Někdy se dá cestovat bezhlavě, jindy je lepší pečlivě plánovat. 6 tipů na cesty, které je potřeba promyslet

Někdy se dá cestovat bezhlavě, jindy je lepší pečlivě plánovat. 6 tipů na cesty, které je potřeba promyslet

Evropa stále skrývá řadu dobrodružství. Je možné je lehce najít, často je ale nutné dobře plánovat, nebát se a netradičně prozkoumat země jako Portugalsko, Ukrajinu, Estonsko nebo Itálii.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

1. Na surfu kolem Portugalska

Na portugalských plážích ani v létě příliš plavců nepotkáte. Neomývá je totiž teplé a vstřícné Středozemní moře, ale divoký Atlantik. Teplota vody jen občas přesáhne 20 stupňům, fouká tu silný vítr a zvedají se vlny. Prostředí sice proplavce nevhodné, pro surfaře skoro ideální.

Pláže kolem městečka Ericeira patří k těm nejlepším v Evropě. To platí jak pro zkušené surfaře, tak i pro úplné začátečníky. Pro ně není nic snazšího, než se zapojit do výuky některé z tamních škol a naučit se „stát“ na prkně. Pak stačí jen vyrazit na oceán a užít si jeho sílu.

2. Do bažin za medvědy do Estonska

Bažiny odjakživa patřily k místům, kterým bychom se měli vyhýbat. To ale neplatí pro přírodní rezervaci Kõrvemaa v severním Estonsku, sem se naopak jezdí do bažin na procházky. Po nestabilním povrchu složeném z rostlin a rašeliny je možné se pohybovat díky „sněžnicím“, které rozkládají váhu (bogwalking). Návštěvník se tak může podívat i do míst, kam se s obyčejnou botou jen tak nedostane.

Pokud by chůze po nestabilním podloží s možností koupele nebyla dostatečným dobrodružstvím, je možné vyrazit za medvědy. V oblasti Alutaguse, v hustém estonském lese, je umístěna chata, ze které je možné pozorovat tato majestátní zvířata. Někdy přijdou, jindy nikoliv. Když se ale prochází v přítmí lesa, těch „pár prken“, které člověka dělí od setkání s touto obří šelmou, je k nezaplacení.

3. Divoká země v Černobylu

26. dubna 1986 se nad Ukrajinou zvedl obří oblak radioaktivního prachu. Oficiální média mlčela, a tak mnoho lidí bylo zasaženo jednou z největších jaderných katastrof lidské historie. Místa jako Černobyl a Pripjať se staly symbolem měst duchů.

Chcete-li vyjet na dovolenou snů a nemáte na čas všechno naplánovat, přečtěte si rozhovor s Omarem Jamaeinem, jedním z průkopníků plánovaných dovolených pro obyvatele České republiky.

Přes všechnu tu hrůzu, a možná i právě kvůli ní, je oblast katastrofy jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí Ukrajiny. Celý zasažený prostor je uzavřený a proto se dá na ozářená místa dostat jen s průvodcem nebo agenturou. Před více jak třiceti lety okolní krajina, budovy a organismy zasáhla silná vlna záření, to je nyní již slabé (není člověku nebezpečné), přesto se doporučuje vzít si na cestu staré boty a oblečení, jelikož po návštěvě mohou být na vyhození.

4. Do Santiaga v zimě

Na pouť do Santiaga de Compostela vyráží každoročně desetitisíce lidí. Většina z nich putuje v létě (přes 50 000 měsíčně), v zimě (1 000 měsíčně) však jsou poutnické cesty prakticky prázdné. Za tuto opuštěnost však poutník platí cenu v podobě nutnosti pečlivého plánování. Většina ubytoven (albergue) je totiž v lednu a únoru uzavřena, proto je nutné si dopředu ověřovat, kde je otevřeno, kde je možné nakoupit a na co si dát pozor.

Přestože je cesta v zimních měsících složitější, není neuskutečnitelná a pro trochu schopnějšího plánovače je možné ji zvládnout bez zásadních problémů.

5. Grossglockner pro motorkáře

Hodně mých kamarádů vystoupalo na Grossglockner (nejvyšší hora Rakouska, která měří 3 798 metrů), k mému překvapení tam pár z nich dojelo i na motorce. Při tom to je mnohem lehčí, než to vypadá.

Cesty kolem Kaprunu nebo Kitzbühelu jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé milovníky hor, ledovců a alpské přírody obecně. Díky stále se rozrůstajícím řadám motorkářů, kterým Alpy uchvátily, se rozrůstá i infrastruktura zaměřená na milovníky dvoustopých motorových vozidel.

6. Na pár dní námořníkem

Opuštěné zátoky, zapomenuté malé ostrovy, starobylé rybářské vesnice, to všechno, i mnohem více, nabízí Jadran. Stačí si pronajmout loď, třeba na týden, uniknout davům turistů a užít si krás Jaderského moře.

Pro první zkušenost není nutné mít hned kapitánské zkoušky (i když do budoucna není problém si je udělat), jelikož řada společností nabízí pronájem jachty i s kapitánem, a to v mnoha případech česky nebo slovensky mluvícími. Přestože si pod pojmem jachta představíme luxus, cena takového dobrodružství nemusí být nijak závratná.

TravelPlanner.cz je službou pro lidi, kteří si chtějí užít cestování po vlastní ose, ale zároveň nemají příliš času věnovat se pečlivému plánovaní. Omar Jamaein je zkušený cestovatel, který lidem radí a pomáhá jim plnit si jejich představy o ideální cestě.  Není to těžké, stačí jen vědět jak na to, co zařídit a přitom všem si nezruinuje cestovní rozpočet. Omarovi můžete napsat kdykoliv a společně s ním si sestavit vaši dovolenou snů.

Zkušenosti čtenářů

tms

Hm, projet Grossglockner Hochalpenstrasse a zaparkovat na vyhlídce Franze Josefa není výstup na vrchol nejvyšší hory Rakouska …

Bezhlavo sa cestovat neda každy ma tu svoju hlavu vždy so sebou na krku.Pokial v nej niečo ma stači mu zbežne planovanie a zbytok zažitkov pride sam.Na druhej strane pokial tam ma na… e aj ta najmenšia odchylka z planovania mu to može totalne do…..

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: