Rozhovor s Petrou Kaplanovou o egyptské svatební tradici

Rozhovor s Petrou Kaplanovou o egyptské svatební tradici

Jak vypadá taková pravá egyptská svatba? O tom povypráví Petra Kaplanová, studentka magisterského oboru Blízkovýchodní studia. Petra navštívila několikrát egyptské město Alexandrii, kde probíhal její výzkum svatby a zásnub. Zároveň se zde věnovala studiu arabštiny.

Jak tě napadlo zkoumat právě fenomén svatby a zrovna v egyptské Alexandrii?

V Alexandrii jsem byla na kurzu arabštiny, v létě. V zimě jsem se tam vrátila, protože mě ta země uchvátila. A tehdy jsem byla pozvaná na svatbu. Samozřejmě, to mne ještě nenapadlo, že budu dělat výzkum. Po dohodě s mou vyučující jsem se rozhodla, že svatba a zásnuby v Alexandrii bude tématem mé bakalářské práce. A další léto jsem se do Egypta vrátila – cíleně, kvůli výzkumu.

Egyptská svatba

Jak tvůj výzkum probíhal?

Měla jsem dopředu připravený dotazník a dohodnuté rozhovory s kamarády. Na svatby a zásnuby jsem se dostala až na místě, když mě tam pozvali kamarádi mých kamarádů. Na svatbách jsem byla klasický pozorovatel, který sleduje a zapisuje si. Občas jsem se na něco zeptala, ale jinak se jen dívala.

Nejširší nabídku průvodců a map Egypta (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Jak tě vnímali svatebčané? Byla jsi vítaným hostem?

Ti byli nadšení. Že je někdo, z Evropy, koho takové téma zajímá a bude o tom psát. Všude jsem byla váženým hostem, ačkoliv jsem ze začátku chtěla být spíše nenápadná. Všeobecně, na všech svatbách panovala příjemná atmosféra a vůči mně byli všichni velmi přátelští.

Co tě nejvíce překvapilo na některé ze svateb a co se ti nejvíce líbilo?

Nejvíce mne fascinovala pompéznost každé svatby. Připadala jsem si spíše než v Egyptě v americkém filmu. Svatby byly moderní, sice s tradičními rituály, ale jinak obrovské, nádherné. Poprvé jsem také zažila podepisování manželské smlouvy se šejchem. To bylo hodně silné. Každá svatba byla velmi emotivní – matky plakaly a objímaly se. Ne tak jako tady, mnohem, mnohem víc.

Tvůj výzkum probíhal v nepříliš příznivé době, v čase egyptské revoluce, v období ramadánu. Jaký to mělo vliv na tvé bádání?

V době, kdy jsem pobývala v Alexandrii, probíhala zrovna největší vlna protestů, tak jsem téměř tři měsíce nemohla na ničem pracovat. Ale protože téma svatby a zásnub patří mezi oblíbené náměty hovorů všech mladých Egypťanů, všichni byli více než ochotní mi poskytnout informace. Jiné by to bylo, kdybych se potřebovala dozvědět něco o jejich politických postojích. O tom mluvili neradi. V té době se všichni báli. Ale svatba, to bylo radostné téma. Vytrhlo je to z reality, byli rádi, že mohou mluvit o něčem, pro jejich život tak důležitém, a nemusí myslet na aktuální dění.

Chceš ve výzkumu pokračovat?

Ráda bych se věnovala rodinnému životu, tomu, co se děje po svatbě. O tom nyní přemýšlím.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: