Průvodce Berlínem: tipy pro první cestu do hlavního města Německa

Průvodce Berlínem: tipy pro první cestu do hlavního města Německa

Jedno z největších evropských měst a zároveň druhé největší město Evropské unie je hlavním městem Německa od roku 1991. Před cestou do Berlína si přečtěte našeho průvodce městem, kde najdete osvědčené informace o ubytování, dopravě, stravování i tipy na výlety!

Příjezd a doprava

PŘÍJEZD DO MĚSTA

Do Berlína se pohodlně dostanete vlakem. V dvouhodinových intervalech z Prahy do Berlína denně jezdí šest rychlíků EuroCity (část z nich pokračuje až do Hamburku) a cesta zabere zhruba čtyři a půl hodiny jízdy. Ranní a večerní vlaky mohou být vybaveny lůžkovými vozy. Minimální cena za jízdenku se pohybuje okolo 430 Kč. Pokud chcete jízdenku koupit co nejlevněji, rezervujte si ji on-line a s dostatečným předstihem.

Největším berlínským železničním nádražím je Berlin Hauptbahnhof (hlavní nádraží), které bylo po zhruba deseti letech stavby otevřeno v roce 2006 a nejen z technického hlediska patří k významným pozoruhodnostem města. Nádraží leží na řece Sprévě poblíž Humboldtova přístavu.

Další možností dopravy do Berlína je autobusem. Společnost RegioJet nabízí přímé autobusové spojení osmkrát denně. Cena se pohybuje zhruba v rozmezí 400 – 500 Kč a cesta opět trvá zhruba čtyři a půl hodiny. Devět přímých autobusů z Prahy do Berlína nabízí také společnost FlixBus. Cesta trvá kolem pěti hodin a cena jízdného se pohybuje od 500 Kč do 750 Kč.

Autobusy většinou zastavují na zastávce Am Funkturm, která se nachází ve čtvrti Charlottenburg, přibližně 17 km od centra města. Je odtud skvělé spojení na hromadnou městskou dopravu. Využít můžete stanici metra Kaiserdamm – linka U2 vás prakticky bez přestupu zaveze až do centra, nebo stanici S-bahnu Mense Nord/ICC (linky S41, S42, S46). (O městské hromadné dopravě viz níže.)

Přímé letecké spojení Praha–Berlín neexistuje. S leteckou společností Raynair však můžete od začátku dubna letět z Brna do Berlína na letiště Schönefeld. Přímý letecký spoj trvá hodinu a deset minut a létá se vždy v úterý a v sobotu.

Letiště Schönefeld se nachází 18 km jižně od Berlína. Obsluhováno je železničními a autobusovými linkami. K cestě do centra města využijte expresní vlaky RE7 a RB14, které jezdí na zastávky Ostbahnhof, Alexanderplatz, Friedrichstraße, Berlin Hauptbahnhof a Zoologischer Garten. Jízda trvá zhruba 25 minut. Okolí centra města obsluhují vlaky S9, S45 a autobusy.

Ať už cestujete do Berlína vlakem, autobusem nebo letadlem, dopravu i ubytování si můžete zajistit na stránkách GoEuro.

Pokud dáváte přednost dopravě po vlastní ose, Berlín je dobře napojen na celoněmeckou i evropskou síť dálnic. Cesta autem z Prahy do Berlína měří nějakých 347 km a zabere vám zhruba tři a půl až čtyři hodiny.

Nejširší nabídku průvodců a map Německa (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

MĚSTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA

Síť městské hromadné dopravy v Berlíně patří k nejhustším mezi evropskými městy. Jedná se o kombinaci metra, městské železnice, tramvajové a autobusové sítě.

Berlínské metro denně ve špičce přepraví statisíce cestujících. Celá podzemní a z části i nadzemní městská hromadná doprava Berlína je rozdělena do dvou větví – U-Bahn a S-Bahn, což je příznivé pro orientaci.

Městské metro U-Bahn představuje páteř zdejší městské hromadné dopravy. Tvoří jej celkem devět různých tratí, které protínají celé město, včetně centra a okrajových částí Berlína. Metro jezdí v intervalech od dvou (špička) až do patnácti minut (na některých linkách noční provoz). Na většině zastávek lze přestoupit na zastávky mezistátních vlaků, letiště nebo tramvaj. Název vlaků a drah U-Bahn začíná na U a soupravy mají žlutou barvu.

S-Bahn je městskou rychlodráhou nabízející velmi rychlé spojení mezi klíčovými stanicemi města a propojení severu, jihu, východu a západu města. Zasahuje i do dalších měst a obcí v těsném okolí Berlína (Hönow, Rudow). V současné době je v provozu 15 linek, přičemž obecně jsou všechny linky v provozu přibližně od 4 do 1 h v dvacetiminutovém intervalu, ve špičce většinou zkracovaném na desetiminutový. Vlaky a dráhy mají začáteční písmeno S a soupravy červeno-bílou barvu.

Co se jízdenek týče, dají se koupit v automatu na nástupištích nebo v trafikách. Město je rozdělené do tří platebních zón – A = centrum, B = vnější město a C = okraj Berlína. S nejlevnější jízdenkou můžete projet tři stanice S-Bahnem a U-Bahnem nebo šest zastávek autobusem/tramvají, další jízdenky jsou časové. Přestupní dvouhodinová jízdenka platí ve všech zónách a pro všechny dopravní prostředky. Celodenní jízdenka platí od chvíle označení až do 3. hodiny ranní následujícího dne. Jízdenku si označte dopředu na nástupišti ve značkovači. Pokud cestujete po Berlíně ve skupině alespoň tří a maximálně pěti lidí, vyplatí se vám zakoupit skupinový lístek, který slouží stejně jako celodenní jízdenka. Více o cenách jízdenek hledejte tady.

Pokud jedete do Berlína za účelem prohlídky města, podívejte se na nabídku Berlin Welcome Card – permanentka pro městskou dopravu na 48 hodin, 72 hodin nebo 5 dní, která nabízí 50% slevu na více než 140 atrakcí ve městě (muzea, galerie, divadla, průvodce městem apod.).

Po Berlíně můžete také cestovat na kole – je to placka a na kole zde jezdí každý. Na půjčovnu narazíte na každém rohu a půjčovné stojí většinou 12 € na den. Projet Berlín nejen na kole, ale třeba taky na Segwayi, můžete i v doprovodu zkušeného průvodce, mrkněte na stránky Fat Tire Bike Tours.

Orientace

V centru všeho dění stojí snad nejvýraznější symbol města a jeho hlavní dominanta Braniborská brána (zastávka Brandenburger Tor – S-Bahn S1, S2, S25, S26; bus 100, 200), která se během studené války nacházela v hraničním pásmu a nebyla veřejnosti vůbec přístupná, po pádu železné opony se stala symbolem německého sjednocení a tento význam si drží dodnes.

Po levé straně Braniborské brány, necelých deset minut pěší chůze, se z betonových kvádrů navozujících dojem hřbitova rozkládá Památník holocaustu (Behrenstr./Wilhelmstr. – bus 200, N2), který uctívá památku 6 000 000 Židů, kteří nalezli smrt v nacistických koncentračních táborech.

Směrem na opačnou stranu, vpravo od Braniborské brány, opět zhruba deset minut chůze, najdete budovu Říšského sněmu Reichstag (zastávka Bundestag – U-Bahn U55; bus 100, M41) – sídlo německého parlamentu s nádhernou terasou nabízející výhled na celé město a prosklenou kupolí je jedno z nejnavštěvovanějších míst v celém Berlíně.

Od Braniborské brány se můžete vydat směrem do Tiergarten, druhého největšího berlínského městského parku. V jeho centrální části se nachází slavný Vítězný sloup (zastávka Großer Stern – bus 100, 106, 187, N26) z roku 1873, ke kterému od Braniborské brány dojdete hezkou procházkou zhruba za půl hodinky. Vpravo od Vítězného sloupu, zhruba dva kilometry daleko a na opačném břehu řeky Sprévy, najdete berlínskou ZOO (Zoologischer Garten Bhf – U2, U9; S3, S5, S7, S9; Bus 100, 109, 110, 200, 204, 245, 249), jejíž součástí je i Akvárium.

Opačným směrem od Braniborské brány dojdete po ulici Unter den Linden za zhruba půl hodiny do čtvrti Mitte v samém centru Berlína, kde se nachází Muzejní ostrov Museumsinsela (zastávka Lustgarten – bus 100, 200), jeden z nejvýznamnějších muzejních komplexů na světě. Přes Muzejní ostrov se vydejte k 368 metrů vysoké Berlínské Televizní věži (zastávka Alexander Platz – U-Bahn U5), která se nachází v srdci východní části Berlína na náměstí Alexander Platz, a kam dojdete za dalších zhruba dvacet minut.

Pěknou zhruba hodinovou procházkou podél řeky Sprévy odtud dojdete ke zbytku Berlínské zdi East Side Gallery (zastávka East Side Gallery – bus 248), která je dnes jediným větším souvislým zbytkem bývalé Berlínské zdi, dříve dlouhé 165 km, svědčící o minulosti Berlína.

Kde se najíst

Co se jídelníčku týče, Berlín není typickým německým městem. Okusit zde můžete jídlo snad každé světové kuchyně, ať už mexické, thajské, italské či indické, a spíše než na klobáse se zelím si pochutnáte na kebabu či currywurstu.

Legendární currywurst – opečenou klobásu s kari omáčkou, tuhle uzenářskou pochoutku, prostě musíte ochutnat! Můžete jej zakoupit bez přílohy či obložený hranolkami nebo houskou. Ani druhům omáček se meze nekladou – k dostání jsou od velmi ostrých po lehce nasládlé. Currywurst na vás bude čekat na každém rohu. Vyzkoušejte třeba Curry 36 nedaleko stanice metra Mehringdamm nebo Konoppke Imbiss pod stanicí metra Eberswalder Strasse ve čtvrti Prenzlauer Berg.

Kebab – pokrm z kousků grilovaného masa (vepřového, kuřecího či jehněčího) zabaleného v chlebové kapse nebo tortille se zeleninovou přílohou a omáčkou, je v Berlíně velmi populární. Nejlepší Kebab v Berlíně najdete v Mustafas Gemuse Kebap. Na burgery vyrazte do asijské burgrárny Shiso Burger.

Na hlavní ulici Budapester Straße najdete stylovou restauraci s ještě stylovějším pojmenováním Neni. Restaurace se nachází v 10. patře, odkud máte krásný výhled na město a berlínskou zoo. Objednat si můžete ze zdravých jídel, inspirovaných perskou, arabskou, marockou, španělskou a německo-rakouskou kuchyní. Nezapomeňte si udělat rezervaci dostatečně dopředu.

V Berlíně narazíte na každém kroku na hipsterské kavárny. Mnohé z nich jsou otevřené i večer, takže tu klidně můžete zůstat na drink či lehkou večeři. Nejlepší kavárničky najdete ve čtvrti Mitte.

Patří mezi ně útulná kavárnička s francouzskou atmosférou Cafe Fleury. Přátelská obsluha, rozumné ceny, dobrá káva, vynikající zákusky i skvělý oběd. Pokud vám vyjde pěkné počasí, posaďte se k venkovnímu stolku a pozorujte život v Mitte. Jste-li fanoušky dobré silné kávy a minimalismu, osloví vás kavárna Distrikt. Vedle jedné z nejlepších káv ve městě si tu dáte i výbornou snídani (müsli, palačinky, toast s avokádem, vajíčka). Kavárna Kaschk v severském stylu vás potěší, máte-li rádi pivo. Zdržte se tu do večera a ochutnejte pestrou nabídku točených piv. Berlíňané pivo milují, proto si nenechte ujít příležitost a ochutnejte jich co nejvíce.

Kde se ubytovat

V Berlíně najdete širokou škálu ubytování od hotelů a hostelů až po byty. Protože Berlín je turisticky vytížený, ubytování raději rezervujte předem. K vyhledávání hotelů můžete využít www.booking.com, kde najdete nejširší nabídku a nejnižší ceny.

HOTELY

V centru Berlína mezi oblíbenými částmi Mitte a Prenzlauer Berg najdete Circus Hotel Berlin, který nabízí moderní pokoje/apartmány s vlastní koupelnou. Na recepci si můžete půjčit kolo pro prohlídku Berlína.

Moderní hotel Garden Living – Boutique Hotel se nachází jen 500 metrů od berlínského hlavního nádraží a 2 km od budovy Říšského sněmu, Braniborské brány a Muzejního ostrova. Nabízí zahradu a pokoje/apartmány s balkonem. Pokoje mají elegantní interiér, velká okna a vlastní koupelnu.

Gorki Apartments v centru čtvrti Mitte nabízí elegantně zařízené apartmány v krásné budově z 19. století u náměstí Rosenthaler. V interiérech se snoubí návrhy slavných designérů s osobitými předměty z blešího trhu a moderními prvky.

Dobré lokality za přijatelné ceny nabízí také síť hotelů Motel One.

HOSTELY

Okouzlující Eastern & Western Comfort Hostelboat se skládá ze dvou lodí kotvících u řeky Sprévy v centru Berlína. Eastern Comfort Hostel nabízí útulné kajuty s koupelnou a prostornou palubu s krásným výhledem na most Oberbaumbrücke. Western Comfort Hostel nabízí levné kajuty se sdílenou koupelnou a střešní terasu, jejíž součástí je místo pro hosty ubytované ve stanech. V létě si můžete dát drink na plovoucí palubě ve Floating Lounge a v zimě lze s nápoji posedět u krbu. Každou středu se zde pořádá seznamovací párty pro lidi z různých zemí.

Noční život

Berlín nabízí tak rozmanitou zábavní sféru, e s ním jen málo které město může soupeřit. Na své si přijdou fanoušci techna, klasického rocku, popu, ale i jazzu. Většina klubů se otevírá až v pozdních hodinách, většinou kolem jedenácté večer, a ožívá pak až v pozdních ranních hodinách. Vstupné se většinou pohybuje od 4 €.

Originální kombinaci baru a venkovního bazénu, který je v zimě zastřešen, umístěného přímo na řece Sprévě nabízí Badeschiff Treptow.

Na Potsdamer Platz najdete stylový koktejlbar 40 Seconds. Za zvuku R&B či taneční hudby si z barové terasy užijete krásný výhled na Postupimské náměstí.

Prosklený bar Watergate, ležící nedaleko East Side Gallery, nabízí krásný výhled na řeku Sprévu a nejkrásnější most v Berlíně Oberbaumbrücke. Specializuje se především na techno a house. Často sem zavítají i DJs z různých koutů světa.

Kaffee Burger je legendární ruská diskotéka založená v roce 1990. Dvě soboty v měsíci zde její zakládající DJs hrají ruský hiphop, pop či rock. V jiných dnech se zde konají živá vystoupení, čtení, promítání filmů apod. Leží nedaleko náměstí Rosa-Luxemburg-Platz.

Berlín je rodištěm techna a Weekend-club je techno bar ve výškové budově na Alexanderplatz.

Nakupování

Berlín nabízí nekonečné nákupní možnosti. Ať už hledáte mezinárodní návrhářské značky, neobvyklé a originální kousky nebo něco levného, ale jedinečného, určitě najdete právě to, po čem toužíte. V Berlíně můžete nakupovat v obrovských obchodních centrech s luxusním zbožím, přes malé obchůdky a butiky, až po velmi oblíbené blešáky.

NÁKUPNÍ GALERIE

Největším a vůbec a nejslavnějším obchodním centrem v Berlíně je KaDeWe na Kurfürstendammu, kde si užijete exkluzivní nákupy v šesti podlažích. Nedaleko najdete také moderní nákupní galerii Bikini Berlin. Mall of Berlinna Leipziger Platz nabízí exkluzivní nakupování v přibližně 300 obchodech, má navíc mnoho snack barů, restaurací a rekreačních zařízení. V Dussmann na Friedrichsstrasse najdete největší oddělení klasické hudby na světě. Na své si ale přijdou i fanoušci jazzu nebo pop-music. Galerie Lafayette se nachází ve známé nákupní zóně Friedrichstrasse a je zaměřena především na luxusní zboží. V samém srdci města, na náměstí Potsdamer Platz, najdete třípodlažní moderní budovu se skleněnou střechou Arkaden. Na náměstí Alexandraplat najdete nákupní galerii Kaufhof a ALEXA Shoppingcenter.

TRHY

Skoro každá berlínská čtvrť má také svůj vlastní trh. Většinou se tady prodává levnější bižuterie, látky, oblečení, jídlo nebo květiny. Že má Berlín vlastní turecký trh Türken Markt ve čtvrti Kreuzberg, není vzhledem k početné turecké komunitě nic překvapivého. Vždy ve čtvrtek a v pátek (11:00-18:30) tu koupíte například manuálně vyráběnou bižuterii či tkaniny pocházející ze zemí Středního či Blízkého Východu. Levnou retro bižuterii, šátky nebo klobouky za pár euro koupíte každou středu (8:00-14:00) a sobotu (8:00-18:00) na Winderfeldmarkt na náměstí Winterfeldtplatz. Stará CD, starožitnosti, porcelán koupíte přímo v centru, v ulici Strasse des 17.Juni nedaleko Technické univerzity, vždy v sobotu a v neděli (10:00-17:00) na Kunstmarkt, jednom z nejznámějších bleších trhů v Berlíně.

Služby

TURISTICKÉ INFORMACE

Na letištích Tegel a Schönefeld, hlavním vlakovém i autobusovém nádraží najdete turistická informační centra, kde vám poradí ohledně veřejné dopravy, turistických atrakcích, pomohou rezervovat ubytování a nabízejí mapy města. Další turistická infocentra najdete na významných místech, jako je Braniborská brána nebo Alexanderplatz.

V Berlíně se nemusíte bát, že se ztratíte, připojení k wi-fi je na každém rohu.

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

Policie: 110 (zdarma, 24/7)

Zdravotní akutní péče, požární služba: 112 (zdarma, 24/7)

ZTRÁTY A NÁLEZY

Zentrales Fundbüro (obecně) Platz der Luftbrücke 6 12101 Berlin-Tempelhof; 030/90277 3101

BVG-Fundbüro (veřejná doprava) Potsdamer Str. 180/182 10784 Berlín; 030/19 449

Berlín je považován za velmi bezpečné město. Další důležité informace, které se vám mohou hodit, hledejte zde.

Co vidět

Jak už bylo řečeno výše, mezi zcela zásadní symboly Berlína se řadí Braniborská brána. 26 metrů vysoká a 66 metrů široká pískovcová stavba s pěti průjezdy ve stylu raného klasicismu silně připomíná propylaje athénské Akropolis. Zdobné ornamenty a reliéfy zobrazují výjevy ze života Herkulova, boha Marta a bohyně Minervy. Na vrchu spočívá pět metrů vysoká socha kvadrigy (čtyřspřeží), představující okřídlenou bohyni vítězství, která vjíždí do města na čtyřmi koňmi taženém voze.

Židovský památník holocaustu s rozlohou 13 100 m², se nachází ve středu města a je upomínkou na židovské obyvatelstvo zavražděné během holocaustu nacisty. Myšlenka postavit památník se poprvé objevila roku 1988, ale vzhledem k velmi citlivé tématice stavba započala až roku 2003. 2 711 kamenných bloků navozující atmosféru hřbitova vám dost možná vžene slzy do očí…

Budova Říšského sněmu Reichstag je sídlem německého parlamentu a jedním z nejnavštěvovanějších míst v celém Berlíně. Na nádhernou terasu s výhledem na celé město i prohlídku futuristické skleněné kopule od Normana Fostera se dostanete zdarma od 8:00 ráno do 24:00, jen je nutné si prohlídku zarezervovat, a to s dostatečným předstihem.

Berlínská televizní věž postavená v 60. letech 20. století je místním známá také jako Fernsehturm. Díky své výšce 368 metrů je nejvyšší budovou v Berlíně a nepřehlédnete ji ani z dálky. Z věže si vychutnáte unikátní 360° panorama města a díky restauraci si tu můžete dát i drink nebo něco dobrého na zub. Lístky na věž rezervujte předem on-line.

Berlínská televizní věž se nachází v srdci východní části Berlína na náměstí Alexander Platz, které je dnes jedním z nejživějších míst v Berlíně, kde najdete obchody, kina, restaurace. Vedle televizní věže tu najdete i známé budovy, jako je Berlínská radnice, známá také jako Rotes Rathaus podle červených cihel, ze kterých je postavena. Nepřehlédnutelnou součástí Alexanderplatz je i obchodní centrum Alexa s více než 180 obchody; kostel Marienkirche, druhý nejstarší kostel v Berlíně, nebo slavné Hodiny světa ukazující čas v různých městech po celém světě.

Jedním z nejkrásnějších náměstí ve městě, v jehož středu se nachází socha básníka Fridricha Schillera, je Gendarmenmarkt. Jedny z architektonicky nejpůsobivějších budov hlavního města stojí právě zde: barokní katedrály Deutscher Dom s neoklasicistní věží a Französischer Dom, které také byla z estetických důvodů přistavěna věž s kupolí. Neoklasicistní Koncertní hala byla postavena na ruinách původního Národního divadla, které v roce 1817 vyhořelo, podle návrhu architekta Karla Friedricha Schinkela.

Náměstí se nachází nedaleko Friedrichstraße – exkluzivní nákupní ulice v centrální čtvrti Mitte. Jedna z nejdůležitějších městských cest je dlouhá 3,5 kilometrů a kromě nakupování tady můžete navštívit slavný hraniční přechod Checkpoint Charlie, kde před strážní budkou stojí vojáci v dobových uniformách s vlajkami okupačních jednotek, nebo jedno z divadel.

Pozoruhodným příkladem architektury z konce 19. století je Berlínská katedrála s nádhernou kopulí. Nedaleko katedrály se nachází také Německé historické muzeum, které vypráví příběh 2000leté německé historie, a Muzejní ostrov Museumsinsel – komplex pěti muzeí, které jsou zahrnuty do kulturního světového dědictví UNESCO. Co se muzeí týče, muzeum Topografie teroru, které je zdarma, nabízí spoustu zajímavých fotek hlavně z 2. sv. války, včetně Československa. Na břehu berlínského bulváru Unter den Linden stojí katolická katedrála Katedrála svaté Hedviky s nápadnou kupolí a moderním, jednoduchým interiérem; Humboldtova univerzita nebo Berlínská státní opera.

Podobně jako v Praze najdete Pařížskou ulici, v Berlíně můžete vyrazit do Kurfürstendamm – nejdražší adresa hlavního města a domov všech exkluzivních značek. Nedaleko odsud najdete Berlínskou ZOO, která je nejstarší v celém Německu a jejíž součástí je i Akvárium.

Velkolepý zámek Charlottenburg uprostřed malebné zahrady s mauzoleem přímo u řeky Sprévy je největším dochovanm královským komplexem v Berlíně. Nachází se sice mimo centrum města, ale jeho návštěva rozhodně stojí za to! Vedle procházky zahradou palác nabízí i bohatou sbírku porcelánu a obrazů a přímo naproti můžete navštívit muzeum Charlottenburg.

East Side Gallery je muzeum pod širým nebem, které se nachází na pomezí bývalých berlínských čtvrtí Friedrichshain a Kreuzberg (od roku 2001 jsou tyto čtvrti spojeny). Zeď táhnoucí se podél břehu řeky Sprévy více než 1.3 kilometry je jedno z mála míst ve městě, kde ještě můžete spatřit zbylé kusy Zdi, jež byla před dvaceti lety zbourána. Zbylé kusy zdi jsou pomalovány až 106 grafikami od umělců ze všech koutů světa. Vaší pozornosti by také nemělo uniknout Dokumentační centrum Berlínské zdi, které je národním památníkem dříve rozděleného města a obětem, které ve snaze utéct z Východu na Západ zahynuly, ale i místem, kde se shromažďují informace spojené s výstavbou a téměř třicetiletou existencí Berlínské zdi.

Na náměstí Potsdamer Platz se snoubí moderní architektura s tou z dob dávno minulých. V reprezentativních budovách zde sídlí různé firmy a společnosti, jimž dominuje budova Sony Center s impozantní prosklenou střechou, kde je asi nejpopulárnější a nejvíce navštěvované kino v Berlíně.

PARKY

Vedle unikátních architektonických památek Berlín nabízí také řadu možností pro trávení volného času na čerstvém vzduchu, ideální jsou k tomu mnohé veřejné parky.

Největší a nejpopulárnější park ležící v samotném centru města je Tiergarten. Najdete zde vládní budovy, pomníky, jezero vhodné na projížďku loďkou, mnohé kavárny a nedalekou berlínskou zoo. Berlíňané park využívají především k venkovním sportům či nedělnímu grilování.

Upravené zahrady kolem zámku Chalottenburg jsou perfektní pro pohodovou večerní procházku, zatímco nejstarší park ve městě Friedrichshainbudete milovat, pokud máte rádi nějakou akci. Tady se totiž pořád něco děje! Užijte si jogging, bouldering, frisbee nebo plážový volejbal. Samozřejmě tu můžete i prostě jen odpočívat v trávě a grilovat. Rozlehlý Treptower Parkv jihovýchodní části leží podél břehu řeky Sprévy, kterou můžete využít k projíždce na šlapadle.

JEZERA

Kromě celé řady parků Berlín nabízí také několik vodních ploch, včetně jezer, které zvou k různorodým vodním sportům. Asi nejpopulárnějším místem k rekreaci i vodním sportům je jezero Wannsee, kde najdete bezmála kilometr a půl dlouhou písečnou pláž a více než 1800 lehátek k zapůjčení. Dalším velmi oblíbeným jezerem je Schlachtensee v jihozápadním Berlíně. Nabízí pláž, půjčovnu lodí a možnosti stravování. Najdete zde také klidné části pobřeží, které jsou ideální pro jogging nebo relaxaci. Krumme Lanke, také na jihozápadě města, je velmi oblíbené pro čistou vodou a malebné prostředí na okraji lesa Grunewald. Na severu Berlína najdete Plötzensee, oblíbené u plavců, zatímco Tegelersee má sedm ostrovů a je zvláště idylickým místem pro plavbu lodí.

Toužíte poznat pravý Berlín? Legendární kluby, park na bývalém letišti, oblíbené bleší trhy a městská zahrada – tipy, které obvykle v turistických průvodcích nenajdete. My vám je přinášíme v článku 10 tipů, jak poznat Berlín z jiné strany

Výlety do okolí

Přibližně 25 kilometrů od centra Berlína najdete Koncentrační tábor Sachsenhausen. Tábor měl původně tvar trojúhelníku, jenž měl být kontrolován z centrálně umístěné vstupní věže, čímž měla být symbolizována absolutní moc SS. Protože kapacita asi 10 000 vězňů byla nedostačující, přistoupilo k výstavbě dalších domů, čímž byla geometrická forma tábora narušena.

Zhruba 40 kilometrů od Berlína leží v Postupimi zámek Sanssouci – letní zámecké sídlo, které bývá pokládáno za konkurenta francouzskému Versailles. Budovu zámku ve stylu rokoko obklopují pozoruhodné zahrady. Na západní straně zahrad stojí také Nový palác. V Postupimi najdete také Marmorpalais, bývalou královskou rezidence, nebo palác Charlottenhof, letní sídlo korunního prince Frederika Williama.

V Bernau, zhruba 30 kilometrů od Berlína, najdete budovu výtvarné školy Bauhaus.

Kultura a svátky

Berliner Theatertreffen je jedním z nejznámějších divadelních festivalů v německy mluvících zemích. Koná se každý rok v květnu a vrámci něho se představí deset „nejpozoruhodnějších inscenací“, které každoročně vybírá nezávislá porota kritiků z přibližně 400 představení sezóny.

Pět večerů pod hvězdnou oblohou na jednom z nejkrásnějších berlínksých náměstí Gendarmenmarkt rezonují populární klasické a moderní melodie v rámci festivalu Classic Open Air.

Oblast kolem Nollendorfplatz je známá svou homosexuální a lesbickou scénou již od dvacátých let 20. století. Na konci července se tu koná festival lesbiček a gayů.

Zajímavost na závěr

V Berlíně si na své přijde opravdu každý! Tato moderní metropole nabízí vytříbené nákupní galerie s luxusním zbožím, ale i svébytná tržiště; impozantní architektonické památky, ale i zchátralé a mdlé budovy. Užijete si divoký noční život i nádherné parky plné zeleně.

Výsledek obrázku pro germany travel logo
Organizace GermanyTravel podporuje Německo jakožto atraktivní a rozmanitou destinaci a prosazuje jej jako turistický cíl již více než 60 let. Mezi její aktivity patří například vývoj nových marketingových strategií založených na konkrétních tématech, akcích a zajímavostech, usiluje o zvýšení objemu turistické dopravy nebo příjmu cizích měn.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí