Na Tenerife nejen za během, ale i za výhledy

Na Tenerife nejen za během, ale i za výhledy

Ostrov Tenerife, největší a nejlidnatější ostrov Kanárských ostrovů, má mnoho z nás zafixovaný jako plážovou dovolenkovou destinaci. Jeho sopečné hory a divoká příroda ale přímo vybízejí ke sportu. Od prostých vycházek po extrémní zážitky. Když se pozorně podíváme na mapu ostrova, nemůžeme se pak divit, že se právě zde koná tolik extrémních běžeckých akcí. Opravdu, členité Tenerife, s tmavými skálami i zelenými lesy, potoky, pěšinkami a blátem přitahuje nadšené běžce z celého světa.

Městem i krajinou

Na ostrově se každoročně koná velké množství běžeckých akcí, a to od klidných rovinatých běhů přes extrémy po triatlony. Vybrat si může každý.

Jedním z nejstarších běžeckých závodů je Cookies Half Marathon, který probíhá od roku 1996 a účastní se ho přes 1300 běžců. Závodí se na samém jihu ostrova v městské oblasti Las Galletas a lze si vybrat z několika délek tratě (5, 10,8 a 21 km). Běžci probíhají městkou částí Las Galletas-Arona a čeká je mírné stoupání a klesání, které je zavede i do okolních vesnic Las Rosas a La Estrella.

Výrazně delší je K42 Anaga-Maraton, který vybíhá z náměstí Plaza del Cristo v San Cristóbal de La Laguna, zapsaného v UNESCO, a prochází národním parkem Anaga, který je známý svými zelenými kopci. Vulkanické hory jsou pokryté hustými lesy připomínajícími pralesy, mezi kterými se klikatí silnice i příkré pěšinky. Je to oblíbená mezinárodní akce, které se účastní běžci z celého světa.

Nedaleko probíhá i další maraton, známý jako Santa Cruz International Marathon. Při něm si běžci mohou užít krásy města, jako jsou náměstí Plaza Weyler s koloniální zástavbou a radnicí Capitanía de Canarias, či slavné tržiště Mercado Nuestra Seňora de Africa, ale také stále obdivovat moře a živé přístavy. Výhodou tohoto maratonu je, že probíhá na rovině a lze si vybrat z 8 km, 21 km či 42 km. Je tedy skvělým uvítáním do světa běhu i pro začátečníky.

TIP: Podívejte se na přehled nejlepších běžeckých bot.

Za extrémem!

Jednou z nejstarších trailových závodů je Infinity Xtreme, který probíhá už od roku 2009 a je tu pro ty, co milují výzvy. Kombinuje totiž přírodní a umělé překážky. Běžci probíhají vodou i pískem, ale běží i po asfaltu. Závod má 8 až 10 kilometrů a tak jeho název odkazuje spíš k nekonečné zábavě, kterou si podle organizátorů užijete, než k délce běhu. Závod se koná na jaře a otevírá sezonu v oblasti severního města Puerto de la Cruz.

Zkušení trailoví běžci mohou zamířit do parku Anaga na závod S/C Extreme (čtěte Santa Cruz Extreme), kde si vyzkouší své vlastní limity i otrlí sportovci. Už zmíněné kopce Anagy jsou velmi příkré a o zážitky a výzvy tu není nouze.

V Evropě jedinečným závodem je Tenerife Bluetrail, který začíná na úrovni moře a vynese závodníky až do výšky 3500 m.n.m. Není ovšem určen jen pro ty nejzkušenější a nejvytrvalejší – své trasy si mohou vybrat i méně zkušení horalé, nebo také lidé s omezenou pohyblivostí. Nicméně ti nejodolnější uběhnou 103 kilometrů s převýšením 6947 metrů. Závod vás provede skrz celou řadu jiných přírodních skvostů, mezi kterými je i národní park Teide, který je na seznamu UNESCO. Samozřejmě, náročná trasa vede i přes samotný vrchol El Teide (3718 m.n.m.), nejvyššího horu ostrova, ale také Španělska. Hora je zhruba uprostřed trasy vedoucí z jihu na sever. Rezervujte si v diáři začátek června pro tuto výjimečnou událost!

Národní park Anaga, K42-Anaga Maratón. Zdroj: https://www.webtenerife.com/
Národní park Anaga, K42-Anaga Maratón. Zdroj: https://www.webtenerife.com/

Triatlony

Ti, kterým běh ke spokojenosti nestačí, mohou zavítat na triatlony. Nejstarším triatlonem na Tenerife je olympijský triatlon Médano, který je zároveň srdcovou záležitostí mnoha ostrovanů. Médano leží na jihu ostrova v rovinaté městské přímořské oblasti a je označován jako mistrovství Kanárských ostrovů.

Oproti tomu, Isla Baja Garachico Triathlon se chlubí výjimečnými (čti náročnými) cyklistickými trasami. Oblast Garachico se nachází na severozápadě ostrova a nabízí krásné výhledy na El Teide a okolní národní park. Ostatně, přímo z vesnice vedou příkré serpentýny do hor, při kterém se mnohý cyklista zapotí.

A na závěr samozřejmě, oblast Santa Cruz kromě maratonu a trailového závodu nabízí i triatlon. Není ovšem umístěn ve městě, ale mezi vesnicemi Valleseco a Cueva Bermeja, v lokalitě, která nabízí ideální zázemí pro všechny tři sporty. Tento triatlon se už stal tradiční akcí a každý rok na něj přijíždí více a více závodníků, nejen z ostrovů a Španělska. Mají na výběr mezi poloviční a olympijskou vzdáleností, přičemž na obou se mohou kochat strmými horami stoupajícími z bílých pláží.

Článek vyšel ve spolupráci španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí