Očkování a prevence

Očkování a prevence

S počtem obyvatel 158 milionů se tato rozvojová země řadí k nejlidnatějším státům světa. Země chudá, ale proslulá svojí panenskou krásou přírody. Při cestách do této země by měl každý cestovatel dbát i na prevenci svého zdraví.

Žlutá zimnice se v této zemi nevyskytuje, ale očkování proti této nemoci je vyžadováno po příjezdu z endemických oblastí.

V rámci preventivního očkování je důležité zvážit očkování proti žloutence typu A+B, břišnímu tyfu. Je dobré ověřit si platnost očkování proti tetanu, případně dalších očkování z dětství jako např. spalniček, příušnic a zarděnek. Dále se doporučuje očkování proti choleře,  protože se jedná o zemi s nižším hygienickým standardem, a výhodou vakcíny je i částečná ochrana proti cestovatelským průjmům způsobených bakterií E. coli.

Při pobytu v  uzavřeném prostoru (např. letadlo, místní doprava, noclehárny, tržiště) je na místě zvážit očkování proti meningokokovým, případně pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem.
Při pobytu v odlehlých oblastech, na venkově a pobytech v přírodě je doporučeno očkování proti vzteklině (k nákaze může dojít při pokousání např. toulavým psem, opicí) a pro dlouhodobější pobyty zejména v období dešťů (květen – říjen) očkování proti japonské B encefalitidě.

Další doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat, a proto je před cestou do zahraničí vhodné vše zkonzultovat s lékařem v centru Očkování a cestovní medicíny, který Vám sestaví individuální očkovací plán a poradí s ochranou Vašeho zdraví na cestách.

V této zemi se vyskytuje malárie, odborník na cestovní medicínu Vám poradí ohledně vhodné antimalarické chemoprofylaxe. Malárie je nebezpečné onemocnění, které přenášejí samičky komára rodu Anopheles.

V rámci ochrany zdraví dodržujte základní hygienická pravidla, např. vyvarujte se pití nebalené vody a jejího použití na omytí potravin či čištění zubů. Nenechte si přidávat led do nápojů. Konzumujte ovoce, které lze oloupat, a jezte vše tepelně upravené.

Mimo očkování je vhodné zajistit si správné vybavení cestovní lékárničky. Doporučeným obsahem lékárničky jsou náplasti, léky na teplotu, probiotika, léky proti průjmům, dezinfekce na kůži a další. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, případně filtrační láhev na čištění vody a repelenty proti hmyzu a moskytiéry.

Před cestou do zahraničí je vhodné vše zkonzultovat s lékařem v očkovacím centru, který vám sestaví individuální očkovací plán pro očkování do Bangladéše a poradí s ochranou vašeho zdraví na cestách.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: