Rozhovor s Jakubem Novotným o skateboardingu v Jordánsku

Rozhovor s Jakubem Novotným o skateboardingu v Jordánsku

Jak se jezdí na skateboardu v ulicích jordánské metropole? To si vyzkoušel Jakub Novotný, student blízkovýchodních studií na FF ZČU, který absolvoval studijní pobyty v Turecku, Libanonu a Jordánsku. Aktuálně se zabývá se především mladými subkulturami na Blízkém východě.

Jak jsi přišel na to jet do Jordánska?

Primárně jsem chtěl jet někam kvůli arabštině. Jordánsko je jednou z mála stabilních zemí v regionu a mluví se zde dialektem blízkým moderní spisovné formě, takže výběr byl celkem jednoduchý.

Co jsi tam dělal?

Dělal jsem výzkum k diplomce, který se týkal skejtové subkultury. Mimo to jsem se podílel na fundraisingu pro skatepark 7Hills, který jsem pak pomáhal stavět. Dost času jsem věnoval taky arabštině, chodil jsem na soukromé hodiny.

V čem to v Jordánsku bylo těžké/ lehké?

Všechno šlo víceméně hladce, měl jsem obrovské štěstí na lidi. Těžké bývá dostat se v Ammánu z bodu A do bodu B, kvůli nekonečným dopravním zácpám.

Arabfest přinese mnoho zajímavých přednášek i doprovodný program. Nabídne třeba i zajímavý vhled do ženské problematiky v arabských zemích.

Jak dlouho jsi tam byl? Chceš se tam ještě vrátit?

Tři měsíce. Z Ammánu jsem odletěl pár dní před dokončením skateparku, takže chápu jako povinnost se tam jednou vrátit a vyzkoušet ho na vlastní kůži.

Co tě na této zemi nejvíce překvapilo?

Asi obecná bezpečnost a klid v hlavním městě. V kontextu současné krize na Blízkém východě je to podivuhodné.

Co děláš právě teď?

Poslední ročník školy, takže hlavně pracuji na diplomce.

Jak se liší skejtová scéna tam od té v ČR?

Je mnohem menší, všichni jsou kamarádi a jsou šťastní, když někdo přicestuje ze zahraničí a dostanou nový impuls. Všichni skejťáci jsou zároveň hodně kosmopolitní, protože většinou strávili delší čas mimo Jordánsko.

Čemu novému ses v Jordánsku naučil?

Trochu jsem se zlepšil v arabštině, ale nejvíc mi určitě dala účast na 7Hills projektu. V první řadě mi to pomohlo uvědomit si, že všechno jde, když se chce.

Chystáš ještě nějaký projekt?

Teď jsme v Táboře dostavěli krytou rampu, co bude dál, se uvidí. V září bude známý stavět skatepark kousek od Nábulusu v Palestině, když to vyjde, tak bych rád přidal ruku k dílu.

Festival arabské kultury

Od čtvrtka 23.4 až do soboty 25.4. bude probíhat pražská část Arabfestu. Můžete se těšit na zajímavé přednášky, diskuse, promítání i další doprovodný program. Nenechte si ujít třeba přednášku Evropanka v zemích velbloudů nebo interaktivní lekci Arabština hrou.

Pro více informací o programu zavítejte na www.arabfest.cz nebo na facebookový profil Festivalu arabské kultury.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: