Martina Rybišárová

Martina Rybišárová

Poslední noc před odletem na kanárské pláži

Jméno a příjmení (a přezdívka)
Martina Rybišárová aka rybana

Na kolik se cítím
22 let

Oblíbené země
Planeta Země:) .. z navštívených je pak mou nejoblíbenější oblastí Kostarika (nádherná různorodá příroda, spousta divokých zvířat, skvělý kafe, milý lidi a hamaky kam se podíváš)

Na kterých místech se mi hodně líbilo
Všude, kde jsem byla, se mi líbilo – každá země je něčím zajímavá a specifická. Navíc když je tam člověk prvně, spousta věcí je nových a mozek má stále co grokovat:) Ráda poznávám nová místa a na cestách se cítím nejšťastněji.

Cesta, které si nejvíce vážím
Nejvíc si vážím asi své první samostatné cesty do Kostariky, ale i té poslední na Borneo, která byla náročná na organizaci i psychiku.

Nejdelší cesta
Časově i dle procestovaných kilometrů to byla poslední cesta – na ostrov Borneo, kde jsme strávili 7 týdnů a projeli více než 4000 km po souši, řekách i mořích. Co se týče nejvzdálenějšího místa, které jsem z Čech navštívila, tak to bylo ještě o pár set kilometrů jižněji – ostrov Jáva, který je vzdálen asi 10700 km vzdušnou čarou.

Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo?
Cestování je můj život, nemám ráda stereotyp, takže být na cestě, každý den vidět a zažívat něco nového, to je můj splněný sen. Těžko říct, co mi to vzalo, napadají mě snad jen finance a pár prochozených pohorek 🙂

Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel
Sir David Attenborough a Charles Darwin.

Cestovatelské Curriculum Vitae
První cesty jsem podnikala ještě jako dítě s rodiči či prarodiči po krásách Českých a Slovenských, na střední škole následoval výměnný pobyt do Holandska, kdy už mi začínalo být jasné, že toulavý boty jen tak nesundám. Poté přišla cesta pod záštitou Indonéské ambasády a Guvernéra Střední Jávy na tento úžasný indonéský ostrov. Od té doby už cestuji pouze s přítelem -fotografem, tak často, jak to jen jde – hlavně za divokou přírodou a zvířaty.

Navštívené země
Francie, Španělsko, Německo, Slovensko, Polsko, Holandsko, Indonésie (Jáva, Karimunjáwa), Kostarika, Mexico, Maďarsko, Kanárské ostrovy (La Palma), Dánsko, Maroko, Anglie, Skotsko, SAE, Brunej, Malajsie (státy Sabah a Sarawak).

Cestovatelské sny a plány
Mým snem je cesta kolem světa – dlouhá a neuspěchaná, tak abych si každou navštívenou zemi stihla vychutnat a užít. V plánu mám projet téměř celou Jižní Ameriku, Madagaskar, Austrálii, Nový Zéland, Polynésii, Bhután, Nepál .. je toho moc, tak doufám, že budu žít ještě hodně dlouho, abych to všechno stihla:)

Zvláštní záliby během cestování
Dominuje fotografování, natáčení, ornitologie, nakukování pod mořskou hladinu, vychutnávání místních specialit a hlavně panenských míst nezničených civilizací. Vyhýbám se masově navštěvovaným lokalitám, naopak vyhledávám co největší divočinu jako jsou pralesy plné včel, pijavic, komárů, ale zejména ohrožených zvířat 😉

Oblíbená historka z cest
Při vzpomínce na jeden zážitek se vždy pobavím – je to setkání s lenochodem v Kostarice. Tato zvířátka jsou, jak známo, velmi pomalá a mě se ho podařilo přistihnout zrovna, když se odvážil slézt ze stromu, aby vykonal potřebu. Na zemi jsou totiž v ohrožení všudypřítomnými šelmami a proto slézají pouze asi jen 1x za 14 dní. Snažil se to rychle vyřídit a vyšplhat zpět na strom, ale v jeho podání to trvalo několik dlouhých minut. Bylo na něm však vidět, jak se snaží spěchat – vyděšeně se rozhlížel kolem sebe, ale připomínal spíš zpomalený film .. vypadal opravdu moc vtipně – mrkněte na foto:)

Významné expedice a projekty
Poslední projekt z Bornea – fragmenty života, můžete shlédnout zde:
http://kalecky.com/Radim_Kalecky_Fotografie/borneo_ex.html

Autor
Kromě fotografování a natáčení footage z divoké přírody příležitostně píšu ekologicky zaměřené texty.

Osobní www stránky
www.kalecky.com

Osobní poznámka
motto: Život je otázkou priorit, nic na tomto světě se neděje náhodou a peníze kazí charakter.

Zkušenosti čtenářů

Jitka Mašínová

Chci mnohokrát poděkovat za možnost, kouknout na tak nádherné fotografie z Vašich cest a přečíst všechny ty zajímavosti o přírodě i zvířatech. Zrovna teď hledám na internetu, jak vypadají deštné pralesy. Jsem ze ZOO a mám zde malovat výběh pro orangutany – tak bych se chtěla co nejvíc dozvědět o prostředí, ve kterém žijí. Díky moc! Přeji Vám ještě hodně cest, hodně štěstí a šťastné návraty! J.M.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: