Mistrovství ČR v autostopu odstartuje už 16. června

Mistrovství ČR v autostopu odstartuje už 16. června

Dojet až na Gibraltar a zpátky stopem, po cestě splnit pět úkolů a být první z dvanácti dvoučlenných posádek. Komu se to podaří, bude prvním mistrem České republiky v autostopu!

Jak vše vzniklo?

„Uklízel jsem si ve své cestovatelské knihovničce a narazil jsem na knihy Autostopem kolem světa od Jirky Svobody. Znal jsem ho osobně, protože po revoluci prodával své knihy dole na Václaváku a já se tam stavoval a povídali jsme si o stopu. Uvědomil jsem si, že jsem o něm v posledních letech neslyšel a vygoogloval jsem si, že tragicky zahynul, když jel v zimě na Šumavu. Tak jsem si řekl, že bych mohl jako vzpomínku na něj zorganizovat závod ve stopu,“ vysvětluje Pavel Zíka, pořadatel Mistrovství České republiky v autostopu a majitel cestovní kanceláře JEDU.cz, jak se celý nápad zrodil.

„Během dvou měsíců se to připravilo. Za pomoci HedvabneStezky.cz jsme našli většinu soutěžících a myslím, že jsou všichni skvělí,“ dodává.

Dvanáct soutěžních párů se už dvakrát setkalo a prý je to dobrá parta. Jejich hlavní motivací je výhra, tedy letenky v hodnotě 100 000 Kč, které se rozdělí mezi prvních pět párů, ale podle organizátorů by jeli i bez cen. „Strašně se jim líbí ta výzva, ta soutěž s ostatními a taky to sdílení zážitků. Budou je posílat na náš web www.jedu.cz/stop, kde připravujeme speciální stránku,“ s nadšením popisuje Pavel Zíka.

Sympatičtí soutěžící

V soutěžních dvojicích se sešla opravdu pestrá skupina lidí. Jsou mezi nimi klasické páry, tři páry pouze dívčí, ale i bratr se sestrou nebo táta se čtrnáctiletou dcerou.

„Někteří mají mnoho zkušeností. Jeden kluk jel závod Paříž – Dakar. Všichni už stopovali. Třeba na Zélandu, hodně jich projelo země bývalého SSSR. Většinou má více zkušeností kluk a slečna se teprve učí. Bude to občas i tvrdá zkouška vztahu. Dvě holky například nikdy nestopovaly v cizině, ale srší z nich odhodlání. Bude to zajímavé!“ dodává Zíka.

Přísná pravidla

Pravidla celého klání jsou jednoduchá. Celou cestu, tedy na Gibraltar a zpět, musí účastníci ujet výhradně stopem. Mohou stopovat všechny dopravní prostředky. Za jízdu nesmí nic platit a nesmí využít odvozu svých známých. Při cestě na Gibraltar i při cestě zpět je povinná 1 přestávka o minimální délce 6 hodin. Použití MHD je možné do výše 20 EURO/dvojice/celá cesta.

Soutěžící musí navíc cestou splnit 5 úkolů: vyfotit se před prvoligovým stadionem, vyfotit se před hradem či zámkem nejdále 100 metrů od pokladny. Zjistit historii, vykoupat se v moři – oba členové posádky, vylézt pěšky na kopec s minimálním převýšením 150 metrů, seznámit se a vyfotit se se starostou nějaké obce či města.

  • rychlost (1-10 bodů)
  • sympatie veřejnosti (1-10 bodů)
  • hodnocení poroty (5 porotců – každý má dva body)

Celkové hodnocení se skládá ze tří částí:

  • rychlost (1-10 bodů)
  • sympatie veřejnosti (1-10 bodů)
  • hodnocení poroty (5 porotců – každý má dva body)

Kolik mají času?

„Je to 6000 km, takže teoreticky by mohli být zpět za 5 dní, ale musí splnit úkoly, musí při cestě tam i cestě zpět minimálně jednou zastavit na 6 hodin spánku a také zůstat přesně 24 hodin na Gibraltaru. Takže reálně to vidím tak, že první dorazí do Prahy za 7-8 dní, většina okolo 10 dní a někdo určitě až za 14 dní,“ tipuje organizátor. Pavel Zíka bude na soutěžící po tři dny také čekat na Gibraltaru. I tak je ale kontrola snadná. „

Po příjezdu pošlou SMS od vstupu na Gibraltar, kde je normální celnice. My je uvidíme díky GPS lokátoru, že tam opravdu jsou. Pak si tam dají 24 hodin pauzu a zase od brány pošlou SMS, že vyráží domů.“

Závodníci budou mít s sebou GPS lokátor a bude tak možné sledovat ONLINE, kde se právě nacházejí na klasické google mapě. Vše vypukne v pondělí 16. června a informace o průběhu najdete jak na HedvabneStezce.cz, tak na www.jedu.cz/cs/mistrovstvi-cr-v-autostopu.

Zkušenosti čtenářů

Eva

Chtěla bych se omluvit za odmítnutí sympatického soutěžícího v dusledku neustalého zrazovaní od braní stopařů. Ale když jsem našla stranky vidím ze to bylo zbrklé. Pokud najdou tento příspěvek a ještě nemají jiný odvoz do Čech stale jsem u benzínove stanice OMV.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: