Osobní hygiena

Osobní hygiena

Mytí rukou často a důkladně před jídlem a jeho přípravou po použití toalety, kýchání, smrkání teplou vodou a mýdlem, nelze-li studenou vodou a mýdlem, nelze-li dezinfekční pěny, gely a roztoky

Poznámka: voda na mytí rukou by měla splňovat parametry pro vodu pitnou!

Poznámka: alkoholové dezinfekční gely a roztoky se aplikují na suchou kůži. Jinak mají nižší účinnost a lepí!

Poznámka: pěny a gely jsou účinnější než roztoky (delší a kvalitnější expozice dezinfekčnímu prostředku, u pěny ještě aktivní mechanické působení na dezinfikovaný povrch).

Čištění zubů

Na čištění zubů používat vodu splňující parametry pro vodu pitnou. Třeba i balenou vodu, sodovku, nebo neochucenou minerálku.

Používat výhradně vlastní zubní kartáček a nikomu jej nepůjčovat. To platí i o holících potřebách (nejen u mužů, ale i u žen).

Dodržovat zažitý postup a četnost dokud to jde (význam nejen hygienický, ale i psychický).

Ústní vody, alkoholické napoje apod. jsou jen velmi nedokonalou náhražkou.

Mytí těla, sprchování, koupání

Voda pro sprchování by měla splňovat parametry vody pitné. Při sprchování lze částečky vody nejen pozřít, ale i vdechnout!

Při mytí jinou, než prokazatelně pitnou vodou zabránit jejímu pozření či vdechnutí.

Koupat se jen tam, kde je místo k tomu určené, nebo alespoň kde se koupou i jiní lidé, nejlépe cizinci.

Nepoužívat ke koupání vodu zjevně znečištěnou, kontaminovanou, nebo protékající rizikovými místy (chov dobytka, velké aglomerace, továrny apod.).

Po koupání ve stojaté vodě se raději osprchovat vodou pitnou, je-li to možné. Obsah sinic ve vodě lze zjistit po jejím nalití do průhledné nádoby (např. plastového kelímku). Pokud se v místě hladiny vytváří viditelný zelenkavý kruh na stěně nádoby, voda obsahuje sinice a může být ke koupání nevhodná.

Používat plážovou obuv, nenechat děti běhat po pláži na boso. Hrozí nebezpečí poranění a v některých oblastech tropů (u sladké vody) také proniknutí larev motolice schistosoma, nebo i jiných parazitů do těla.

Na plážích (i mořských) si dobře prohlédnout místo, kam chceme ulehnout. Používat ručník, nebo deku. Pozor na pohozené injekční jehly.

zdroj: www.domuvezdravi.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: