HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Skalnatá dolina

Skalnatá dolina

Skalnatá dolina, autor: Radka Kapuciánová

Poloha a popis:

Dolina se nachází ve východní části Vysokých Tater. Rozkládá se na velkém území a to od Tatranské Lomnice (850 m) až pod vrchol Lomnického štítu (2 634 m). Z tohoto celku bychom mohli vyčlenit malou (jen 1,5 km dlouhou) dolinku, která nese rovněž název Skalnatá dolina.

Začíná nad Skalnatým plesem (1 751 m) a končí pod vrcholem Lomnického štítu ve výšce kolem
2 200 metrů. Kromě „Lomničáku“ ji objímá také Kežmarský štít (2 556 m) a Huncovský štít (2 352 m). Dolinou protéká Skalnatý potok, který vytváří Skalnaté pleso (1,23 ha).

Zajímavosti:

Lomnický štít je druhá nejvyšší hora Slovenska.

Skalnaté pleso se původně jmenovalo Lomnické. V současnosti je pleso na cestě ke svému zániku, protože při výstavbě lanovky na Lomnický štít bylo narušeno jeho dno.

Skalnatá dolina byla v minulosti poškozena častými přechody stád. V důsledku této pastýřské činnosti se zemina ze skalnatého podloží téměř vytratila, a proto tady dnes najdeme jen kameny bez vegetace.

Ještě v 19. století dolinu zdobilo kromě Skalnatého, také  Lievikové pleso, které zaniklo. Časem pravděpodobně zmizí i Skalnaté pleso,

V blízkosti Skalnatého plesa jsou vystavěny tři objekty: observatoř Astronomického ústavu SAV, hotel Encián a Skalnatá chata.

První turistický chodník do doliny vznikl v roce 1894.

První mezinárodní lyžařské závody se ve Skalnaté dolině uskutečnily už v roce 1938.

Nad dolinou se vznáší lanovka, která začíná v Tatranské Lomnici a končí na vrcholu Lomnického štítu (mezistanice-Skalnaté pleso).

Tato oblast je hojně navštěvována horolezci.  Nejobtížnějšími  cestami jsou např.:  Čertova Svadba, Pochylý, Cesta Do Hor.

V zimě turisty vystřídají lyžaři, protože pod Skalnatým plesem je sjezdovka, která vede až do Tatranské Lomnice.

Trasy:

  • zelená značka Ke Skalnatému plesu z Tatranské Lomnice po zelené.
  • červená značka/modrá značka Další varianty jak se dostat ke Skalnatému plesu jsou buď po červené, Tatranskou magistrálou (z východu od Chaty při Zelenom plese, ze západu od Zamkovského chaty), nebo modrou značkou z Tatranské Matliare.
  • Za doprovodu horského vůdce se z doliny vychází na Lomnický štít.
  • Z Tatranské Lomnice lanovkou až na vrchol Lomnického štítu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí