Rastislav Maďar: Cestovní medicína

Rastislav Maďar: Cestovní medicína

V posledních letech narůstá počet českých cestovatelů směrujících do méně vyspělých oblastí světa a s nimi i spektrum zdravotních rizik, se kterými se potkávají.

V nejhorších případech musí cestovatel vyhledat místní zdravotní péči, která však často nedokáže vyléčit, a navíc přinese další komplikace. Správná příprava na cestu po zdravotní stránce, což zdaleka neznamená jen preventivní očkování, pomůže vyhnout se zbytečným zdravotním problémům, naplnit cíl své cesty a zabrání tomu, aby byl cestovatel infekčním rizikem po návratu domů pro své okolí.

Opačný přístup může přinést akutní, ale i dlouhodobé zdravotní potíže, a přímo v místě pobytu komplikace nejen pro nemocného, ale i pro celou skupinu. Fotografická prezentace představí nejčastější zdravotní rizika v rozvojových zemích, jejich prevenci i pohotovostní samoléčbu, a doporučí praktické rady, jak se po zdravotní stránce na cestu nejlépe připravit.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Specialista na cestovní a tropickou medicínu, šéflékař největší české sítě Center očkování a cestovní medicíny Avenier a předseda mezinárodní humanitární organizaceInternational Humanity. Vede redakční radu časopisu Očkování a cestovní medicína a předsedá dvěma odborným společnostem.

Přednáší a publikuje doma i v zahraničí, je autorem několika monografií, včetně publikace Ochrana zdraví na cestách, a především sám extenzivně cestuje a sbírá profesní i cestovatelské zkušenosti zejména v rozvojových zemích. Více o Avenier a lékaři čtěte zde.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: