REDAKCE NA HORÁCH: nejvyšší hora Jadranu, Alpy i albánské hory

REDAKCE NA HORÁCH: nejvyšší hora Jadranu, Alpy i albánské hory

O tom, co dělá naše redakce v pracovní době se můžete přesvědčit každy den on-line. Jak a kde ale trávíme svůj volný čas? Podívejte se s námi na feraty do kolmých stěn alpských vrcholů, na nejvyšší horu jadranských ostrovů nebo do neprobádaných albanských hor.

Naše redaktorka Martina Labohá navštívila nejdříve nejvyšší horu Jadranu a pak se odvážila na jednu z nejtěžších ferat v Alpách.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Znáte nejvyšší horu Jadranu?

Mám velkou oblibu ve zdolávání nejvyšších vrcholů. Až na pár výjimek se vždycky nějak vyškrabu na nejvyšší horu země či místa, kde se zrovna nacházím. Když jsem se koncem června ocitla v letovisku Bol na ostrově Brač a zjistila jsem, že opodál leží nejvyšší hora Jadranu, musela jít stranou i ochutnávka vína. No co vám mám povídat. Byla to oběť převeliká.

Překonat 778 metrů na 8 kilometrech by nebylo nic složitého, ale když vezmete v potaz skličující vedro, nedokonalou obuv z jednoho módního řetězce a fakt, že kolem cesty žijí stovky pavouků, hned se zážitek dostává na jiný level. Zvláště když trpíte arachnofobií.

Protože však razím teorii, že člověk má překonávat sám sebe, sbalila jsem si pár nutností a vyrazila směr Vidova Gora. Kamenitá cesta vedla pozvolně vzhůru a čas od času se vyskytl i nějaký stín. Trvalo mi to asi hodinku a půl a prožila jsem několik infarktových stavů, než jsem dorazila na vrchol.

Pokud nepatříte mezi obdivovatele vysílačů, žádnou krásu od nejvyšší hory nečekejte. Panoramatické výhledy však stojí za to. Dohlédnete na vyhlášenou pláž Zlatni Rat, protilehlý ostrov Hvar a když je hezké počasí ukážou se vám i italské Apeniny. Dřív bývala na vrcholku restaurace, ale zbyly po ní jen ruiny. Naštěstí jsem měla s sebou jedno erární pivo a tak vše dobře dopadlo. Jen ta cesta dolů po tmě nebyla úplně ideální.

Pavouk mě nakonec nesežral a boty se rozpadly až druhý den, takže výlet považuji za úspěšný.

V červenci Martina vyrazila také na feratu Fallbach, obtížnosti E. Cesta vede krásnou kolmou skalní stěnou, těsně vedle ledového vodopádu. Kromě velmi exponovaných úseků, musíte překonat i lanový most a několik kratších převisů.

Národní park Berchtesgaden

Šéfredaktor webu Pohora.cz se vydal také do Alp, konkrétně do Národního parku Berchtesgaden.

Dvoudenní trek jsme s přáteli začali v městečku Königsee u stejnojmenného jezera. Tady jsme se pomocí lodi dostali na ostrov Sv. Bartoloměje. Odtud pak podél krásných vodopádů po velmi strmém stoupání na chatu Körlingerhaus. Ta leží u horského jezera a je obklopena pastvinami plných ovcí.

Druhý den ráno chceme postupně dojít zpátky jinou cestou do Königsee. Velmi záhy zjišťujeme, že to nebyl nejlepší nápad, protože vzdálenost a celkové stoupán/klesání příliš nekoresponduje s délkou dne a jistojistě dojdeme až za tmy. Naštěstí se nám u chaty Gotzenalm zjevila cesta pro auta, po které není problém jít i za hluboké tmy.

Obtížná cesta nám na oplátku poskytla krásný průřez alpskou přírodou. Všudypřítomné louky porostlé alpskými kvetoucími bylinami, krásné bukové i smrkové lesy a oku lahodící výhledy na jezero Königsee. Čtrnáct hodin cesty tak uteklo jako voda:)

Autem do Albánie

Redaktorka Katka Smolová se vydala autem až do daleké Albánie.

Dneska už se doma probírám fotkami a vzpomínám na jednotlivá místa, která jsem stihla navštívit v průběhu cesty po Balkánu. Nejvíc mi v hlavně utkvěl albánský mys Kepi i Rodonit. Můžete si tady prohlídnout téměř sami Skanderbegův hrad, okoupat se v průzračném moři a nebo si dát kafe v malinkém občerstvení vytvořeném ve starém bunkru. Magické místo!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí