Mezi TOP 7 treků světa patří Inca trail nebo tasmánský Overland trek

Mezi TOP 7 treků světa patří Inca trail nebo tasmánský Overland trek

Nasadit batoh, odjet z civilizace a několik dní jen šlapat a šlapat neopakovatelnou krajinou. To je snad nejkrásnější odpočinek na světě.

1. Annapurna Circuit, Nepál

Trekaři v Nepálu se obvykle rozhodují mezi touto cestou a cestou do Base campu pod Mount Everestem. Trek okolo Annapuren nabízí ale mnohem hezčí výhledy na okolní osmitisícovky. Začíná v romantickém zeleném údolí řeky Marsyangdi a dále pokračuje po cestičce spojující místní vesničky. Sestupuje se pak korytem řeky Gandaki či okolo něj. Výhodou je, že nebudete zdolávat mnoho strmých pasáží. Nejtěžší chvíle nastane při překonávání sedla Thorung La.

2. Inca trail, Peru

Tento čtyřdenní trek je dost možná vůbec nejoblíbenějším na světě. Po pět set let staré stezce vybudované samotnými Inky se totiž dostanete až k onomu bájnému Machu Picchu. Díky mnohým stavbám rozesetým okolo stezky se budete cítit, jako byste se vrátili v čase. Velkou nevýhodou je, že trek je peruánskými úřady pečlivě chráněn, proto se na něj nemůžete vydat sami. Potřebujete totiž nejen povolení, ale musíte mít s sebou navíc i průvodce a nosiče. Díky oblíbenosti stojí proto celý čtyřdenní výlet i 10 000 Kč za osobu. Přečtěte si úplnou reportáž z treku.

3. Kilimanjaro, Tanzánie

Naprosto výjimečným zážitkem je výstup na nejvyšší horu Afriky. Obrovskou výhodou je, že na téměř šesti tisícový vrchol můžete vystoupit bez horolezeckých zkušeností, tedy pokud máte dobrou fyzickou kondici. Hora má celkem tři vrcholy a cesta na ten nejvyšší, tedy Kilimanjaro – Kibo, vede hned pěti vegetačními pásy – pralesem, vřesovištěm, alpskou a sopečnou krajinou, ledem. Více o výstupu na Kilimanjaro.

4. Torres del Paine, Chile

Věhlasný sto dvaceti kilometrový trek chilskou Patagonií má tvar písmene W. Vytváří jej tři údolí, a to Valle Ascensio s trekem ke skalním věžím Torres del Paine, Valle del Francés ve stínu skalního masivu Cuernos del Paine  a třetím „údolím“ je trek podél jezera Lago Grey a kolem ledovce Grey. Každá trasa údolím má svůj vlastní půvab. Celý trek zvládnete asi za šest dní.

5. Appalachian trail, USA

Abyste prošli jednu z nejdelších značených tras USA, musíte udělat asi pět milionů kroků. Světoznámý trek totiž měří 3 200 km, protíná hned čtrnáct států a díky snaze vyhnout se všem velkým městům, je opravdovým zážitkem na celý život. Absolvovat jej naráz je téměř nemožné, a proto jej většina lidí prochází na etapy. Přesto ji ročně absolvuje celou asi sto padesát odvážlivců.

6. Okruh přes Džabal Toubkal, Maroko

Nejvyšší horou pohoří Atlas je čtyřtisícovky Džabal Toubkal a tento trek můžete absolvovat buď pouze okolo ní, nebo přímo i s výstupem na ni. Pokud chcete na Džabal Toubkal vystoupat, nezapomeňte na dobrou aklimatizace, kvalitní výbavu a dostatek jídla. Při cestách Atlasem zažijete neopakovatelnou atmosféru díky mnohým berberským vesnicím, kde vám místní lidé budou nabízet typický marocký mátový čaj. Navíc jsou velmi ochotní a milí, tudíž vám poradí, když si trasou nebudete jisti. Nadchla-li vás tato marocká kráska, přečtěte si cestopis o jejím zdolání.

7. Overland trek, Tasmánie

Nádherný trek pohořím Cradle Mountain se, bohužel, stal v současnosti až přespříliš oblíbeným. V sezóně, tedy v listopadu až dubnu, zde proto musel být zaveden dokonce jednosměrný provoz od severu k jihu. Chcete-li si trek řádně užít, vydejte se sem proto raději mimo sezónu, i kdybyste se měli vypořádat s horším počasím. Rozhodně si vyhraďte dostatek času, abyste stihli i odbočky na Mt. Cradle či nejvyšší horu Tasmánie Mt. Ossa. Těšit se můžete na faunu a flórou, kterou jinde nespatříte. Více informací v článku Overland trek.

CK KUDRNA

Turistické zájezdy po celé Evropě i mimo ni jsou doménou cestovní kanceláře Kudrna. Můžete se s ní podívat do Maroka, na Madeiru, do Itálie nebo třeba Jižní Ameriky.

Zkušenosti čtenářů

HoKa

Dovoluji si nesouhlasit s vetou: „Trek okolo Annapuren nabízí ale mnohem hezčí výhledy na okolní osmitisícovky.“ ve srovnani s Everestem. Trek v oblasti Everestu (at Gokyo, tak Kala Pathar) nabizi mnohem hezci vyhledy na himalajske velikany nez trek kolem Annapuren. Plusove body Annapuren jsou spise za krasne vesnicky, ktere v oblasti Khumbu chybi.
Jinak jeden z nejhezcich treku sveta je urcite tura v NP Rwenzori (Uganda).

Petr
HoKa:

Souhlas, Everest je best. Ale nejhezčí trek na světě je kompletní okruh Fanskými horami v Tádžikistánu, včetně údolí sedmi jezer.

Lomas21

Já byh doporučil jízdu Amazonkou na 5m člunu z Manauz do Belem. Je to svou velikostí nejkrásnější vodáckej zážitek. Cesta trvá zhruba měsíc nicméně stojí za užasné setkání s Amazonkou a jejím pralesem a lidmi a vůbec.

Maruška

Souhlasím s HoKa – NP Rwenzori je nádherný trek, který bych rozhodně postavila na žebříčku před Kilimanjaro. Zároveň bych odsunula někam do pozadí okruh přes Džabal Toubkal – ve Vysokém Atlasu je mnoho krásnějších, upřímnějších míst bez davů turistů, např. trek na M´Goun.

Ludvik

Také si dovolím nesouhlasit s výběrem treků, myslím že toto jsou „nejznámnější“ ale rozhodně ne TOP. Samozřejmě je otázka, co si kdo pod TOP představí…

Asi největší nesouhlas s okruhem kolem Annapuren. Ten už je skoro celý ve formě silnice a hooodně civilizovaný. Trek pod Everest je mnohem zajímavější, a to zbývá ještě Mustang a jiné Nepálské klenoty.

V Patagonii jsou další krásné treky, třeba Villarica traverse. Torresky jsou pěkné, ale taky je tam nejvíc lidí a jsou nejdražší. A také nejsou jen ve tvaru W – to je zkrácená verze, kompletní je okruh.

No a co potom taková Indie – třeba trek po zamrzlém Zanskaru (i když to je extrém) a spousta dalších treků přes zdejší sedla a jezera.

Nebo Aljaška – to je nádherné místo, ale trekování tam je zase úplně o něčem jiném, než co jsme běžně zvyklí. Vždyť jen horský masív NP Wrangell-St.Elias je velký jako ČR…

Cestování zdar

Marushka.

Tesim sa z Vaseho nesuhlasu, ze Annapurna circuit je medzi top7 neopravnene! Prave som z toho dostrihala video a myslienkami bola chvilu naspat –
https://www.youtube.com/watch?v=O63eLwvAle0
Bola to nadhera a poznanie, ze je nieco este krajsie ma vhodne motivuje 😉
Taku oblohu, ako bola na Thorung La pass som zatial inde nevidela !

Vodič

Namísto Annapurny, kde je dnes více než polovina treku po silnici pro busy a džípy bych zařadil trek přes tři sedla v oblasti Everestu -Rnjo, Cho-La a kongma La.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí