Plavba na luxusních lodích není jen pro nejbohatší

Plavba na luxusních lodích není jen pro nejbohatší

Vysvěný ráj jménem Karibik vám bude opravdu nadosah, když se ho rozhodnete prozkoumat z paluby nádherné lodi. Nechte si poradit, jak takovou cestu zařídit a z čeho vybárat

Vídáme je ve filmech, seriálech… velké lodní kolosy, které brázdí světová moře a oceány. Většina z nás by se ráda nechala unést pohodlím a luxusem výletních lodí. Představa, že o vás pečuje větrem ošlehaný námořník či krásná stevardka, je pro mnoho z nás jen vzdálenou vidinou.  Opak se ale může stát pravdou. Hodně z nás má utkvělou představu, že plavba na takové luxusní lodi je hodně finančně náročná. Není tomu tak ale vždy a člověk s běžnými příjmy si to může někdy dopřát.

Důležité je vybrat si správně lodní společnost.  S luxusem většinou roste i cena. Ale i na těch nejluxusnějších lodích se najdou výhodné nabídky. Na začátku je třeba si vždy říct, co od plavby očekávám.  Pokud nemám žádnou představu, je ideální navštívit nějakou cestovní kancelář, kde plavby prodávají a vůbec nejideálnější je, když je tam někdo, kdo plavbu absolvoval a může poradit i ve všech praktických věcech.

Jak vybírat?

Pokud jde člověku „pouze“ o plavbu, je ideální vybrat si z některého okruhu po Karibském moři. Těch má většina lodních společností několik do týdne a můžete si proto vybrat z mnoha druhů a lze zde najít i termín, který by vám nejvíce vyhovoval.  Na těchto okruzích začíná většina klientů, kteří se potom vrací a absolvují i další plavby. Tyto okruhy bývají většinou i finančně nejméně náročné. Zároveň ale zahrnují vše, co každá jiná plavba – poznání i odpočinek.

Pro cenu plavby je určitě zvolit i správný termín. Pokud máte tu možnost a můžete si zvolit datum své dovolené podle toho, jak chcete, určitě si vyberte mimosezonní termín.  Lodi nejsou plné a ceny jsou obyčejně velmi výhodné. Samozřejmostí je, že je potřeba rezervovat kajutu dostatečně dopředu. Stejně jako u letenek zde většinou platí, kdo dřív přijde, ten dřív mele… Lodní společnosti sice někdy vypisují „akce“, ale ty pak bývá dost často obtížné zkombinovat s nabídkami leteckých společností. Rozhodně na to nelze spoléhat.

Domov na palubě

Při koupi lodního zájezdu si můžeme vybrat za tří základních typů kajut. Každá má své pro a proti. Kajuty se od sebe liší i svým vybavením, ale toto rozdělení je základním. Každá kajuta má kromě běžného vybavení pokoje i vlastní (byť většinou malé) sociální zařízení, trezor a televizi. To zde najdete vždy. Nejmenší a tedy i nejlevnější jsou kajuty vnitřní. Jsou standardně zařízené a jejich jedinou nevýhodou je, že nemají okno. V místech, kde ho mají ostatní kajuty, zde najdete obvykle zrcadlo nebo nějaký obraz.

Jsou na to různé názory. Podle mně musí nedostatek slunečního světla chybět. Znám ale pána, který se na lodích plavil již několikrát a neustále si tento typ kajuty kupuje. Tvrdí, že na lodi je tolik možných aktivit, že se do kajuty chodí pouze vyspat a proto mu okno vůbec nechybí.

Druhým typem kajuty je kajuta s oknem. Je již o trochu dražší než ta předešlá, ale ta nádhera, když vás ráno zašimrá v posteli karibské sluníčko a vy první co vidíte, je modré moře, zelený ostrov a krásný slunečný den, ta nádhera opravdu stojí za to.

Poslední a nejluxusnější kajutou je kajuta s balkónem. Tady je opravdu z čeho vybírat – od „prosté“ kajuty až po luxusní kajutu s několika místnostmi. Při prohlídkách těchto kajut se tají dech, a někteří musí bohužel konstatovat, že takto velký a luxusní nemají ani vlastní byt. To je ale většinou extrém a odpovídá tomu i cena. Je jen otázkou, jak dalece to případní klienti využijí, ale konec konců proč ne.

Co dělat na lodi?

Ať už si vyberete jakoukoliv kajutu, plavba na lodi je zážitek a určitě stojí za to, aby jí člověk alespoň jednou v životě zkusil. Je ideální například pro manželské páry, které se nemohou dohodnout, na jakou dovolenou pojedou – poznávací nebo pobytovou. Jeden z páru může při připlutí lodi absolvovat některý z výletů a druhý si spokojeně dovádí u bazénu. Večer se spolu sejdou u skvělé večeře a jdou se podívat na divadelní představení nebo si zatančit.

Program na lodi a vybavenost lodí, to je na jeden samostatný článek.. Tak snad někdy příště.

Autorka článku Alena Knotková pracuje v cestovní kanceláří America Tours, která nabízí nepřeberné množsvtí jedinečných zájezdu do USA.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí