Severní Kanada je dopravně odkázána na polární piloty.

Severní Kanada je dopravně odkázána na polární piloty.

Kanada, země javorového listu, je sice druhou největší zemí světa, ale co se počtu obyvatel týče, tak je až na 36. místě na světě.  Důvodem je samozřejmě nehostinná krajina na severu, která se nachází až za polárním kruhem.

Podnebí je zde velmi chladné až arktické. Nejnižší naměřená teplota byla zaznamenána dne 26. května 1991 v masivu Mount Logan a jednalo se o extrém mínus 77,5 stupňů Celsia.

Nejextrémnější rozdíly mezi teplotami v létě a v zimě jsou v Severozápadním teritoriu, kde se teploty pohybují od mínus 31 stupňů v zimě, až po 16 stupňů v létě. Hustota osídlení je zde 0,04 na kilometr čtverečný. Tamní obyvatelstvo se v době těchto mrazů velmi často potýká se sněhovými bouřemi, které je naprosto odříznou od okolního světa a zamezí jim přístup k životu nezbytným potravinám či lékařským službám.

Nejširší nabídku průvodců a map Kanady (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

V těchto drsných obdobích jsou tamní obyvatelé odkázáni na služby takzvaných polárních pilotů, která sídlí v hlavním městě severozápadních teritorií Yellowknife. Zdejší letiště je vůbec prvním na severozápadním území Kanady. Yellowknife je navíc nejchladnějším městem Kanady. Průměrné zimní teploty se pohybují okolo mínus 30 stupňů a klesají až na opravdu mrazivou hodnotu mínus 51,2. Zajímavé je také to, že je zde nejvíce sluníčka v letním období v Kanadě.

Přestože polární piloti létají ve starých letadlech z druhé světové války, přepraví každý rok na 6 300 cestujících a doručí 2 miliony kilogramů nákladu. Letadla typu Douglas DC-3 a DC-4 či Curtiss C-46 Commando převážela vojáky a zásoby už během druhé světové války a jen málokdo dokáže tyto stroje ovládat.

Chcete se o polárních pilotech dozvědět více? Televizní stanice Viasat Explorer uvede v úterý 21. srpna ve 20:25 třináctidílný seriál Polární piloti, který je natočen speciálně upravenými kamerami, jež divákům umožní zažít autentičnost letů ve starých válečných letadlech a odkryje život leteckých hrdinů severu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: