HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Peter Warren Dease – badatel v mrazivých oblastech Ameriky

Peter Warren Dease – badatel v mrazivých oblastech Ameriky

Spolu se svým kolegou zkoumali nejen pevninu ale i oceán v okolí te nejsevernější Ameriky. Skončil však tragicky zabit Indiány.

DEASE Peter Warren (* 1. 1. 1788, Michilimackinac, Kanada, † 17. 1. 1863, Montreal, Kanada) – kanadský cestovatel, agent Společnosti Hudsonova zálivu

Mezi vůdčími osobnostmi výpravy, kterou roku 1825 zavedl J. Franklin k Velkému medvědímu jezeru, byl i P. W. Dease. Spolu s G. Backem budoval Fort Franklin a věnoval se poznávání Velkého medvědího jezera, kde po něm J. Richardson nazval záliv Dease Arm a přítok řeky Mackenzie, který vytéká z jezera na jihozápadě.

Po letech se P. W. Dease vrátil na severní pobřeží Kanady jako člen výpravy, kterou vyslala Společnost Hudsonova zálivu. Spolu s Thomasem Simpsonem (1808–1840), příbuzným jednoho z vedoucích funkcionářů Společnosti, se v létě 1837 pustili na člunech po řece Mackenzie až po její ústí do oceánu a prozkoumali dosud neznámé pobřeží amerického severu až k Barrowovu mysu na Aljašce.

Do hlouby studené Ameriky

Oba badatelé se na zimu vrátili do Fort Franklinu a počátkem června 1838 zamířili se čluny Castor Pollux po řekách DeaseCoppermine do zálivu Coronation. Po moři pokračovali podél kanadského pobřeží na východ a koncem července se dostali do zálivu Bathurst. Pronikli až ke 109° 20’ západní šířky. Simpson po ledu pokračoval až na dohled zatím neznámé země (20. 8.).

Po zimě, kterou opět strávili u Velkého medvědího jezera, odvážili se Dease a Simpson dál na východ. Objevili Deaseův průliv, oddělující poloostrov Kent od ostrova, jemuž dali jméno Viktoriina země. Pronikli na svých člunech do zálivu, který v budoucnosti ponese jméno královny Maud, a dál průlivem, pojmenovaným podle Simpsona (mezi Adelaidiným poloostrovem a Zemí krále Viléma). V sousedství zálivu Chantrey dosáhli nejvýchodnějšího bodu své třetí arktické plavby (94° 14’). Při zpáteční cestě se podrobněji věnovali zkoumání ostrova Krále VilémaViktoriiny země. Thomas Simpson stačil popsat podrobněji cesty, které prošel s P. W. Deasem, a odcestoval přes USA do Evropy. Nedostal se však přes moře, když při cestě Spojenými státy jej zavraždili indiánští průvodci.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: