Proč darovat krev v Kambodži?

Proč darovat krev v Kambodži?

Kambodža je nádherná země, která se poslední dobou stává čím dál více oblíbeným turistickým cílem. Není se čem divit – země nabízí nádherné chrámy, divokou džungli, nádherné pláže, delikatesní kuchyni, ale bohužel i ponurou historii.

Po genocidní občanské válce a krvavé vládě Rudých Khmérů v 70.letech 20. století přišel válečný konflikt s Vietnamem a teprve v posledních letech země začíná pomalu prosperovat.

Desetiletí válek proměnilo Kambodžu v jedno velké minové pole. Celkový počet položených min lze jen těžko odhadnout, ale spekuluje se o až deseti milionech. Tedy zhruba jedna mina na osobu. Zdravotní systém se během Pol Potova režimu v podstatě zhroutil. Inteligence byla systematicky likvidována. Lékaři byli popravováni a trest smrti byl vykonáván i například za nošení brýlí. Kambodža se potýká s nedostatkem kvalifikovaného zdravotního personálu, antibiotik a dalších farmaceutik, podvýživou, malárií, tuberkulózou, horečkou dengue a respiračními i průjmovými onemocněními.

Zajímavé, ale co já s tím, řeknete si asi. Nepomáhám tím, že tam pojedu jako turista a utratím své těžce vydělané peníze? Můžete ale pomoct i jinak a nebude vás to stát ani korunu. Jenom 350 ml vaší krve.

Autorka článku Radka Staňková mimo jiné procestovala norské souostroví Špicberky. Pokud vás zajímá, jaké je to trekovat severskou pustinou a navštívit opuštěná hornická města, přeštěte si článek Hornický Barentsburg.

Většina turistů míří v Kambodži do Siem Reapu, prohlédnout si chrámový komplex Angkor Wat. Krev můžete darovat v tamní nemocnici pro děti – Angkor Children`s Hospital. Krevní transfuze jsou potřebné celoročně, ale především během sezóny horečky Angkor Children`s Hospital dengue se nemocnice potýká s nedostatkem krve. Nemocnice je v podstatě závislá na turistech, kteří zde darují krev. Místní se dárci stávají jen zřídka, a to především pro členy rodiny.

Darování krve se nemusíte vůbec obávat – podmínky, hygienické vybavení i procedura jsou stejné jako v Evropě. Do nemocnice jsme se s Marťou a Hančou vypravily hned po ránu, Na vrátnici jsme vyplnily formulář a usadily se v čekárně v patře. Hovorný a přátelský laborant nám nejdřív odebral malou kapku krve k otestování krevní skupiny a množství hemoglobinu v krvi. Pak následoval vlastní odběr. Laborant používal nové čisté rukavice, dezinfekci, nově vybalené jehly a vše probíhalo v naprosté pohodě.

●     Darovat krev je možné ve všední dny mezi 8:00 a 16:00, v sobotu mezi 8:00 a 12:00.

●     Musí vám být mezi 18 a 60ti lety

●     V posledních 3 měsících (muži) nebo 4 měsících (ženy) jste nedarovali krev

●     Máte víc než 45 kg

●     Více informací najdete na angkorhospital.org

Jen Hanča si stále láme hlavu nad tím, jaká je její krevní skupina. V Kambodže ji totiž určili A+, zatímco ona si dosud myslela, že má 0+. Po odběru jsme každá dostala balíček se sušenkami, vychlazenou Coca-colu a tričko s logem nemocnice a nápisem “your blood can save children`s life”, které jsme hned hrdě oblékly a nosily následující tři dny při prozkoumávání chrámů. Třeba jsme tím inspirovali i další turisty, aby přišli darovat krev. A doufám, že pokud se v budoucnu chystáte do Kambodži, tak třeba tenhle článek inspiruje i vás!

Autorka Radka Staňková je cestovatelka, stopařka a fotografka. Nejčaštěji cestuje s její parťačkou a Hančou Špičkovou (nestujapojd), se kterou se potkaly úplnou náhodou právě na Špicberkách. Slovo dalo slovo a holky spolu vyrazily na pětiměsíční cestu z Ruska přes Mongolsko a Čínu do jihovýchodní Asie. Když zrovna necestují do šílených destinací (jako naposledy Irácký Kurdistán) nebo neplánují další projekty (plánovaná cesta stopem z Patagonie na Aljašku), kombinují práci v Norsku s výlety po horách a pádlováním po fjordech. Více najdete na jejich blogu či Facebooku.

Zkušenosti čtenářů

Eva

Dobrý večer, mohu se zeptat, jak je časově náročné darování krve? Děkuji předem za odpověď

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí