Reportáž: Přeneste se na Srí Lanku mezi čajové lístky

Reportáž: Přeneste se na Srí Lanku mezi čajové lístky

Dešťové kapky pozvolna bubnují na plechovou střechu. Nejprve pomalu, vzápětí se jemný deštík mění v nepřetržitou šnůru dlouhých lián, padajících z oblohy. Tropický déšť, který znemožní každému vyjít ven, pokud nechce být během vteřiny promáčený na kost.

Sedíme u velkého dřevěného stolu a pozorujeme prázdnou ulici, na které se rychle vytvářejí kaluže stékající vody. Před sebou máme vynikající snídani. Na Srí Lance velmi populární pittu (směs rýžové mouky a kokosu dušená v bambusové formě), do které si mícháme na kousky nakrájené šťavnaté mango (jehož chuť se s tím u nás opravdu nedá srovnat).

„OK?“ přichází se nás zeptat mladík, který neumí moc anglicky. Náš úsměv jej ujistí, že je vše v pořádku a spokojeně odchází. Upíjím čaj a pouštím se do ovoce, které máme před sebou. Nejvíc mi asi zachutnala papája s limetkou, která zasytí a zároveň osvěží.

Město světla

Než jsme se dostali do horské vesničky jménem Ella, projížděli jsme nejprve město Nuwara Eliya. Její název znamená v překladu město světla a je opravdu kouzelným místem. Dříve sem jezdili na odpočinek pěstitelé čaje (Britové), a Nuwara Eliya si i dnes uchovala atmosféru koloniálního horského střediska. Najdete tu dostihovou dráhu, golfové hřiště a venkovská sídla postavená v anglickém stylu.

Co ale dělá toto místo výjimečným, je poloha uprostřed čajových plantáží. Nuwara Eliya bývá také nazývána jako „čajové hlavní město“ vysočiny. Sytě zelené čajové lístky zde mají dlouhou tradici, přestože první plodinou, která se zde po zelenině hojně pěstovala, byla káva. Když ji na ostrově zničila choroba, na řadu přišly právě čajovníkové plantáže.

Během naší cesty z NuwaraEliyi do Elly, jsme měli možnost obdivovat nespočet překrásných výhledů. Slunce pomalu zapadalo, silnice se točila vpravo, vlevo, kolem čajových polí a kolem vystupovaly poměrně vysoké hory. Když jsme přijeli do Elly, byla již tma. Údajně jedny z nejkrásnějších výhledů na Srí Lance nám tedy zůstaly utajeny až do onoho deštivého rána.

Když jsme dosnídali, natáhli jsme pláštěnky a za mírného mrholení vyrazili do přírody. Cestou se na nás vesele zubilo několik zvědavých vesničanů. Jedna malá holčička vyběhla před obchod jejích rodičů a stydlivě se na nás usmívala. Měla nedbale spletené vlasy a umouněný obličej, jak už to u dětí bývá. Stydlivě tahala tričko dolů, a když jsme se dostali na dosah, s pískotem uprchla, aby se schovala v bezpečí krámku.

Ella – vesnička s kouzelnou polohou

Ella se může pochlubit množstvím příležitostí k procházkám. Kolem se nacházejí čajové plantáže, přes které si můžete udělat výlety k chrámům, navštívit čajovou továrnu, skály nebo třeba vodopád Rawana. „Když nemáte rupie, nevadí“ říká muž s úsměvem. Do ruky mi dává několik kamínků. Bráním se a opravdu nic nechci, protože jsem si už zvykla, že bude následovat žádost o nějaký obnos.

Malé poklady už však i přes svou nevoli dřímám v ruce. „To je dárek, na památku zdarma,“ ujišťuje mě ještě jednou a otáčí se ke mně zády. Náhle se však zastavuje a říká „nemáte náhodou nějaké české koruny, jako suvenýr pro nás… udělalo by mi to obrovskou radost“. Téměř zamáčknu slzu a z peněženky vylovím dvacetikorunu, kterou mu dojatá předávám. Je tak hezké, že se zajímá o naši zemi.

Tento pocit mi vydrží přesně do druhého dne, kdy se k vodopádu vrátím a kdy mladý Srílančan po zjištění, že jsem z Čech, téměř zajásá. „Neměla bys nějaká eura, vyměnil bych za české koruny…“. Na Srí Lance si zkrátka užijete spoustu zábavy.

V moci čajových lístků

Po několika desítkách minut už se procházím uprostřed čajových plantáží a připadám si jako v reklamě, kde se žena napije lahodného šálku čaje, poté se záběr přenese na nekonečné zelené planiny ukryté uprostřed nádherné přírody. Pozoruji svěží zelenou barvu, hladím pevné lístky a nasávám atmosféru.

Sama sebe přistihnu s úsměvem na rtech, fotím kopce kolem a krátce se zastavuji na kus řeči s místním starcem. Společně dojdeme až na místo, odkud vidím směsici pestrobarevných šatů, pomalu se pohybujících v záplavě lístků. Každá žena ukládá lístky do dřevěné nůše, kterou má na zádech. Nádherná podívaná a snímky jako na obálku National Geographic. Tohle je bezpochyby jedna z nejkrásnějších oblastí, které jsme na Srí Lance viděla.

Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: