Nikolaj Nikolajevič Muravjev-Karskij

Nikolaj Nikolajevič Muravjev-Karskij

Zkoumal stepi a poušte ve střední Asii.

MURAVJEV-KARSKIJ Nikolaj Nikolajevič (* 14./25. 7. 1794, Sankt Petěrburg, Rusko, † 18./30. 10. 1866, Skorňakovo, Lipecká oblast, Rusko) – ruský diplomat a důstojník, cestovatel po Střední Asii

Do Střední Asie pronikali Rusové zpravidla s diplomatickým posláním k vládcům v Buchaře či v Chivě. V létě 1819 vyslal jedno z poselstev do Střední Asie carův náměstek v Zakavkazsku s úkolem pozorně si všímat krajiny a zejména cest tamními pouštěmi a stepmi. Výprava, kterou vedl Nikolaj Muravjev (nazývaný později Karskij podle tureckého města, u něhož se vyznamenal v bojích krymské války roku 1855), se přeplavila z Baku přes Kaspické moře na jeho jihovýchodní břeh, prozkoumala ústí řeky Gorgan a pokračovala do Krasnovodského zálivu. Nasedla na velbloudy a přes kotlinu v okolí Sarakamyšského jezera se dostala do Chivy.

Při zpáteční cestě zamířilo ruské poselstvo přes Zaunguzskije Karakumy (černé písky) a počátkem roku 1820 se jeho členové dostali ke Kaspiku. Na jeho východním břehu založil Nikolaj Muravjev osadu Vozněsensk (pozdější Krasnovodsk), první opevněnou základnu pro budoucí ruské mocenské pronikání do Zakaspicka a Střední Asie.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: