HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Mengusovská dolina

Mengusovská dolina

Mengusovská dolina, autor: Jerzy Opioła

Poloha a popis

Je to 8 kilometrů dlouhá a velice rozevřená dolina, která se nachází na jižní straně Vysokých Tater. V blízkosti jsou vrcholy Satan (2 421 m), Vysoká (2 547 m) a Rysy (2 499 m). Protéká jí Hincův potok, z kterého vzniká řeka Poprad. Dominantou doliny je  Popradské pleso (1 494 m ).  Nachází se zde chata, která byla postavena roku 1956. Je možno se tady najíst a přespat. Dolina se v tomto bodě dělí na severovýchodní Zlomiskovou a na severozápadní samotnou Mengusovskou dolinu.

Zajímavosti

Popradské pleso je jezero ledovcového původu, které je 380 m dlouhé 248 m široké a má rozlohu téměř sedm hektarů.

Chata u Popradského plesa je již pátá v pořadí. Ty předešlé buď vyhořely, nebo nevyhovovaly kapacitně.

V blízkosti chaty je k vidění symbolický hřbitov (památka obětem hor).

Z Mengusovské doliny je přímá možnost výstupu do Hincové kotliny, kde se nachází Velké Hincovo pleso, které je největším (20,08 ha) a nejhlubším (53,7 m)  plesem na slovenské straně Tater.

Chata pod Rysy je nejvýše položenou horskou chatou v Tatrách. Je otevřena pouze v letní sezóně.

Trasy:

  • červená značka Od Štrbského plesa k Popradskému plesu vede červená značka, která v sobě nese převýšení 148 metrů. Odtud je možno se vydat prudkými serpentinami po červené směrem na vrchol Ostrva.
  • modrá značka/červená značka Druhá možnost je stoupat dále do Mengusovské doliny po modré, od které je asi po dvou kilometrech možno uhnout doprava na červenou, kterou se dostanete k chatě pod Rysy. Pokud budete pokračovat dále po modré, vystoupáte až k Hincovu plesu. Odtud je výhled na Kôprovský Štít (2363 m).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí