Perugia: Festival čokolády a domov bonbonů Baci

Perugia: Festival čokolády a domov bonbonů Baci

Perugia, poklidné studentské městečko, se každým rokem jak mávnutím kouzelného proutku změní v pulzující středobod evropské čokoládové scény. Namísto studentů se tu objeví desetitisíce lidí z celého světa a z klidné zadumané atmosféry ho vytrhne hluk a tuny čokolády.

Středověká město Perugia založené Etrusky, je hlavním městem italské provincie Umbrie. I když je zastavěná nehezkým předměstím, skrývá opravdové perly – nádherné staré centrum s řadou honosných budov. Najdeme zde též biskupství a dvě univerzity.

A jak je to s čokoládou? Právě v Perugii se zrodila ta, která je v Itálii nejvíce opěvovaná. Čokoládovna Perugina byla založena roku 1907, nyní je v majetku nadnárodní firmy Nestlé. Nejvyhlášenější lahůdkou jsou bonbóny Baci, tedy Polibky, uvnitř s lískovými oříškem v jemné lanýžové náplni. Italové Baci milují tak, že jich ročně spořádají 350 miliard kusů!

Nejširší nabídku průvodců a map Itálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Snězte čokoládový knír!

Snad každého návštěvníka při příjezdu do Perugie překvapí systém nadzemních a podzemních eskalátorů, podobně jako v našem metru, které ho z odstavného parkoviště vyvezou až na zastávku tzv. minimetrà. Minimetrò má asi osm stanic a vyveze nás až do centra města nacházejícího se na náhorní plošině, kam mají auta a autobusy vjezd přísně zakázaný.  Po výstupu z lanovky už vidíme maskota celého festivalu – sochu kníru (jak jinak než z čokolády), která je díky své velikosti zapsaná do Guinnessovy knihy rekordů. Letošní téma nese název „Sněz knír“.

Eurochocolate je největší oslava čokolády v Evropě. První festival se konal roku 1993 a sešla se na něm jen hrstka opravdových nadšenců. Dnes se koncem října do Perugie vydá více než milion turistů ze všech koutů planety, aby si zde vychutnali hořkou pochoutku všemi smysly. Samozřejmě, že ji můžete (musíte) ochutnávat, ale můžete vyzkoušet i spoustu dalších aktivit. Vaše chuťové pohárky rozvlní všemožné tyčinky, kostičky a trojúhelníčky, horká čokoláda tak hustá, že se musí stále míchat a podává se se lžičkou. Pamatujte, neexistuje nic, co by nedalo čokoládou naplnit!

Pokud chcete zažít Itálii také netradičně a bez davů turistů, vydejte se do hor a navštivte pevnosti z první světové války. Najdete je například poblíž města Trident. Více informací se dočtete v našem Tipu na výlet: Opevněné hory nad italským Tridentem.

Za zmínku stojí také neuvěřitelné množství nugátu a lámané čokolády (s brusinkami, lentilkami, chili papričkami, …). V každém stánku dostanete „na rozjezd“ zdarma houstičku s nutellou. Čokoláda si však našla místo i v klasické umbrijské kuchyni. Typické těstoviny tagliattele jsou vyrobeny z čokoládového těsta a doplněny omáčkou quattro formaggi, nebo sýr pecorino se podává s čokoládovou polevou. Když už máte čokoládové chuti plný knír, můžete se zúčastnit bohatého doprovodného programu, který má několik částí.

Čokoládou žije celá Perugia

Chocolate show prezentuje více než 130 firem zabývajících se výrobky z čokolády. Eurchocolate world představuje největší světové producenty kakaa a jeho nejrůznější druhy. Na akci Chocolate with the writer probíhají rozhovory s autory píšícími u hrnku horké čokolády. Na náměstí Piazza Italia jsou postaveny tunové čokoládové bloky, do nichž sochaři vytesávají své výtvory a úlomky házejí do nadšeného publika.

Jak upéct ty nejlepší čokoládové dezerty, se dozvíte na kurzech pro veřejnost – In the heart of chocolate. Na ulici na nás mávají čokoládové páry, jejichž oblečení je celé pokryto touto dobrotou. Ještě než odejdeme, musíme si koupit něco malého na památku! V neuvěřitelném množství stánků najdete opravdu plno věcí s všudypřítomným knírkem – lízátka, čokoládové likéry, hrnky, trička, rukavice, klíčenky, USB, lampy a spoustu dalších tzv. chocolate gadgets, ale pozor ceny jsou vysokohorské!

Eurochocolate 2017

  • 23. ročník festivalu se konal od 13. do 22. října.
  • Loni bylo mottem festivalu #ConChi?I, v překladu s kým? – hlavní myšlenka byla totiž zaměřena na sdílení čokolády, proto byl maskotem deseti metrová selfie tyč, pomocí které se návštěvníci mohli vyfotit a sdílet na internetu.
  • A co ještě bylo součástí? Chocofanroom, degustace, Choclateshow, Chocofarm (lazeňské procedury z čokolády), Spalm Beach (lehátka, slunečníky – relax) a spoustu dalších věcí
  • Pro nejmenší návštěvníky byl připraven dětský koutek
  • Bylo možné obdivovat i dort na Euro 2016
  • Jako každý rok bylo možné zakoupit Chococard (výhody, slevy na nákupy a účast na soutěži Eurochocolate 2016 s možností výhry hodnotné ceny

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí