Moři oddaní jangadeiros

Moři oddaní jangadeiros

Denne na lovu
Mokrá pláž se leskne od vycházejícího slunce jako zrcadlo. Bílá pěna příboje mi šplouchá kolem kotníků, dlaněmi zapřen o vlhké dřevo boku jangady snažím se spolu s třemi, čtyřmi rybáři posunout loď na čáru příboje, do větší hloubky, odkud může vyplout.

Záď jangady se zaryla do písku. Na okamžik přestáváme tlačit, čekáme na větší vlnu, která jangadu nadzvihne. Teď! Lilo křičí: „Vai! Vai! Vai!“ Tlačíme ze všech sil. Asi metrová vlna jangadu zlehka uchopila a plachetnice po ní sklouzla do zpěněného příboje – vyplouváme. Jako gringo neznalý věci naskakuju první, po mě Lilo – kormidelník (meste) a zbývající tři rybáři – Fabio, João a Chico – už do půl pasu ve vodě, na poslední chvíli vyskakují na záď jangady.

A vyjizdi se.

Geniálně konstruovaná jangada

Revolucionáři na lodích

Na začátku 40. let čtyři jangadeiros po 61 dnech na volném moři, zastavujíce pouze na doplnění vody, přistáli v zálivu Guanabara v Riu s požadavkem základního práva na práci. Tentokrát je prezident Vargas přijal a jejich čin vyvolal celosvětovou odezvu. A konečně v roce 1991 tuto historickou cestu zopakovali rybáři z Prainha do Canto Verde, demonstrujíce svým činem neúnosné plenění moře průmyslovým rybolovem a narůstající tlak turismu spojený se spekulativním prodejem jejich země, kterou vlastní pouze dědičným právem, nikoli úředně, papírově.

Ulovek.

Na lovu krevet

Loď z deseti druhů dřeva

Výlov

João sedí uprostřed lodi a třídí úlovek. Bordel, řasy, drobný rybí potěr, pár malých ryb a ještě méně krevet. Každý nový druh mi podává do ruky. „Cabalha“. Malý rejnok – „Araia“. Další ryby: „Biquara, soia, gayuba …“ Za chvíli samozřejmě nevím, co je co. Asi 4-5 km od pobřeží opět otáčíme plachtu směrem ke břehu, vracíme se do výchozího bodu a uzavíráme trasu pomyslného trojúhelníku.

Ulovku je min a min.

Poslouchej vítr

Hostina na moři

Moře se vyprazdňuje

Když se jangada po pár dnech vrátí, roztřídí se ryby podle značek, polovinu z každé hromádky ryb si vezme dono a zbylou polovinu rybář většinou prodá. Přímo na pláži. Lidé z vesnice a obchodníci s rybami přicházejí sami, vědí, kdy se jangady vracejí. Kilogram ryb stojí od tří reálů (30-70 korun), podle kvality masa. Naproti tomu langusta, která se loví pomocí potopených proutěných pastí, stojí kolem šedesáti reálů za kilogram (550 korun!). Ceny krevet se většinou shodují s cenami ryb.

Zakaznici uz cekaji.

A zítra znovu

Za chvíli je jangada bezpečně zaparkovaná několik desítek metrů od čáry přílivu. Vyčerpaně usedám do písku, rozedřené ruce, stále rozbouřený žaludek, písek ve vlasech, všude. Musím se jít vykoupat, teď hned, běžím po mokré pláži, skáču do první vlny. Moře mě nádherně omývá.

Další reportáže a fotografie autora najdete na www.jansochor.com [/cut]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: