Provence a Azurové pobřeží: cyklistický ráj na jihu Francie

Provence a Azurové pobřeží: cyklistický ráj na jihu Francie

Oblast jižní Francie je opravdovým rájem cyklistů. Pobřežní městečka i nedaleké kaňony splňují představy rekreačních cykloturistů i drsných bikerů.

Azurové pobřeží neboli Côte d´Azur – pobřeží  a pásmo hor vinoucí se jižní Francií při pobřeží Středozemního moře od italských hranic až přibližně po Marseille. Když se řekne Azurové pobřeží, mnozí z nás si vybaví luxusní palmovou riviéru na pobřeží Středozemního moře, hotelové komplexy, filmové festivaly, drahá auta a zbohatlíky povalující se na přeplněných plážích. Ano, tak tomu skutečně je v oblasti kolem Nice a Cannes. My se ale posuneme po pobřeží o kousek dál na západ tam, kde to je cyklistickému srdci bližší a začneme třeba nedaleko St. Tropez v méně známém Port Grimaud.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Port Grimaud – malé Benátky

Mnozí Port Grimaud přirovnávají k francouzským „Benátkám“ a nedá se nic jiného než souhlasit. Malý přístav na kanálech s malebnými zákoutími, květinovou výzdobou a poklidnou atmosférou. Zjistíme, že tady je svět o něco lepší, mnohem pomalejší a klidnější, což my cyklisté oceníme především.

Ranní trhy tu jsou velmi oblíbené a to především pro místní obyvatele, kteří si tu denně kromě čerstvého pečiva (nejen tradiční bagety, ale i domácí celozrnný chléb) vybírají z nepřeberného množství sýrů, tvarohů a mléčných produktů či speciálních salámů. Pozornost je třeba věnovat také koření – tolik druhů, barev a vůní a navíc košíčky popsané, dle mého názoru i pro Francouze, zcela nesrozumitelnými názvy. A samozřejmě levandulové výrobky, které tu jsou na každém rohu – med, svíčky, mýdla, voňavé sáčky, sušené svazky nebo vonné esence – jako dárek domů ideální.

Z přístavu se vydáme lodí přes zátoku na protější pobřeží – k proslulému četnickému St. Tropez. Kdo by si myslel, že tato stanice stále funguje, je na omylu. Naopak – zabedněné okenice, oprýskané dveře a strohý nápis „Gendarmerie nationale“ (policejní stanice) nás ujistí, že jsme o nic nepřišli. Město jako takové za moc nestojí. Hezký je malý přístav v centru, avšak luxusní jachty a plachetnice nám opět připomínají, že to není to, kvůli čemu jsme sem jeli. Takže rychle pryč!

Bez pikniku to nejde

Popojedeme-li od pobřeží na sever do hor, ubývá rušných silnic, turistů a obchodů a konečně se dočkáváme. Otevírají se nám přírodní scenérie. Příroda je zde skutečně velmi pestrá a počasí sice stálé ale velmi neúprosné – slunce pálí po celý den až do západu, který jako by byl nekonečný. Dlouhé dny nám tak alespoň nahrávají k poklidnému vychutnání i náročnějších etap. Etapy nejsou náročné ani tak terénem, ale spíše převýšením. Kopečků i kopců je tu skutečně dost a lze to vyčíst nejen z mapy, ale i prostým pohledem kolem sebe. Když už si ale nějaký ten kopec vyšlápneme, vždy nás odmění nádhernými výhledy na okolní lesy, svahy a vinice (někdy dohlédneme až na moře) a dlouhým sjezdem.

export_hs_gallery
Francouzská Provence nejčastěji vyvolává představy nekonečných pásů fialových levandulí a jejich omamné vůně. Co dalšího byste si zde němeli nechat ujít? To si můžete přečít v tomto článku.

Francouzi, obzvlášť v Provence, jsou naštěstí doslova posedlí místy pro piknik, a tak v každé zatáčce je značená vyhlídka s nápisem „pique-nique“. Na každém potkáváme nějakou francouzskou rodinku, která si udělala výlet autem a spojila ho s piknikem. I nám je příjemné sesednout z kola a občerstvit se, udělat pár fotek, lehnout si do stínu a relaxovat nad mapou, co nás to dnes ještě vlastně čeká? V tu chvíli raději odhodlaně vstaneme a jedeme dál…

Cestou potkáváme často i místní cyklisty „silničáře“ v barevných dresech, jak si před nedělním obědem udělali jen tak pro radost výšlap kaňonem. A skutečně nechápeme jejich rychlé a vytrvalé tempo a úsměv na tváři. Podle mapy se orientujeme snadno, koneckonců francouzské mapy „michelinky“, které jsou ve Francii i u nás běžně k dostání v měřítku 1:200 000 nebo 1:250 000 jsou velmi přesné a pro cyklistiku dostačující.

Nejsou zde cyklostezky a tak vyhledáváme silničky s řídkým provozem. Značení je zde velmi dobré, takže bloudíme velmi zřídka. Pokud už zabloudíme, raději se neptáme místních. Nejen že nám nerozumějí, ale neumšjí číst většinou ani v mapách, které s sebou máme. A angličtinu většinou ještě neslyšeli. Takže nezbývá, než věřit sobě, že jedeme správným směrem.

Životem kypící kaňon Verdon

Zdoláváme sedlo Collobrieres a tím pádem i Massif des Maures – opuštěné hory porostlé korkovými duby a kaštany. Míjíme cisterciácké opatství Thoronet ze 12. století, kde se snad zastavil čas – v cyklistických tretrách to sice po zámkové dlažbě trochu klouže, ale jsme vděční za stinná zákoutí, která klášter skýtá.

Cotignac se pyšní skalním hradem a vynikajícím vinným sklípkem, kde jsme strávili jen hodinu ochutnávkou a pestrým výkladem. Na každém náměstí, kterému obvykle dominují mnohaleté platany a vyzdobená radnice „hotel de ville“, si vychutnáme kávu a příjemnou atmosféru za doprovodu cikád. Pozorujeme místní staříky, jak lamentují slovy i rukama a smlouvají nad milimetry v pétanque. Cestou míjíme odbočky do polí s nápisy „produits régionaux“ nebo „fromage de chevre – en vente“. Jde převážně o rodinné farmy s prodejem místních domácích produktů: kozí sýr, mléko, med z levandule aj. Pokud máme čas, zastavíme a ochutnáme.

St. Croix, jezero s azurovým nádechem, vítáme s nadšením – kola provalíme na oblázkovou pláž a hurá do vody! Půjčujeme si kánoe při ústí velkého kaňonu řeky Verdon. Vody v řece nad přehradou je málo, v letních měsících téměř žádná. Kaňon patří k nejhlubším v Evropě, o čemž se přesvědčíme hned následující den při výšlapu. Monumentální výhledy, skalní útvary porostlé jen tu a tam trochou zeleně. Klikaté zatáčky a úzké silničky nám v některých místech způsobují tak trochu závrať.

Zkrátka každý den je tak pestrý, ať už se vydáte kterýmkoli směrem. Každé městečko a každá vesnice stojí za shlédnutí, každá řeka a každé jezero stojí za pár snímků a vykoupání, každý sklípek a každá farma vás překvapí něčím novým. Taková je nejen Provence a Azurové pobřeží, ale celá Francie. Zcela jistě si ji hned napoprvé zamilujete a bude se do ní rádi vracet!

CK AdventuraSpecialistou na dovolenou na kole je cestovní kancelář Adventura. Ve své nabídce má mimo jiné i zájezd Provence na kole. Těšit se můžete na všechna malebná městečka i krásná francouzká zákoutí. A pokud byste preferovali větší exoticku, můžete se na kole vydat třeba na Kubu či do Maroka.

Zkušenosti čtenářů

Antonín Dlask

Příroda krásná, terény na kolo vhodné, ALE i na dost malých okresních silničkách je v sezóně obrovské množství aut, které zabíjejí požitek z jízdy. Doporučit pro cykloturistiku lze pouze ty nejmenší silničky sotva zakreslené v mapě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí