Rytmy Afriky na festivalu Expediční kamera

Rytmy Afriky na festivalu Expediční kamera

Západní Afrika je plná rytmů a hlavně kolébkou mnoha hudebních stylů. Tamní hudebníci jsou proslulí na celém světě. Obvzlášť to platí pro kmen Malinke. Hudba, rytmus, tanec a bubnování jsou pro tyto domorodce součástí každodenního života a prostupují životem místních lidí doslova od narození až do hrobu. Vychutnat si neobyčejné propojení obrazu a zvuku, které nasytí smysly a zaposlouchat se do rytmu, můžete na filmovém festivalu Expediční kamera díky filmu Foli.

Kmen Malinke, jehož tři miliony příslušníků žijí v dnešní Guinei, Mali, Burkině Faso, Senegalu a dalších okolních zemích, má dlouhou historii. Ta se po staletí předávala dalším pokolením pomocí hudby a potulných „bardů“. Malinke jsou také vyhlášení bubeníci. Jejich nejčastějším nástrojem je buben Djembe. Hra ne něj se zdá jednoduchá, ale špičkoví bubeníci, trénovaní od útlého dětství, dokáží zahrát složité polyrytmy. Djembe se používá v běžném životě a důležitou roli hraje zvláště během obřadů a slavností konaných při významných životních událostech.

Filmový festival Expediční kamera 2013 proběhne v průběhu února a března ve více než 150 městech České republiky. Přesná data a místa najdete na stránkách festivalu. Kromě tohoto snímku najdete na festivalu i mnoho dalších skvělých filmů. Mezi nimi třeba horolezecký film Sandstone nebo snímek o putování na koňském hřbetu z Mongolska přes Střední Asii až do Evropy – V kůži vlka po stopách Džingischána 2.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: