Meningokokový zánět mozku

Meningokokový zánět mozku

Náhle, rychle a bez varování. Meningokokový zánět mozkových blan představuje jednu z nejnebezpečnějších a nejzákeřnějších hrozeb nejen pro cestovatele.

Meningokokový zánět mozkových blan tzv. meningitida se vyznačuje vysokou smrtností (letalitou) a je pro postiženého vážnou hrozbou i v současných podmínkách moderní diagnostiky a léčby.Původcem onemocnění je bakterie Neisseria meningitidis – neviditelný zabiják. Přenáší se vzdušnou cestou a v každém kolektivu lidí se nachází jisté procento nosičů. K přenosu z člověka na člověka dochází zejména v uzavřených prostorách s akumulací osob, jako např. letiště, letadlo, vlak, autobus, koleje, škola, kino, divadlo, diskotéka apod.

Když jde o minuty ..

Nemoc se projevuje náhle, z plného zdraví, horečkou a dalšími příznaky jako např. nevolnost, bolesti hlavy, světloplachost, zvracení, ztuhlá šíje, přidávají se poruchy vědomí a krvácení do kůže tzv. petechie (skvrny zůstanou na kůži po zatlačení sklenicí nebo jiným průhledným předmětem). Fatální konec může nastat už po několika hodinách od prvních příznaků. Nespecifické první příznaky infekce – bolest hlavy, zvýšená tělesná teplota – často postiženou osobu nevedou k vyhledání okamžité pomoci.

Léčba této nemoci vyžaduje co nejrychlejší infuzi účinných antibiotik přímo do žíly. K převozu pacientů je nutná sanitka nebo helikoptéra. V krátkém čase se totiž může vyskytnout porucha krevní srážlivosti a šok s velmi nepříznivou prognózou. Multiorgánové selhání, které může následovat, je mnohdy nezvratné i při intenzivní terapii. Součástí léčby závažných případů je například i amputace končetin postižených nekrózou.

Po překonání onemocnění mohou zůstávat závažné trvalé následky: hluchota, obrny, retardace apod. Velká část nakažených po několika hodinách umírá. Meningokoková infekce nevynechává žádnou věkovou skupinu, nejvíce ohrožené jsou však děti, mladé osoby a cestovatelé. Vyskytuje se totiž na všech kontinentech, v rozvojových i rozvinutých zemích, včetně České republiky. V méně vyspělých zemích je však vyšší pravděpodobnost kontaktu s nosičem.

Jak se můžeme chránit?

Z cestovatelů je preventivní vakcinace doporučována zejména (avšak nejen) osobám plánujícím v zahraničí fyzickou zátěž (kolo, trekking apod.), těsný kontakt s místními obyvateli, návštěvu venkova nebo odlehlých oblastí a dlouhodobý pobyt. Očkování poskytuje ochranu nejen danému cestovateli, ale i okolí. Zabrání tomu, aby se stal nosičem a roznášel bakterii dál.

Jedna dávka tzv. konjugované vakcíny zajistí ochranu až na 5-10 let, podle rizikovosti dané osoby. Očkovat je možné proti typům A,C,Y a W135 vakcínou Menveo od 2  let věku a vakcínou Nimenrix od 1 roku. V současnosti mohou být děti od 2 měsíců věku očkovány samostatně proti typu C meningokoka (vakcíny NeisVac-C, Menjugate), který je druhým nejčastějším na území ČR. Vakcína proti typu B zatím není k dispozici.  Pro muslimské poutníky do Mekky v období Hádždž je očkování povinné. Před zavedením tohoto opatření si setkání velkého počtu osob z různých částí světa vyžádalo každoročně desítky mrtvých – nakažených meningokokem od souputníků.

Tragickým následkům této nemoci je možno předejít očkováním. Už jedna dávka moderních vakcín poskytuje mnohaletou ochranu. Očekává se, že po mnohaletém výzkumu a klinickém vývoji nám příští rok přinese i vakcínu proti typu B meningokoka. Pokud se tak stane, bude se aplikovat samostatně a nezávisle od ostatních typů.

Docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. se specializuje v oborech epidemiologie, prevence a kontrola infekčních nemocí, cestovní a tropická medicína. Je vedoucím lékařem Očkovacího centra v Ostravě-Hrabůvce a odborným garantem největší sítě očkovacích center v ČR. Je také autorem více než 350 vědeckých a odborných publikací, včetně vysokoškolských učebnic a skript. A samozřejmě aktivním cestovatelem, navštívil 70 zemí na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy.

Zkušenosti čtenářů

František

Nejen meningokový zánět, ale i možné dalšímu onemocnění, díky očkování je nutné předejít. Postačí poradit se jaké očkování potřebuji před cestou. Konzultaci je třeba dělat s dostatečným předstihem, aby látka „zabrala“. Pana Rastislava znám osobně. Vím, že miluje Cejlon, kde pravidelně jezdí pomáhat tamním lidem.
Osobně doporučuji i kvalitní pojištění před cestou. Cena pojištění se při nečekané události vrátí stonásobně zpět.Vím, jak jsem nenuceně musel trávit týden v denpasarské nemocnici na Bali.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: