Objevte kouzlo kláštera Neuzelle. Barokní perla Braniborska slaví letos 750 let!

Objevte kouzlo kláštera Neuzelle. Barokní perla Braniborska slaví letos 750 let!

Letos uplyne přesně 750 let od chvíle, kdy se začala psát historie kláštera Neuzelle, jenž se nachází severně od českých hranic v německé spolkové zemi Braniborsko, asi tři a půl hodiny jízdy autem od Prahy.

Vzpomínka na baroko

Klášter nechal založit markrabě Jindřich III. Míšeňský 12. října roku 1268. Později zde v kostelích i klášteře samotném vzniknul jedinečný svět barokního umění a myšlenek – barokní div Braniborska. Nikde jinde se totiž tehdy lidé nemohli cítit blíže nebesům než právě v Neuzelle, městě na Odře. V roce 2018 se bude výročí založení v klášteře náležitě slavit. Na programu jsou koncerty, divadelní představení, výstavy i setkání historiků.

Klášterní minipivovar láká na speciály

Ať už sem zavítáte během akcí či mimo ně, zcela určitě vás klášterní areál okouzlí právě barokní architekturou. V těsném sousedství se navíc nachází stejnojmenný klášterní pivovar Klosterbrauerei Neuzelle s neuvěřitelně pestrou nabídkou všemožných druhů piv včetně speciálů, jako jsou třeba jablečné či bramborové pivo, odlehčené pivo pro plavce či maratonce, nebo speciální řady piv pojmenovaných po politicích. Také samotné město Neuzelle láká k tomu, abyste se tu trochu zdrželi. Jen kousek odsud se nachází překrásná krajina údolí Schlaubetal, kam se můžete vydat třeba na pohodovou pěší túru.

Nejširší nabídku průvodců a map Německa (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Pokud ale k návštěvě potřebujete nějakou zvláštní příležitost, zde je pár tipů:

  1. 28. února až 29. dubna, Mezinárodní výstava velikonočních kraslic ve skanzenu „Strohhaus Neuzelle“
  2. Sobota, 28. dubna, Koncert v evangelickém kostele Sv. kříže (Evangelische Kirche zum Heiligen Kreuz) „Petite Messe solennelle“, G. Rossini
  3. Čtvrtek, 10. května, Trhy starých i moderních řemesel
  4. Neděle, 10. června, Koncert – Chrámová hudba k výročí založené kláštera za doprovodu sboru katedrály Sv. Jakuba ve Zhořelci (Görlitz)
  5. Sobota, 30. června, Open-air koncert, Braniborský státní orchestr z Frankfurtu nad Odrou
  6. 19. července až 19. srpna, Opera „Jedermann“ od Huga von Hofmannsthala v podání souboru Oper Oder-Spree
  7. 10. až 12. srpna, 8. setkání zemského dělostřelectva
  8. 7. až 14. října, Festivalový týden k výročí 750 let kláštera Neuzelle
  9. Víkend 8. a 9. prosince, 25. ročník pohádkových vánočních trhů v klášteře Neuzelle

Další informace a tipy na akce najdete na tourismus.neuzelle.de.

Co dalšího podniknout v Braniborsku?

Braniborsko jako spolková země obklopující hlavní německé město Berlín nabízí pro nezasvěcené až překvapivě mnoho možností pro sportování a aktivní dovolenou. Jen pár desítek minut od metropole se rozprostírá například největší člověkem vytvořená jezerní krajina Evropy – Lužická jezerní krajina – skvělé místo pro slunné dny u vody nebo dlouhé výlety na kole i bruslích. Stejně tak blízko je i Fläming, bruslařský ráj se stovkami kilometrů prvotřídních stezek bez silničního provozu. Zkrátka ale nepřijdou ani milovníci kultury a historických památek. Hlavní město Postupim láká do zámků a zahrad Sanssouci (UNESCO) nebo do nedávno otevřeného muzea Barberini.

Zkušenosti čtenářů

Kitty

Německo je z turistického hlediska hodně opomíjená země. Tak je dobře, že se o ní tady můžeme něco dočíst. Je to náš největší soused a skoro nevíme, co všechno tam je

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí