Martina Veselá

Martina Veselá

Martina Veselá

Jméno a příjmení (a přezdívka)
Martina Veselá (Veselka)

Doktorandka oborů Antropologie a Islámská archeologie.

Na kolik se cítím
Nebýt toho, že mi neustále věk připomíná mé nejbližší okolí a občas lékaři, neřeším to.

Oblíbené země
Oblíbených zemí mám více. Z Evropy je to Francie (když ovšem zrovna není ve stávce), která je mi blízká v mnoha ohledech, kde studuji a mám tam hodně přátel. Též miluji francouzskou kuchyni a víno. Kvůli nádherné přírodě mám velmi ráda Skotsko a Norsko. Jinak země na Blízkém východě.

Na kterých místech se mi hodně líbilo
Skoro ve všech zemích, kde jsem byla, mám svá oblíbená místa. Nemám moc ráda velké davy, takže se snažím nezdržovat déle, než je nezbytné, ve velkoměstech.

V jižní Indii jsem si kdysi zamilovala několik míst v Nilgiri Hills a okolních přírodních parcích. V Laosu, kde jsem byla v době, kdy začali povolovat individuální turistiku, pak okolí Vang Viengu. V Sýrii mám ráda poušť v okolí Palmyry, v dostatečné vzdálenosti od turisty běžně vyhledávaných míst.

Nejdelší cesta
Nejdelší cestu jsem podnikla v roce 1994. Jela jsem s kamarádkou pozemní cestou z Prahy přes Turecko, Sýrii, Jordánsko, Írán a Pákistán do Indie. Celkem jsme byly tehdy na cestách přes 4 měsíce.

Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo?
Cestovat a poznávat jiné země a kultury jsem toužila od dětství, kdy jsemčetla hodně cestopisů a dobrodružných románů. Cestováním získá člověk nadhled a odstup i od vlastní kultury, což má kladné i záporné stránky.

Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel
Oblíbených cestovatelů jsem měla více. V posledních pár letech se ovšem soustřeďuji i z pracovních důvodů na jedinou osobnost, a to na Aloise Musila, který procestoval s beduíny Přední východ. Bývá srovnáván s Lawrencem z Arábie, na rozdíl od něj je bohužel stále málo známý, zvláště v jeho domovině – v českých zemích. Snažíme se s kolegy již delší dobu tuto neprávem opomíjenou osobnost popularizovat u nás i v zahraničí a zároveň zpracováváme postupně jeho odkaz v rámci Akademické společnosti Aloise Musila, jejíž jsem předsedkyní.

Cestovatelské Curriculum Vitae
S cestováním jsem začala na gymnáziu, kdy jsme po revoluci objížděly s kamarádkou stopem Evropu. Později jsme se vypravily do Turecka, Sýrie, Jordánska, Pákistánu a Indie. Poté jsem dělala fotografický doprovod kamarádovi do Laosu. Nyní cestuji většinou na Blízký východ, kde mam pracovní a studijní zájmy.

Navštívené země
Jordánsko, Sýrie, Turecko, Írán, Pákistán, Indie, Thajsko, Laos.

Cestovatelské sny a plány
Ráda bych navštívila Chile a Nový Zéland, kde je krásná příroda. Dále Japonsko, ke kterému má naše rodina kladný vztah od roku 1927, kdy tam pradědeček doletěl s plk. Skálou na letounu typu Smolík v rámci dálkového letu Praha-Tokio. V Japonsku z toho byla velká sláva, v Čechách pak již méně, neboť na zpáteční cestě se bohužel zřítili na Sibiři.

Do Mongolska se chystám za kolegyní z Ulánbátarské univerzity, která se zabývá desertifikací krajiny. Slíbila mi, že se mohu připojit k výzkumné výpravě.

V nejbližší době se chystám pracovně opět na Blízký východ. Snad se konečně dostanu i do Libanonu. Doufám, že se to nezkomplikuje, neboť libanonští celníci měli občas trochu problém rozlišit vědecké a cestovatelské zájmy od prostituce svobodných dam z bývalého východního bloku, což mě poněkud rozčiluje.

Zvláštní záliby během cestování
Běhemcest ráda poznávám odlišné kultury a též ráda fotím. V posledních několika letech jsem začala psát různé postřehy z cest, bohužel přednost má teď disertace a odborné projekty, jako objíždění památek popsaných a zdokumentovaných Aloisem Musilem.

Oblíbená historka z cest
Nelze říci, že by šlo o oblíbenou historku, zvláště ne mých spolucestujících, nicméně v některých zemích na Blízkém východě je dobré předem zjistit, zda se v blízkosti archeologické lokality, kterou hodláte navštívit, nenachází např. „vojenská základna“, neboť se to pak špatně vysvětluje. Též je dobré pamatovat na to, že odlehlé, liduprázdné archeologické lokality bývají občas obývány vyhladovělými psími smečkami a z celkem mírumilovných pejsánků se po setmění stávají zuřivě útočné šelmy.

Autor
Většina pořádaných výstav a publikovaných článků souvisela s popularizací Aloise Musila.

Zkušenosti čtenářů

MUDr. Jiří Musil

Dobrý den paní Martino, jsem prasynovec Aloise Musila a hledám o něm více info. Můžete se mně prosím ozvat? Děkuji, Jiří Musil, M: 606 612 106

Martin Řehout

Zajimam se o Aloise Musila a v Č. Budejovicich mame muzeum cestopisne literatury. Prave jsme v TV V Reporterech videl reportaz s Vami – bylo by mozne ziskat do sbirek muzea kopii Vasi disertacni prace s fotografiemi mist, ktera prozkoumal Alois Musil, pripadne jine Vase prace tykajici se Aloise Musila? Predem dekuji za Vasi odpoved a jsem s pozdravem
Martin Řehout
602 272244

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: