Nejdéle střežené tajemství Karibiku – ostrov Roatan

Nejdéle střežené tajemství Karibiku – ostrov Roatan

Roatan patří mezi poslední objevené karibské ostrovy, a proto je náležitě oslovován jako Nejdéle střežené tajemství Karibiku. Malý, smaragdově zelený ostrůvek leží u severního pobřeží Hondurasu. Spolu s Utilou a Guanajou tvoří souostroví The Bay Islands of Honduras.

Možná vás překvapí jeho délka, která činí pouhých 77 km. Jelikož má tvar úzkého rohlíku, na nejširším místě byste naměřili jen 8 km! Na Roatan Češi látají buď z Prahy, Vídně nebo Mnichova. Zpáteční letenku lze pořídit i za 12 tisíc korun. Nejčastěji vás čeká jeden přestup v Evropě a poté přímý let do USA. Tam přespíte jednu noc, takže se nelekejte času na letence přes 30 hodin. Druhý den už odpočatí dolétnete na mezinárodní letiště Juan Manuel Gálvez Roatán. Nepotřebujete žádná turistická víza, stačí pouze online vyplněná a schválená tranzitní ESTA. Návštěva Roatanu dokonce nevyžaduje ani žádná speciální očkování!

Po příletu je dobré si nakupit v blízkém obchodním centru Eldon´s Supermarket, kde seženete vše potřebné (druhou pobočku najdete ve městě French Harbor, ve středu ostrova). Pro ty, co nejsou zastánci digitálního detoxu nebo chtějí být jen v neustálém kontaktu s přáteli, doporučujeme pořízení místní SIM karty a internetového balíčku 5,5GB (za 21 USD). Vybrat si můžete se 2 operátorů Tigo a Claro. Po předložení cestovního pasu si v jejich kanceláři jednoduše koupíte novou SIM kartu.

Za zábavou a nočním životem na West Bay Beach

Nyní přijde na řadu ubytování. Po celém ostrově máte mnoho možností. Záleží jen na tom, co kdo preferuje. Roatán je nesmírně dynamický. Západní část je díky nejvyhlášenější pláži světa –  West Bay Beach – velice populární. Potkáte tu více turistů a není tu nouze ani o noční život, vynikající restaurace, plážové bary a různé aktivity.

Úplným opakem je východní část, kde dominuje pláž Camp Bay, kam vede pouze jedna prašná cesta. Tato pláž je přírodní, krásná a budete na ní většinou sami. V okolí je jen pár butikových hotelů, barů  a domků na pronájem. Přejezd z jednoho konce na druhý trvá cca 2 hodiny po hlavní silnici, samozřejmě vždy záleží na momentální dopravní situaci. Každá část má své výhody i nevýhody. Kompromisem může být střední část se svým hlavním městem French Harbour, kde máte v okolí nádherná místa jako Parrot Tree s vlastní umělou lagunou nebo jeden z nejrozsáhlejších resortů – 18 jamkové golfové hřiště Pristine Bay.

Pokud hledáte ale něco opravdu speciálního, možná vás zaujme útulný eco-hotýlek přímo na pláži, obklopen panenskou přírodou v lokalitě Sandy Bay, Tranquil Seas. Vede ho česká rodina, která se svým hostům snaží nabídnout to nejlepší. Kromě baru na vodě a vlastního potápěčského centra zde najdete vyhlášenou prvotřídní restauraci The Sunken Fish, kde na vás čekají nejen mořské speciality. Na procházkách po okolí vás budou zdravit jen místní ostrované z jejich plážových příbytků, což umocní autentičnost vašeho pobytu. Můžete si zde zacvičit jógu nebo se nechat namasírovat vyhřátými bambusovými tyčemi při západu slunce. 500 m po pláži narazíte na resort Antony‘s Keys, kde se můžete vykoupat s delfíny a vyfotit se s nimi, jak vás pusinkují.

Mezoamerický bariérový útes je největším lákadlem pro potápěče

Celý ostrov Roatan objímá zdravý pestrobarevný korálový útes plný ryb a živočichů. Mezoamerický bariérový útes je druhý na světě, a to je největším lákadlem pro potápěče a turisty z celého světa. Není divu, že na celém ostrově jsou desítky potápěčských základen a zhruba 176 potápěčských míst. Centrem potápění je bezesporu malé městečko West End, z kterého denně vyplouvá nespočet lodí za úžasným dobrodružstvím. Kromě potápění se tu hojně rybaří. Pokud máte štěstí nebo znáte ta správná místa na vláčení návnady, vytáhnout toho můžete opravdu hodně – od ryb jako wahoo, mahi mahi, barakudu nebo dokonce mečouna. To už ale musíte opravdu umět, protože jsme slyšeli, že může vážit i 360 kg! Profesionální rybáři si účtují cca  350 USD za 4 hodiny, vždy ale záleží na typu lodi, motoru, posádce, vzdálenosti pro rybaření atd.

Adrenalinoví nadšenci si na západní části určitě užijí parasailing, vodní skútry, flyboarding nebo populární zip-liny, kde jedete přímo nad tropickou džunglí s názvem Gumbalimba Park. Mimochodem Gumbalimba je národní strom Roatanu, jenž se také nazývá „nahý indián“ nebo „strom turistů“, protože se na Roatanu turisté rychlé spálí od sluníčka a místní se jim potom smějí, že vypadají jako jejich strom, jehož kůra připomíná kůži, když se loupe. Největším zážitkem pro nás byl ale výlet Stanleyho ponorkou na dno Karibského moře. Potkáte tam živočichy, kteří tu byli ještě před dinosaury. Připravte si ale minimálně 1000 USD pro 2 osoby.

Na východě ostrova vystoupejte na nejvyšší bod ostrova a zapijte to rum punchem

I na východě ostrova najdete adrenalinové uspokojení. Buď můžete vystoupat na nejvyšší kopec Roatanu, Picacho Hill (225 m), ze kterého je dechberoucí výhled. Nebo je zde velice populární kiteboarding. Moc rádi pozorujeme surfaře z úžasné hospůdky na vodě La Sirena, kde vám namíchají ten nejlepší rum punch na ostrově. Dejte si na něj ale pozor, obvykle se připravuje i z několika druhů rumů a pomerančového, grepového a ananasového džusu, takže nevycítíte žádné varovné signály. Po několika drincích už nemusíte cítit vůbec nic.

Pokud jste milovníkem panenské přírody, nerušeného prostředí, rozmanité fauny a flóry a nevadí vám pohled na nahé tělo, můžeme doporučit pohádkový resort na východě – Paya Bay s jedinou nudistickou pláží na celém ostrově! Ještě dále na východ se nachází už jen sporadicky osídlená oblast Santa Helena a její tajemné jeskyně nebo Port Royal a jeho půvabný mangrovový kanál, kde můžete zahlédnout i mořského krokodýla.

A co vám může nabídnout střední část ostrova? Nejkrásnější pláže tu jsou jednoznačně Fantasy Island a Havana Beach (Palm Beach), kde se můžete po pláži projet na koni nebo ochutnat specialitu z perutýna ohnivého. Rozhodně také doporučujeme navštívit ostrůvky Little a Big French Key, kde je zoologická zahrada. Můžete se tu kromě opiček vyfotit s lenochodem a my vám zaručujeme, že vtipnější fotku na váš profil na sociálních sítích jinde nepořídíte. Nachází se tu také leguání farma, kde můžete krmit tyto úžasné tvory a něco se o nich dozvědět. Třeba to, že jsou chráněni a nesmí se lovit. I tak je stále ještě najdete v jídelníčku místních obyvatel.

Gastroturisté i gurmáni si na Roatanu také přijdou na své

Své chuťové pohárky uspokojí i gastroturisté. Hlavní složkou vašeho jídelníčku budou určitě tvořit mořské plody a ryby. Vynikající a čerstvé tu jsou krevety a langusty, z ryb určitě snapper, tuňák, king fish, mořský okoun nebo tzv. conch neboli maso z mušlí. Díky vysoké poptávce Američanů se tu dají ochutnat různé druhy kvalitních steaků z honduraského hovězího, žebírek nebo hamburgerů. Milovníci latinských pokrmů si určitě pochutnají na tacos, vepřové kotletě, churrascu, pastelitos, baleadě nebo plato typico, což je talíř všeho možného od hovězího masa, osmažených banánů tzv. plantains, fazolí, marinované klobásy, kysané smetany a opravdu hodně tortil.

Pigeon Key – místo jako stvořené pro žádost o ruku

Pokud budete mít pocit, že vám to všechno přesto nestačí, můžete si sednout do helikoptéry a obletět celý ostrov křížem krážem, na ten pohled nikdy nezapomenete. Můžete ho také obeplout celý na kajaku, samozřejmě vám to několik dní potrvá a rozhodně to chce dobré plánování, výdrž a bohové vám musí být nakloněni. Nebo si můžete pronajmout loď a vyrazit na romantický ostrůvek jako z pohlednice – Pigeon Key, který byl doslova stvořený pro žádost o ruku. Mořeplavci určitě nevynechají honduraskou vládou chráněné území Cayos Cochinos, které se skládá ze dvou ostrovů a 13 malých korálových atolů a stále patří pod území Roatanu. National Geographic o nich napsal: „Vody kolem těchto korálových ostrůvků jsou snem každého mořského biologa.“ A to už něco znamená! Cestou k nim určitě zahlédnete divoké delfíny, létající ryby, hejna tuňáků nebo dokonce velrybího žraloka. Člověku se na několik vteřin zatají dech, pokud dostane šanci tančit ve vodě po boku s tímto „králem moří.“

Roatan je malý jednoduchý ostrůvek, který naštěstí nemá stejnou pověst o vysoké kriminalitě jako Honduraská republika, pod jejíž území spadá. Takže se nemusíte obávat. Není ve světě příliš známý, protože se mu úspěšně daří ukrývat se před cestovkami, hotelovými řetězci nebo mediálními články. Vždyť i sám Columbus ho objevil až na počtvrté v 16 století. Možná díky jeho skvělé schopnosti se kamuflovat si ho oblíbil i slavný pirát – Sir Henry Morgan, který měl svou pevnost na východě v části Old Port Royal a dokázal využít mangrovové kanály jako svou únikovou cestu.

Úplnou náhodou ho objevil i jeden náš přítel z Kanady, kterému když náhle zemřeli během 2 týdnů jeho rodiče, našel v pozůstalosti staré oprané tričko jeho otce, kde byl nápis „I LOVE ROATAN“.  I přes velký smutek v srdci hledal, co slovo Roatan znamená. Po zjištění neuplynulo ani 14 dní a  seděl v letadle. Od té chvíle už nikdy ostrov neopustil. Možná, že i vy jste o něm nikdy neslyšeli, a možná že i na vás bude mít Roatan tak silné kouzlo, jako na našeho přítele.

Jana a Martin Musilovi žijí na ostrově Roatan v Karibiku již přes 5 let s dvouletou dcerou Amálií, provozují zde realitní kancelář Reality Roatan a zprostředkovávají ubytování a průvodcovství na ostrově, v okolí i v Hondurasu. www.realityroatan.cz

Zkušenosti čtenářů

Zdena

Krásný článek. Hned bych tam vyrazila s celou rodinou. Díky

Miroslav

Pekny den neni tam koronavirus,dakujem za odpoved.

Jana Musilová
Miroslav:

Je tam několik případů, ale není to nic vážného. Honduras má zatím stále žlutou barvu

Zdenek

Trochu starý článek!Psano před Covidem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí