Nice Cote d´Azur, ráj gastronomie a dobrého vína

Nice Cote d´Azur, ráj gastronomie a dobrého vína

Na jihu Francie se nachází oblíbené přímořské letovisko, které právem patří mezi nejpopulárnější turistická místa v zemi galského kohouta – hlavním lákadlem je tradičně světově proslulá francouzská kuchyně, ale i bohatá historie.

Jako množství jiných starobylých evropských měst, i Nice se může pyšnit zajímavým historickým pozadím. Město bylo pojmenováno po bohyni vítězství Niké, kterou uctívali antičtí Řekové. Božská krása městu skutečně není cizí, protože se mu přezdívá také Nice la Belle – tedy nádherné Nice. Díky své strategické poloze u moře a reputaci významného námořního uzlu se však Řekové ve městě příliš dlouho neohřáli a Nice často střídalo majitele. Nejprve město do svého područí získal rozpínající se Řím a Nice bylo po staletí také pod nadvládou Savojska. Než se stalo neodmyslitelnou součástí dnešní Francie, trvalo to mnoho let. Ve druhé polovině 18. století se město zalíbilo bohatým Angličanům, kteří sem jezdili trávit volný čas. Po nich je také pojmenovaná nejoblíbenější pobřežní promenáda Promenade des Anglais. Dnes je oblíbená zejména mezi sportovci, kteří se během svých výkonů rádi kochají působivým mořským panoramatem.

Cuisine nicoise – místní niceská kuchyně

Francie je kromě umění proslulá také svou ikonickou kuchyní a v Nice tento fakt rozhodně neopomíjí. Místní pokrmy jsou do značné míry ovlivněné polohou města a mají tedy výrazný nádech Středomoří. Čerstvé saláty, grilované ryby, sezónní zelenina, místní vína … typická kuchyně z Nice se zaměřuje na produkty regionu. V kopcích kolem Nice se produkuje olivový olej, který je označen ochrannou známkou, a dá se tedy vyrábět pouze v jeho domovině. Kromě oliv se zde daří i mnoha druhům bylinek, mezi něž patří tymián, bazalka, rozmarýn či také česnek, které tvoří významnou součást zdejších pochutin.

Věděli jste, že niceská kuchyně je součástí nehmotného kulturního dědictví Francie? Pod heslem „Niceská kuchyně, respekt k tradici“ zdůrazňuje význam zdejší gastronomie. Mezitím byla dokonce podána žádost o zařazení kuchyně v Nice do nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO.

Nejlepší způsob, jak objevovat místní kulinářské delikatesy, které mají své právoplatné místo ve francouzské gastronomii, je návštěva místních trhů, kterých je v Nice opravdu nespočet. Jejich návštěva je skutečnou potěchou pro smysly. Trh Cours Saleya se nachází se v srdci starého města/Vieux Nice. Při procházce po náměstí se vám tedy naskytne možnost ochutnat místní speciality, jako je například tradiční cizrnový koláč socca. Traduje se, že nejlépe chutná čerstvě po upečení. Socca se peče na přímém ohni, díky čemuž získává svou osobitou chuť. Pochutnat si můžete také na cibulovém koláči pečeném v olivovém oleji, kterému se říká pissaladière, nebo na lahodné plněné zelenině. Pravou chloubou Nice je prý však sendvič pan bagnat a fougasse – sladké pečivo ochucené pomerančovou kůrou, které svou chutí i podobou připomíná italskou focacciu. Fougasse na trzích bez problémů poznáte podle tradičního tvarování do podoby pšeničného klasu.

Nejednalo by se však o správnou návštěvu Francie, kdybychom opomenuli vinice. Mezi mořem a horami se nachází sad vinné révy s názvem Bellet, jediná vinice ve Francii, která je vystavěná v městské aglomeraci. Díky štědrému slunečnímu záření se zde daří mnoha odrůdám vína, které v minulosti přijely ochutnat takové osobnosti, jako je francouzský král Ludvík XIV. nebo americký prezident Thomas Jefferson. Místní víno však není zapovězeno nám obyčejným smrtelníkům – při návštěvě vinice můžete ochutnat a sami se tak přesvědčit o jeho kvalitě, která mu dodala celosvětový věhlas.

Salát niçoise OTM NCA / J.KELAGOPIAN

Barevné trhy v horských vesničkách

Trhy jsou odjakživa místa setkávání. Místní barevné trhy jsou svým způsobem etablovanou institucí, chodit na trh zde má tradici a je součástí typického životního stylu obyvatel Azurového pobřeží. Každá vesnice má v tržních dnech svou vlastní atmosféru a byla by škoda nenavštívit trhů víc a porovnávat rozdíly mezi nimi. Základním odlišujícím prvkem produktů, které jsou na trhu k dostání, je charakter a zeměpisná poloha obce u moře nebo v hornatém vnitrozemí.

V Cros de Cagnes, malém přístavu v Cagnes sur Mer, můžete koupit čerstvě ulovené ryby z místních pobřežních vod. Trochu dále na sever najdete vesnici Vence, kde se na trhu Grand Jardin nabízí ovoce a zelenina, nejčastěji z ekologického zemědělství. V Carros v oblasti Var je trh každou sobotu ráno, ale shon zde dosahuje svého vrcholu každý rok v dubnu, když v této oblasti dozrávají známé jahody , které patří k nejlepším na světě.
Ve vysokohorské vesnici Belvedere se specializují na med, zeleninu a pivo. Ochutnejte unikátní druhy medu, jako je med z levandule, kaštanu, tymiánu nebo rododendronu, nebo pivní speciality s bezinkami nebo kávou.

Trhy Cours Saleya OTM NCA / J.KELAGOPIAN

Luxusní letoviska, jimž dominuje středověká vesnička v oblacích

Byť jedno z největších lákadel může představovat nedaleké Monako, kam se lze z Nice velmi snadno dostat, pravou dominantou oblasti je středověké městečko Èze. Hlavně sportovci ocení takzvanou Nietzscheho stezku, která sem vede. Tento německý filozof se často vydával na procházky k místní zřícenině hradu, a právě na tomto místě napsal významnou část svého stěžejního díla „Tak praví Zarathustra“. Jelikož se do úzkých uliček Èze nedostanou žádné dopravní prostředky, k jeho návštěvě doporučujeme pevné boty a dobrou výdrž. Odměnou vám však bude nádherný výhled po okolí, který rozhodně stojí za výšlap. Z jedné strany lze vidět pobřeží Itálie, na straně druhé můžete spatřit i Saint-Tropez. Krása Èze učarovala i Waltu Disneymu, který zde strávil mnoho času.

Po druhé světové válce zde byla vybudovaná botanická zahrada plná exotických rostlin, která je jedním z největších lákadel obce. Architekti se při výstavbě inspirovali podobným objektem, který stojí v Monaku, a je osázena úctyhodným množstvím sukulentů, jimž zdejší suché podnebí nadmíru vyhovuje. Mezi kaktusy vykukují sochy, jejichž autorem je Jean-Philippe Richard. Jelikož jeho oblíbenou předlohu představovaly ženy, v zahradě můžete najít celkem patnáct soch s ladnými křivkami, které byly inspirovány antickými hrdinkami.

Není to však botanická zahrada, která vesnici dala její slávu. V Èze sídlí hned dvě parfémářské firmy – Galimard a Fragonard. V obou podnicích na návštěvníky čeká muzeum, které mapuje vývoj parfémů. Zvědavci mohou nahlédnout také přímo pod pokličku místních parfumérů; k dispozici je totiž i exkurze do výrobní části. Na závěr výletu si návštěvníci mohou pravou francouzskou vůni také zakoupit.

Metropole Nice Côte d’Azur přináší naprosto jedinečné zážitky. Potkává se zde příjemná atmosféra přímořského městečka s dramatickými výhledy na hory. Milovníci sportů ocení lyžařská střediska, zázemí pro cyklisty nebo spoustu příležitostí k výpravám do hor. Na své si přijdou i milovníci gastronomie či poklidného výhledu na moře. Spoustu dalších informací naleznete na en.nicetourisme.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí