Po stezkách do Zermattu s nejhezčími výhledy na ikonický Matterhorn

Po stezkách do Zermattu s nejhezčími výhledy na ikonický Matterhorn

Městečko Zermatt je velmi oblíbeným cílem turistů, lyžařů i horolezců. Všichni sem míří hlavně kvůli úžasným horským vrcholkům v okolí údolí, jimž kraluje ikonická hora jedinečného tvaru – Matterhorn. Pokud toužíte po krásných výhledech na Matterhorn a nepříliš náročné pěší túře, vydejte se pěšky dolů z vrcholu Gornergrat. Čekají vás neskutečné výhledy, průzračné alpské jezero i tradiční horské louky. Cestu navíc můžete v několika místech přerušit a dojet zpět do města pohodlnou zubačkou. Pojďme se tedy podívat, jak může takový krásný jednodenní výlet vypadat…

Výškové metry s úžasnými výhledy

Náš pěší výlet začínáme v městečku Zermatt, jež doslova proslulo jako oblíbené lyžařské a horolezecké středisko. Každý rok se odsud ti nejlepší horalové vydávají otestovat nepřístupné stěny Matterhornu a pokusit se o zdolání tohoto symbolu celého Švýcarska. V Zermattu platí zákaz používání spalovacích motorů, a tak se tam chtě nechtě musíme dopravit vlakem z nedalekého Täsche. Pokud se výletníkům nechce nahoru šlapat po svých, tak nasedají na místní zubačku a vyrážejí vzhůru na vrchol Gornergrat. Výlet na Gornergrat zubačkou můžete absolvovat i v rámci tohoto poznávacího zájezdu do Švýcarska.

Jakmile nastoupíte do zubačky, rozhodně si nezapomeňte sednout doprava ve směru jízdy, díky tomu si užijete skvělé výhledy na okolní hory a zmenšující se Zermatt. Gornergrat dosahuje výšky přes 3 000 metrů, ale pomocí zubačky se výškové metry zdolávají snadno a za chvilku už budete vystupovat v horní stanici, těsně pod vrcholkem stejnojmenné hory.

Výhledy na horské velikány a ledovce z vrcholu Gornergrat, Zermatt, Švýcarsko, autor: Lucie Šajnarová
Výhledy na horské velikány a ledovce z vrcholu Gornergrat, Zermatt, Švýcarsko, autor: Lucie Šajnarová

Davy turistů a alpské jezero

Nahoře na Gornergratu je potřeba počítat s velkým množstvím turistů. Ale nebojte, jakmile se trochu vzdálíte od lanovky, dostanete se na místa, kde už taková koncentrace lidí není. Přesto se vyplatí vystoupat až nahoru na vrchol Gornergratu a rozhlédnout se do všech stran. Nejenže odsud můžete vidět ikonický Matterhorn, ale také více než dvacet dalších čtyř tisícových alpských vrcholů. Mezi ně patří například i italský velikán Monte Rosa. Jakmile se dostatečně pokocháte panoramatickými výhledy, nastává čas vyrazit pěšky dolů do Zermattu. Výhodou této stezky je fakt, že se opakovaně vrací k různým stanicím zubačky, a tak se nemusíte bát, že vám na celý sestup nebudou stačit síly. Kdykoliv se můžete rozhodnout zakoupit lístek a sjet zbývající kus cesty do Zermattu zubačkou.

První zajímavostí na cestě je bezpochyby úchvatné alpské jezero Riffelsee. Pokud tu budete ve správnou denní dobu a budete mít štěstí na počasí, rozhodně nebudete zklamaní. Na hladině jezera lze totiž vidět odraz samotného Matterhornu a troufám si říci, že není hezčí místo na svačinu než právě břeh tohoto malého jezera, ve kterém se zrcadlí největší alpští velikáni Švýcarska a jejich ledovce.

Stezka vede i okolo alpského jezera Riffelsee, Zermatt, Švýcarsko, autor: Lucie Šajnarová
Stezka vede i okolo alpského jezera Riffelsee, Zermatt, Švýcarsko, autor: Lucie Šajnarová

Stezka Marka Twaina

Mezistanici zubačky Riffelberg můžete využít k rychlému občerstvení a také prohlédnutí místního hotelu, který je pravděpodobně nejstarším horským hotelem v okolí Zermattu. Dolů pokračujte po krásné stezce Marka Twaina s unikátními výhledy na Matterhon. Inspiraci vám může přinést i oblíbený satirický příběh od tohoto autora, který v oblasti pobýval a vysmíval se velkému boomu vysokohorských expedic v okolí. Na stezce Marka Twaina už na další návštěvníky narazíte jen zřídka a užijete si odsud zcela jiný pohled na okolní vrcholky než z výšin Gornergratu. Tato stezka nás zavede až do stanice zubačky Riffelalp, odkud už cesta vede více méně jen lesem a výhledů už tolik není. Nemusí vám tak být líto, pokud se rozhodnete jet dolů právě zubačkou – nejkrásnější úsek pěší cesty už máte stejně za sebou. Navíc vám možná zbude i čas na prohlídku samotného slavného alpského střediska.

Pokud se rozhodnete ujít cestu celou, čeká vás přibližně 13 kilometrů klesání, na nichž sestoupíte téměř 1 600 metrů výškových. Celá trasa je dobře značená a není obtížné se jí držet. Vzhledem k tomu, že se poměrně často míjí různé stanice zubačky, v každé z nich můžete výšlap přerušit, pokud vám dojdou síly. Gornergrat je tak ideálním místem, kam vyrazit, pokud chcete ochutnat opravdu vysoko položené alpské scenérie, ale zároveň si netroufáte na náročnější a složitější túry.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí