Pingyao (Pching-jao)

Pingyao (Pching-jao)

Starobylé městečko Pingyao se nachází v provincii Shanxi (Šan-si) a patří k místům s nejzachovalejší historickou zástavbou v Číně. Její stěžejní část pochází z období dynastií Ming a Qing (Čching). Největším lákadlem starého města jsou monumentální hradby, jejichž základem byl původně hliněný val vystavěný v 8.–9. století př.n.l, který byl kolem r. 1370 obestavěn cihlovým zdivem.

Hradby obklopují celou starou zástavbu v délce šesti kilometrů a jsou posety třemi tisíci střílnami a sedmdesáti dvěmi strážními věžemi.

Město leží na staré obchodní cestě mezi Pekingem a Xi’anem (Si-an), což se stalo základem jeho obchodní prosperity. Byly zde zakládány první čínské banky a městečko vyrostlo do jednoho z finančních center celé země. Následoval však úpadek bankovnictví a finanční centrum se postupně změnilo v zapomenuté městečko. Díky tomu se mu však také vyhnul pokrok v oblasti moderní zástavby, což nám umožňuje vychutnat si téměř nedotčenou starou architekturu obchodů a domů bohatých obchodníků a finančníku či tradiční čínské pravoúhlé městské uspořádaní ulic.

K nejzajímavějším a nejrozsáhlejším domům, které dnes většinou slouží jako muzea, patří zejména sídlo obchodní komory provincie Shanxi – Rishengchang (Ž’-šeng-čchang) nebo například budova dnešního Muzea nábytku. Ve městě můžeme také nalézt několik nádherných starých chrámů v čele s více než tisíc let starým chrámem Zhenquo (Čen-čchuo), v jehož objektu se nachází síň Desetitisíce Buddhů, označovaná za třetí největší dřevěnou stavbu v Číně. Centru města a hlavní městské třídě dominuje nejvyšší stavba staré zástavby – 18,5 m vysoká Městská věž, z jejíhož vrcholu je možno přehlédnout střechy téměř celého starého městečka.

V nedalekém okolí města se nalézá několik rozsáhlých dvorů bohatých obchodnických rodin. Jedním z největších je Dvůr rodiny Qiao – Qiaojia Dayuan (Čchiao-ťia Ta-juen), patřící dříve rodině, která obchodovala zejména s čajem a sojovým sýrem tofu. Dvůr se skládá ze šesti nádvoří a více než tří set místností.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: