušenosti čtenářů

Jiří

Asi nejvíce vědomí, že nic není černobílé i když mnoho lidí by si to přálo. Jde o cestu do Palestiny a Izraele, kdy jednotlivé události každá strana vnímá naprosto jinak, stejně jako světová veřejnost. V mnoha z nich si ani člověk z vnějšku nemůže přesně říct co je špatné a co je dobré, záleží totiž pouze na úhlu pohledu, náboženství či politické příslušnosti. Nejde ani tak pouze o vědomí tohoto problému, jako o jeho vlastní prožívání při rozhovorech s lidmi z rozdílných stran betonové bariéry.

Rado

az,ked je clovek sam v opusteny v opustenej krajine,pochopi ze Boh a bohatstvo sa ukryva v nom samom…

Michaela K.

V Mexiku (Celestún): Těžaři mořské soli, tvrdě pracují, celý den těží sůl, je to pro ně jediná obživa: Sůl je pro ně všechno, i přesto, že jim rozežírá kůži nejen na nohou a 80 kilové nůše způsobují kýly a bolesti zad. Oni jsou ale dobře naladéní a dokonce i vtipkují.

Tomáš Kleiber

V Rumunsku, v oblasti Huta Voivoz – Stará Huta, kde už skoro 200 let žijí samí slováci, zjistíte jak vypadá opravdová pohostinnost a upřímná radost z návštěvy jazykově a národnostně spřízněných duší. Každý si s Vámi chce povykládat, což jde skoro bez problémů i v češtině, když si občas pomůžete slovenským výrazem. Rodiny si Vás posílají mezi sebou a všude jste královsky hoštěni domácím sýrem a dalšími specialitami a nezbytnou výbornou pálenkou. I díky ní z Vás spadnou poslední zbytky „civilizované“ uzavřenosti a nakazíte se srdečností místních. Co nevidět jste s celým okolím jedna rodina. Všichni jsou tam věřící ale Vám samozřejmě nic nenutí. Prozřeli jsme duchovně i jinak v tom smyslu, že jsme zjistili že na světě je stále ještě dost čistých duší, a místa kde se absolutně nemusíte bát kontaktu s „cizími“ lidmi. Těžko se odsud odjíždí.

Kotriszová Šárka

Letos jsem se vydala do Maroka. Když jdete pouští, chodíte po městech, trzích, stále se někde zastavujete, zdoláte Toubkal, tak jedinný na co myslíte je sprcha doma. U jednoho Marockého strážného jsem měla možnost se vykoupat. A velice mě překvapila jejich multifunkční „sprcha“, úžasné. Jde o pec v který se peče chleba, tažíny aj. a navíc slouží i jako sauna a koupelna. Do „sprchy“ jsme se vešli dvě:-) a ještě jsme si umyli i vlasy, byl to komfort. Zážitek nevšední už jen to vykoupat se, natož v extra Africkém zařízení. Kdo nevyzkouší koupat se v peci v Maroku, v létě, nepochopí:-)

Petra Nováková

V cíli outdoorového závodu Beskydská Sedmička (B7) jsem si najednou uvědomila,já to dokázala, jen proto,že jsem to chtěla.Neskonalá touha něco dokázat,přebila i bolest krvavých puchýřů.Rozlila se mi v srdci obrovská radost, pokořila jsem sama sebe,svůj stín!

Světla

Letos jsem se nechala duchovně obohatit hned dvakrát.
Poprvé to bylo v Maroku. Od domorodců se má člověk hodně co učit 🙂 Jak si poradit bez moderní kosmetiky a přesto být krásný, bez moderních pilulek a přesto se zbavit bolesti … ale nejvíc mě dostaly kozy, co lezou nejen po skalách, ale hlavně po stromech, kterým říkají argánie. Co koza kvůli hladu neudělá …

Podruhé jsem se obohatila na Islandu. Tam jsem zjistila, že Tatrabus neumí plavat 😮 což vedlo k tomu, že jsem se dozvěděla strašně moc i o sobě…

Klára

Byla jsem překvapená silničním provozem v USA, klidnou, disciplinovanou, předpisovou a ohleduplnou jízdou amerických řidičů. Domácí řidič mi to vysvětlil: Chceme se živí a zdraví dostat z bodu A do bodu B.
Neuvěřitelné a geniální?!

Kateřina Frydrychová

Blízký východ- na dlani pouze muslimové mají čary spojené v ??(18) a ??(81) což v součtu dává 99, 99 jmen má Allah!

Jana Aurora

Já zažíla „duchovní prozření“ ani né tak dávno, ani né tak daleko. V Chorvatsku jsem chtěla navštívit místní kapli umístěnou ve skalním útvaru, zrovna mi umíral příbuzný a tak člověka to najednou do takových míst táhne. Na chvilku jsem si sedla a v tichu a harmonii sdílela s ostatními ten nádherný pocit pokory. Když už jsem se jala k odchodu, nebyla jsem schopna vstát, měla jsem pocit jako by mě někdo seděl na klíně, či držel nohy, však vzápětí jsem tomu byla nesmírně vděčná. Utrhl se obrovský kus stropu a spadnul zrovna do míst, kde bych bývala tou dobou stála. Nemohu říct, že by se ze mne najednou stal ortodoxní věřící, ale nyní prostě vím, že tu s námi něco je, něco co nevidíme, co nás chrání a dozuruje, abychom došli tam, kam dojíti máme a splnili náš životní úděl.

Ljubo

Ze srat a dobre sa vysrať je velky rozdiel…
(pardon za menej vhodne slova..ale kazdy kto cestoval mi to da za pravdu 🙂

Martin

Já jsem duchovně prozřel v Africe, konkrétně v Maroku kde jsem strávil měsíc na cestách začátkem roku. Největším přínosem, který jsem nemohl nikde jinde spařit byla bezmezná víra v boha. Strašně se mi líbilo, že to lídé berou ne jako povinnost ale jako příjemnou součást každého dne.
Svolání do mešit, modlicí se lidé u silnic, bezmezná pohostinnost podložena vírou, to vě mě zanechalo dojem, že lidé umí ještě k sebe být přímí a bezelstní…Doufám, že se někdy do tého země vrátím:)

Tereza

Zjistila jsem, že na Sokotře kozy jedí z velké části karton. Tím i přispívají k čistotě ostrova:-).

stepa

Zjistil jsem, že čím jsou lidé chudší, tím jsou více nápomocny:-)

Rosťa Siksta

Jelikož jezdíme po Evropě autem a spíme v autě (velký kombík) nebo ve stanu vedle auta, tak základní pravidlo, když se chce člověk někam „zašít“ a nespat v kempu, ale někde na nejúžasnějších nebo méně úžasných místech v divoké přírodě, je že nestačí odbočit jen z hlavní silnice na cestu, ale ještě z cesty na menší cestu. To zaručuje, že v celé civilizované Evropě vás nikdo nenajde a v klidu můžete přečkat noc. Problém je, že někde je terén tak členitý, nebo tak bez lesů či keřů, že takové místo nenajdete. A když ho najdete v Turecku, tak tam to pravidlo neplatí – ať se „zašijete“ jak chcete, tak vždy jde ráno okolo nějaký domorodec, pasačka koz nebo pasáček ovcí apod. Tato setkání s domorodými lidmi jsou ale vždy pohodová a lidé přátelští. Dokonce i o půlnoci u Efesu v sadu, kde nás „vymákli“ vojáci a s prsty na samopalech uměli anglicky říct jen NO CAMPING 🙂 Většina takových divokých nocí v divoké přírodě ale zaručuje spaní na úžasných místech v tisícihvězdičkovém hotelu, krásné západy i východy Slunce a ticho a klid, které v kempu ani v civilizaci nejsou.

HUNA

Huna – zazijte stare havajske uceni v mistech jeho zrodu! Meditace v tropicke prirode, joga na plazi, ranni chantovani v buddhystickem klastere stojicim na havajske plazi. Navstivime stare havajske objetni a modlitebni stavby ‚Heiau‘ a utajena posvatna enegrgeticka mista!
Otevrete sve srdce, objevte sve vnitrni svetlo a splne si sve sny!
[email protected]
Mahalo E Ke Akua
Aloha

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: