Matterhorn pro nehorolezce aneb netradiční výhledy na švýcarskou ikonu

Matterhorn pro nehorolezce aneb netradiční výhledy na švýcarskou ikonu

Magická špice Matterhornu, kvůli které do Zermattu a jeho okolí jezdí stovky turistů denně, vábí nejen k výstupu, ale i k dalším trekům v okolí. Můžete si tak užít jedinečné výhledy na majestátní Matterhorn třeba od jezera Rifelsee nebo z architektonické perličky – horské chaty Monte Rosa Hütte.

Krásné výhledy na tohoto alpského velikána si můžete prohlédnout hned z několika míst. Za zmínku stojí určitě pohled z Gornergratu, Rothornu, Sunneggy a Trockener Stegu. Snad nejznámější a nefotografovanější pohled na kamennou pyramidu nabízí ale jezero Riffelsee. Matterhorn uvidíte hned dvakrát, při dobrém počasí se totiž hora dokonale zrcadlí v hladině jezera.

Za zmínku stojí určitě i třítisícový vrchol Gornergrat, kam se můžete vydat dokonce historickou zubačkou, která za pouhých devět kilometrů vystoupá celých 1500 výškových metrů. Naskytne se vám dech beroucí pohled na 29 alpských čtyřtisícovek. Ve Walliských Alpách můžete vyrazit i na vícedenní treky a přesto mít stále Matterhorn na dohled.

Tour de Monte Rosa

Devítidenní okruh Tour de Monte Rosa nebude úplnou procházkou růžovou zahradou. V těsné blízkosti Matterhornu se vydáte do masivu Monte Rosy, kde najdete i nejvyšší vrchol Švýcarska Dufourspitze. To však není jediný velikán v masivu, s výškou přes 4000 metrů se může pochlubit rovných patnáct vrcholů.

MATTERHORN (4478 m)

Na pomezí Itálie a Švýcarska, ve Walliských Alpách, leží sedmá nejvyšší hora Alp – impozantní Matterhorn. Jeho specifický tvar mu dal i název, který je složen ze dvou německých slov, matte (louka) a horn (roh). Matterhorn leží nad městy Zermatt a Breuil-Cervinia, má také vlastní italské jméno Monte Cervino.

Každý rok se na magický vrchol vypraví přes 3000 horolezců. Jedná se o poměrně náročný a nebezpečný výstup, což dokazuje i počet obětí, jež si tento alpský velikán už vyžádal. Je jich přes pět set a těla několika horolezců nebyla dodnes nalezena.

Budete muset překonat velké převýšení i exponované úseky. I s běžným turistickým vybavením si však bez problémů s nástrahami na cestě poradíte. Urazíte přes 160 kilometrů, vystoupáte přes 13 000 výškových metrů. Odměnou za dřinu a krůpěje potu vám však budou věhlasná horská střediska a výhledy na čtyřtisícové vrcholy pnoucí se ze zelených luk až k oblakům.

Na okruh se vydáte přímo z mekky všech horolezců, z Zermattu. Úvodní převýšení můžete překonat lanovkou na Klein Matterhorn, která vás vyveze až do 3800 metrů. Odtud už snadno dokončíte první úsek trasy do Theodulpassu. Pro své krásné výhledy a atraktivní lokalitu je tento trek velmi oblíbený mezi turisty, proto je třeba si dopředu rezervovat noclehy na horských chatách.

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Tour Matterhorn

Druhou zajímavou trekovou možností je okruh kolem věhlasného Matterhornu. Náročností je tento trek velmi podobný tomu předešlému a stejně jako Tour de Monte Rosa zabere také přibližně devět dní.

Na okruh vyrazíte z vesničky Randa, vydáte se proti směru hodinových ručiček a zakončíte své putování symbolicky opět v horolezeckém ráji, v Zermattu. Kousek trasy mají tedy oba treky společné.

Během devíti dní urazíte přibližně 150 kilometrů, zdoláte 13 000 výškových metrů a čeká vás zhruba 60 hodin aktivní turistiky. Náročná klesání i stoupání vás provedou nejzajímavějšími lokalitami krajiny kolem Matterhornu. Objevíte slavná místa jako je Zinal ve Val d’Anniviers, Lac de Moiry, Arollu. Dokonce se na chvilku podíváte i do sousední Itálie k Torrente, Tola, Marmore i Breuil Cervinia. Stezka vás však nakonec bezpečně zavede přes Theodulské sedlo a ledovec zpět do Švýcarska.

Matterhorn byl poslední nezdolanou čtyřtisícovkou v Alpách. Jeho vrchol byl poprvé dobyt za dramatických okolností teprve před 150 lety. Podívejte se jak tato výprava probíhala a kudy se na Matterhorn můžete vydat i dnes.

Architektonický zázrak v horách: Monte Rosa Hütte

Kromě panenské přírody skrývají Walliské Alpy ještě jeden cíl, který byste rozhodně neměli při své návštěvě vynechat. Je jím technický a architektonický zázrak ukrytý ve výšce 2795 m. Futuristicky vyhlížející stavba, nová horská chata Monte Rosa Hütte. Na ledovci Gorner vystřídala v roce 2009 starou nevyhovující chatu a stala se švýcarskou legendou. Tento technologický unikát leží na západním úbočí stejnojmenného masivu, na místě zvaném Plattje.

Monte Rosa Hütte je z devadesáti procent energeticky soběstačná budova, která získává svou energii z horského slunce. Její celou jednu stěnu tvoří solární panely. Křišťálově čistou vodu si bere z ledovce a uchovává jí v nádrži na vodu asi čtyřicet metrů pod chatou. Architekti počítali při navrhování s každým detailem, interiér vyhřívají sluneční paprsky přes okna a dokonce i samotní návštěvníci.

Samotná výstavba chaty byla nesmírně náročným procesem. Není se ani čemu moc divit, když vezmete v potaz její umístění. Leží ve skoro třech tisících a na ledovci. Jednotlivé stavební díly byly vlakem převáženy do Zermattu, a odtud je helikoptéry vynášely na úpatí masivu Monte Rosa. Pro dokončení stavby bylo nutné, aby helikoptéry podnikly cestu na vrchol rovnou 3000 krát.

Výhled jako z pohádky

Právě z Monte Rosa Hütte se vám naskytne ten nejkrásnější výhled na ranní Matterhorn. Na hru stínů a světel, kdy zpoza pyramidy začnou vyzařovat první rudé paprsky slunce, jako příslib nového dne. Během několika minut se hora zabalí do růžového závoje a začnou se k životu probouzet a rozsvěcovat i okolní kopce.

Po úchvatné podívané se už můžete s klidným srdcem vydat na ostrý sestup do údolí, přes dva žebříky pro odvážné turisty i na přechod s mačkami na nohách přes ledovec až k železnici. Vítězně se můžete procházet Zermattem a kochat se pohledem na dominantu Švýcarska, Matterhorn. Budete se cítit jako gladiátor, přesně tak, jak se říká místním alpinistům a horolezcům – dobyvatelům hor.

Zermatt oslavuje v roce 2015 ikonický Matterhorn. 150. výročí prvního výstupu na Matterhorn, který uskutečnil Edward Whymper pod vedením horských vůdců Petera a Petera Taugwalderových (otec a syn), připadá na 14. července. Během roku se můžete těšit na řadu různých akcí. Více se o výročí dočtete na www.zermatt.ch/150. Plánujete-li delší výlet po Švýcarsku, nevynechejte ani návštěvu MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí