Méně známá místa ideální pro týdenní lyžování s přáteli

Méně známá místa ideální pro týdenní lyžování s přáteli

Zatímco v létě jsou vyhlášená lyžařská střediska klidná, v zimě jsou skutečně přelidněná. Na vlecích, na sjezdovkách, v obchodech, barech a jídelnách se stojí fronty, všude je chaos.

Stále více lidí proto vyhledává méně známá místa, která nabízejí klid a nádherný vzduch uprostřed zimních dovolených na horách. Ale zároveň s tím jde ruku v ruce schopnost první pomoci a kvalitního vybavení – jako jsou zateplené kombinézy. Nezapomeňte ani na pravidelné jídlo a jako svačinu využijte například sušené borůvky.

1. Warth-Schröcken, Rakousko

V údolí Bregenzerwald, které patří k oblastem s nejbohatšími sněhovými srážkami, si můžete vybrat z několika snadno dostupných středisek. Mezi horskými městečky Warth a Schröcken se nachází jedno menší s 66 kilometry sjezdovek. Není nikterak rozsáhlé, ale objevíte zde směs sjezdovek vhodných jak pro učně, tak pro zkušené lyžaře, v kombinaci s konvenčním a sousedským prostředím horského centra. Je tu také lokalita, která potěší milovníky volného lyžování mimo sjezdovky. Výhodou je spojení se zónou Arlberg, kde platí stejný skipas.

autor: Pixabay.com

2. Donnersbachwald v Rakousku

Relativně blízko známého lyžařského střediska Schladming se nachází menší Donnersbachwald, který je de facto jednou obrovskou sjezdovkou se širokými a dlouhými svahy o celkové délce 30 kilometrů. Není tak přeplněný jako Schladming a hosté ocení prostorné sjezdovky, které obsluhují tři sedačkové lanovky. Kromě toho je zde sedm základních tratí, které mají několik variant. Nejoblíbenější jsou náročnější rudé sjezdovky a krásné carvingové. Pro zkušenější lyžaře jsou tu černé sjezdovky a na vzdálenější straně svahu freeridové tratě. Místní lidé jim říkají „malý Arlberg“.

Donnersbachwald, autor: unsplash.com

3. Tarvisio v Itálii

Pokud jste zkušení lyžaři a potřebujete rychlou a „živou“ jízdu, vydejte se do italského střediska Tarvisio. Najdete tam nadprůměrně kvalitní sportovní sjezdovky kolem vrcholů Monte Lussari a Monte Florianca. Největší trať je široká „dálnice“ červené barvy, takže jízdu ocení jak začátečníci, tak pokročilí lyžaři. Lyžařská zóna Tarvisio nepatří mezi prestižní střediska, takže si tu bezvadně zalyžujete bez obrovských front a oceníte klidný horský vzduch bez dráždivých houfů výletníků. Na úpatí Monte Lussari, kousek od lanovky, se nachází krásné horské městečko s oslnivými restauracemi.

Monte Lussari, autor: unsplash.com

4. Val Cenis, Valfrejus, Valmeinier Valloire nebo La Norma ve Francii

Tři údolí jsou jedny z nejznámějších horských oblastí. Pokud vás odrazují všudypřítomné davy turistů, ale navíc i vysoké ceny, zaměřte se na menší střediska v krásném savojském údolí Maurienne. Tři menší areály se nacházejí ve Val Cenis, La Norma a Valfrejus. Jde zpravidla o mladá a současná střediska s pěknými penziony, širokými svahy a rozumnějšími cenami. Valmeinier Valloire zaujme moderní architekturou a tím, že se nachází v blízkosti sjezdovek a lanovek. Hřebeny okolních hor jsou ve výšce kolem dvou tisíc metrů nad hladinou oceánu a terény jsou zde od jednoduchých až po obtížné pro mimořádně zkušené lyžaře.

Val Cenis, autor: unsplash.com

5. Lyžařský areál Lenzerheide

Švýcarské středisko Lenzerheide, které čeští lyžaři (ke své škodě) ignorují, nabízí celkem 155 kilometrů sjezdovek. Jeho výhodou je snadná dostupnost do města Chur. Vyznačuje se nabídkou přehledných, širokých a dlouhých sjezdovek na jedné straně, stejně jako náročnějších a extrémnějších sklonů na straně druhé. Lenzerheide má klidnější a nádherné ovzduší. A nezapomeňte se podívat, kde se dají pořídit chaty k pronájmu, abyste měli ke sjezdovkám blíže!

Lenzerheide, Švýcarsko, autor: unsplash.com

Další tipy na lyžování dále od davů:

·        Höhner Dörfer

·        Spitzingsee

·        Schwemmalm

·        Kuhtai

·        Kranjska Gora ve Slovinsku

·        Mondelez v Itálii

TIP na závěr: Pokud hledáte něco u nás, můžete se vydat do Krkonoš. Ubytování v Krkonoších je ve většině případů vhodné i pro děti a možností výletů je tu opravdu spousta. Krkonoše jsou obrovské a je tu více méně navštěvovaných lokalit, než si myslíte! 

Krkonoše, autor: unsplash.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: