Ostrov Robinsona Crusoe

Ostrov Robinsona Crusoe

  Tobago je malý ostrov v jižní části Karibiku, který stojí za to prozkoumat. Kromě překrásných pláží nabízí zajímavé treky nejstarším pralesem na západní polokouli, pestrý podmořský svět a dny zalité sluncem při karibské hudbě.

Pokud si chcete odpočinout od nevlídného počasí nebo stresu v práci a nehledáte pěti hvězdičkové rezorty, je Tobago ten opravdový ráj na zemi. Co vás napadne při slově Karibik? Jsou to bílé písečné pláže, kýčovité obrázky západu slunce a naprosto neidentifikovatelná a měnící se krásná barva průzračného moře? Nebo snad bílý rum, piráti, papoušci, kolibříci, reggae, soca  a naprostá pohoda? Ano, tohle všechno a ještě mnohem víc naleznete v Karibiku.

Karibik neboli West Indie, jak je nazývají Britové, jsou ostrovy a ostrůvky ve střední Americe na jedné straně omývané Atlantickým oceánem a na druhé straně Karibským mořem. Mezi nejznámější patří Kuba, Jamajka, Dominikánská Republika, Barbados a Haiti. Ovšem jeden z nejhezčích je úplně dole nedaleko Venezuely a jmenuje se Tobago.

Tobago je oproti velkým ostrovům jako Kuba naprostý prcek. Měří 42 km na délku a 13 km na šířku. Ovšem i přes jeho malou rozlohu tady naleznete i některá nej. A kromě těch nej i jeskyni Robinsona Crusoe.

Pro milovníky davové turistiky, skupinových koupání a přecpaných pláží je ideální strávit celou dovolenou na jihu, kde je hlavní turistická oblast a nevzdalovat se odtud. Cca pět minut od letiště se nachází asi nejlepší hotel na ostrově a u něj je jedna z nejznámějších pláží Store Bay. Pro potěchu dámského oka mrkněte na místní svalovce v červených kraťasech hlídající pláž a nazývající se pobřežní hlídka. Pro pány mám špatnou zprávu – Pamelu Anderson tady nenajdete.

Store Bay je malá pláž, ale má velice dobré zázemí (převlékárny, sprchy). Kolem pláže najdete spoustu krámečků prodávající jídlo, suvenýry, trička, šátky, pohledy apod. Řekla bych, že tady je největší koncentrace krámků na celém Tobagu ( kromě Scarborough). Z této pláže se pořádá hodně výletů se šnorchlováním, BBQ, potápěním apod.

Tobago, večerní ostrov

Nedaleko Store Bay je další z perliček, na kterou lákají turistické průvodce a brožurky o ostrově. Je to pláž Pigeon Point. Ta představuje typickou karibskou pláž s bílým pískem, ze kterého byste mohli oslepnout. Společně se září místního, skoro rovníkového sluníčka, se tu bez slunečních brýlí nehnete. Tato pláž nabízí kromě žhavého slunce a vysokých palem, které lemují zářivý bílý písek, i stín udržovaných porostů. Ten přijde po čase stráveném na slunci vhod každému. Nevýhodou této pláže, je její zpoplatnění, Není to velká částka, ale platit za pláž je tady něco neobvyklého.

Z Pigeon Pointu je krásný výhled mimo jiné i na kousíček pláže, v průvodci nazvaném Sandy Point. Za ním začíná přistávací dráha a malé vrtulové letadlo z Barbadosu přistává právě při západu slunce. Není to sice takový adrenalin jako na St. Marteen, ale milovníci letadel a romantici by mohli odcházet s nezapomenutelným zážitkem. Ovšem zažít přistání B-777 British Airways nebo Monarch nebo přistání Condora nad hlavou by tady nebylo vůbec špatné…

Hlavní silnice z letiště, která protíná celou jižní část ostrova, míří směrem k hlavnímu a největšímu městu ostrova Scarborough. Na cestě míjí jediné obchodní centrum na Tobagu a největší benzinovou pumpu. Na okraji Scarborough je značena odbočka do botanické zahrady, která připomíná spíše hezky udržovaný park. Odtud je hezký výhled na dolní část města s přístavem, kde kotví trajekt na sesterský ostrov Trinidad, a výletní trajekty, které plují kolem ostrovů v Karibiku. V horní části města stojí maják se starou pevností Fort King Georg. V pevnosti se nachází muzeum a kolem jsou rozesety kanóny. Je tu překrásný výhled na  palmové háje severně od Scarborough a hořící těžařskou ropnou věž v Atlantiku. Ve Scarborough jsou různé krámky se vším možným i nemožným a trhy s ovocem, zeleninou a rybami a se tu dá nakoupit za velice přijatelné ceny.

Celé pobřeží dále na sever je lemováno malými vesničkami, palmovými háji a divokým pobřežím Atlantického oceánu. Koupat se dá na několika málo místech, ale když vidíte rozbouřený Atlantik, ani se vám tam nechce skočit. Kousek od Scarborough je Granby Point ( kdysi dávno pevnost) a v jeho blízkosti Barbados Bay, která je známá mezi místními jako dobré místo pro piknik. Naproti se rozkládá neobydlený ostrov Smith Island, který připomíná rozšláplou buřinku. Nedaleko Barbados Bay, blíže ke středu ostrova, je zajímavá procházka k vodopádům Rainbow Waterfall nebo Twin River Waterfall. Cesta na oba vodopády je složitá a objevíte ji spíše zázrakem než promyšleně. Rainbow Waterfall jsme po dlouhém hledání nenašli, ale jeden místní hlídač nás dovedl k Twin River Waterfall. Cesta tam je úžasná – přecházíte mělkou řeku, jdete kolem banánových a ananasových plantáží a cestou slyšíte v korunách mohutných stromů, které jsou podél řeky společně s bambusy, štěbetání hejn papoušků, které přechází do vřískání. Cesta netrvá hodiny, ale při tropickém slunci není nejlehčí. Odměnou je krásný vodopád s jezírkem na plavání. Kolem vodopádu jsou vysoké stromy, které poskytují dostatečný stín pro osvěžení a kolem nich se táhnou dlouhé liány a rostou na nich další parazitující kytky.

Tobago, strom

Nedaleko Twin River Waterfall se nachází nejznámější vodopády Tobaga, u kterých se pravidelně zastavují skupiny turistů, kteří si zakoupili výlet kolem ostrova. Jmenují se Argyle Waterall. Jsou krásné se třemi kaskádami a závisí pouze na cestovatelově kondici, na kterou kaskádu vyleze. Cesta k vodopádům je pohodová procházka, ale stoupání na nejvyšší kaskádu je příkré, po dešti velice kluzké. Odměnou za fyzickou námahu je krásný výhled až na moře. Každá kaskáda má lagunu, ve které se může znavený cestovatel vykoupat. Voda je příjemné osvěžující. V prostřední kaskádě vodopádu si můžete dát uvolňující vodní masáž nebo relaxovat na kameni.

Argyle Waterfall se nachází nedaleko města Roxborough, což je klidné městečko, odkud vedou dvě důležité silnice. Jedna se táhne přes nejstarší prales na západní polokouli do Parlatuvier a druhá dále na sever do malebného městečka Charlotteville. Rosborough společně se Speyside a Charlotteville patří mezi turisticky zajímavé destinace.  V této oblasti nečekejte masovou turistiku, ale nádhernou přírodu s možností treků, potápění a šnorchlování, pozorování ptáků a  příjemné restaurace s výtečným jídlem.  Ve Speyside, které je kousek nad Roxborough, je nádherná vyhlídla na Goat Island a ostrov Little Tobago. Ten patří mezi oblíbené destinace všech ptakomilců a je zde několik zajímavých treků. Na ostrov se dostanete buď s nějakou skupinou přes tour operátory nebo se můžete domluvit s místními rybáři, kteří Vás tam odvezou (a snad pro vás i přijedou).

Cesta ze Speyside se vine až na úplný sever ostrova a těsně před Charlotteville je odbočka na Flagstaff Hill. Obyčejný kopec s vysílačkou, jak se na první pohled zdá, ukrývá překrásný výhled na St. Gilles Island, London Bridge Rocks a Marble Island.Na druhé straně se z mlžného oparu, který se vznáší nad Charlotteville, odkrývá překrásný pohled na prales s jeho staletými stromy a z dáli doléhají zvuky hašteřících se ptáků, vyjících psů a dalších neidentifikovatelných obyvatelů ostrova. Tady se spojují vody Atlantického oceánu a Karibského moře a dále už nás čekají pouze mírné a teplé vlnky Karibiku.

Na cestě z Charlotteville do Parlatuvier potkáváme stánek s ovocem a zeleninou, kde za rozumnou (a zveřejněnou) cenu, prodávají vynikající místní banány, manga, citróny a další ovoce a zeleninu. Cesta do Parletuvier je velice úzká, samá zatáčka, obklopená útesy na jedné straně a pralesem na druhé. V Parletuvier je překrásná zátoka plná rybářských loděk, na kterou je nádherný pohled ze shora při jízdě dále na jih. Ještě než přijede do další vesnice za Parlatuvier, do Castary, je možné minout odbočku na Englishman´s Bay (osamocená pláž s malým krámečkem se suvenýry, tyrkysové moře s úžasným šnorchlováním, kde je možné zahlédnout i želvy). 

Castara je další z turisticky vyhledávaných vesnic, ale nějak to není vidět. Ubytování je zde v malých domečkách, žádné komplexy nečekejte. Má dvě krásné pláže, z nichž Little Bay nabízí šnorchlování a Big Bay velké místo pro opalování a postupný vstup do vody. U Castary se nachází další ze zajímavých vodopádů. Tento je sice malý, ale vede k němu cesta skrz začínající prales. U Castary začíná mnoho treků do pralesa stejně jako v Parlatuvier a na silnici mezi ním a Roxborough.

Pokud míříte z Castary směrem na jih, dostáváte se opět do turistické oblasti, o které jsem se zmiňovala. Cestou je možné projet Plymuthem, který ukrývá pevnost Fort James. Pozůstatky pevnosti dnes dokládají kanóny, které míří na moře, a zbytky zdi. Přestože zde nenajdete celou pevnost, stojí za to se tu na chvilku zastavit.

V neděli večer ožívá městečko Bucco pravidelnou Sunday School. Je to party pod otevřeným nebem, kde hrají kapely soca na speciální kastróly a později je vystřídá sound systém  s moderními karibskými zvuky. Sunday School je něco, co byste si neměli nechat ujít.

Přes den je Bucco vesnicí, ze které se pořádají výlety se šnorchlováním, BBQ a další lákadla masové turistiky. A letiště je odtud, co by kamenem dohodil.

Tobago je zajímavé navštívit kvůli jedinečné přírodě a pohodě, která tu vyzařuje ze všeho a ze všech. Při troše štěstí uvidíte papoušky, ptáka mot mot, na stromě si můžete utrhnout zralé banány, manga, limetky, po cestě sebrat ananasy. V moři se potkat se želvou nebo chytat ohromné ryby. Treking pralesem, kde rostou pro nás vzácné květiny jako plevel nebo hraní s masožravými kytkami, určitě stojí prozkoumání. Tobago je místo, kde čas plyne při dnech plných pohody.

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Zkušenosti čtenářů

Lenička

pěkné,pěkné…:))

John95

a která cestovka prodává zájezd na Ostrov Robinsona Crusoa?…

Jarka
John95:

to nevím. Jeli jsme tam na vlastní pěst. Lítá tam Condor z Frankfurtu a z Londýna pak British Airways, Virgin Atlantic a Monarch Air… Ubytko jsme hledali přes http://www.mytobago.info – dobrej a aktuální portál :o)

Robin

pěkný článek, až na matoucí titulek. Tobago není ostrov Robinsona Crusoe, ten leží asi 700 km od Santiaga de Chile v Tichém oceánu. je zřejmé že na jménu románového trosečníka se dobře vydělává i v Karibiku 🙂

Romeo
Robin:

Přesně tak, taky mě ten název zmátl, myslel jsem, že je to o ostrovu Juana Fernandeze, kde žil chlapík, podle něhož vznikl Robinson.

Jarka

Podle místních žil Robinson Crusoe na tomhle ostrově a má tam i jeskyni kousek od letiště. Píše se o tom in RG a LP. O ostrovu Juana Fernandeze jako ostrovu Robinsona jsem nevěla a určitě jsem nechtěla mást… :o)

Radka
Jarka:

Byla jsem tam v roce 05 a je to tam tak krásné jak je napsáno v článku. Bydleli jsme blízko Sandy Point a na ty krásné pláže se nedá zapomenout. Společně s Antiqou patří Tobago mezi nejkrásnější ostrovy v Karibiku.

Har.Megido

Moc hezká ještěrka na obrázku 🙂 Mám z jiných míst planety podobné. :-)Veškeré polemiky o skutečném usazení Robinsonova příběhu a ostrova jsou stejně nanic ve světle neoddiskutovatelného faktu, že Defoova kniha byla skoro celá opsána ze své arabské předlohy Ibn Tufayla z 11. století. Jenom se ten černoušek nejmenoval pátek, ale arabsky jum´a – pátek. 🙂 Román Hay ibn Yaqzan byl v Evropě od středovéku vcelku znám a Defoe ho určité četl.

Frankie

Prosinec 2013: Za přístup na Pigeon Point se žádné vstupné neplatí. Platí se jen tehdy, pokud chcete užívat místní facilities.

nicol christes kuttnerova

ja tam nekdy pojedu a vy ne a je to tam moc hezky a ja budu jako robinson ja uz jsem ho cetla

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí