HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Roháčská dolina a Spálená dolina

Roháčská dolina a Spálená dolina

Roháčská dolina, autor: Jerzy Opioła Pachola-Spálená dolina, autor: Jerzy Opioła

Poloha a popis:

Roháčská dolina je umístěna v severní části Západních Tater. Začátek je ve výšce 760 metrů (Zuberec). Celou její délkou se táhne asfaltová cesta, která překonává převýšení asi 700 metrů a vede až k Ťatliakove chatě (1 393 m), u které se rozprostírá Ťatliakovo jezero. Délka doliny při tomto převýšení je 5 kilometrů.

Od Zuberce dolina míjí několik vrcholů Štít (1 310 m), Kopa (1 075 m), Mačacie diery (1 180 m), Okolík (1 327 m), Osobitá (1 687 m).

Ve své druhé polovině se dolina proplétá mezi dvěma vrcholy Šindlovec (1 387 m) a Predný Salatín (1 624 m). Hned za tímto vrcholem stojí sjezdovka. Ta je umístěna do dolní poloviny Salatínské doliny, která se napojuje na Roháčskou dolinu z jihu.

Ve třetí třetině Roháčské doliny se tyčí vrchol Predná Zábrať (1 576 m). V místě, kde se úpatí hory dotýká dna doliny, je možno odbočit do další větve Roháčské doliny.

Jedná se o mohutnou Spálenou dolinu, která je dlouhá asi 3 kilometry. První polovina je pokryta vegetací. Po cestě míjíte Roháčský vodopád a Roháčská plesa. Tady se cesta začne měnit na kamenitou, která postupně přejde v obrovské balvany. Ty se sem skutálely z okolních vrcholů, které dolině dominují. Jsou to Spálená (2 083 m), Pachola (2 166 m), Baníkov (2 178 m), Hrubá kopa
(2 166 m) a Tri kopy (2 136 m). Všechny zmíněné vrcholy vyrůstají z hlavního hřebene Západních Tater. Dolina končí v důležité turistické křižovatce, kterou je Baníkovské sedlo (2 040 m). Zajímavostí je strmost doliny, která na délce pouhých tří kilometrů vyroste o 850 výškových metrů.

Co se týká závěrečné části Roháčské doliny, dostali bychom se ke zmíněné Ťatliakově chatě. Odtud je možno strmým stoupáním Smutnou dolinu přejít na hlavní hřeben Západních Tater (Roháče).

Zajímavosti:

V Roháčské dolině leží asi nejznámější chata Západních Tater Zverovka. Turisté tady mohou přespat.

Roháčský vodopád je ledovcový vodopád na magmatickém podloží. Vytváří ho Studený potok. Vodopád je vysoký 18 metrů a jeho šířka dosahuje až 2 metrů.

Roháčská plesa jsou skupina ledovcových ples. Tvoří ji celkem čtyři plesa (Velké Roháčské pleso, Druhé Roháčské pleso, Třetí Roháčské pleso, Čtvrté Roháčské pleso).

Roháčská dolina je druhou nejdelší dolinou Západních Tater. Říká se o ní, že jeto nejhezčí dolina Západních Tater.

V době ledové Roháčskou dolinu pokrýval ledovec, který byl dlouhý až 12 kilometrů a jeho tloušťka byla 200 metrů. Patřil mezi největší ledovce Tater.

Spálená dolina je oblast častých sesuvů lavin.

Trasy:

  • červená značka Ze Zuberce vede celou Roháčskou dolinou červená značka.
  • modrá značka Od Smutného sedla po modré značce k Ťatliakově chatě.
  • Červenou značku Roháčské doliny kopíruje běžkařská trasa.
  • žlutá značka Z Roháčské doliny je možno celou Spálenou dolinu projít po žluté značce až do Baníkovského sedla.
  • modrá značka/zelená značka Jiná varianta je jít z Roháčské doliny po modré, která nás dovede k Roháčským plesům a odtud přejít na zelenou značku směrem do Baníkovského sedla.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí