HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Maputo, Pemba, ostrov Mozambik a další zajímavosti

Maputo, Pemba, ostrov Mozambik a další zajímavosti

Maputo Hlavním městem země je Maputo, které má téměř 1 mil. obyvatel. Je to příjemné místo na pobřeží, se zajímavou architekturou (železniční nádraží projektoval známý Gustav Eiffel v roce 1910), živými trhy (největší je Municipal Market), mnoha kavárničkami, kluby a restauracemi na širokých ulicích. Podívejte se i do některých muzeí – Muzeum umění má sbírky obrazů současných mosambických umělců, Muzeum revoluce zobrazuje historii boje za nezávislost. Je zde i stará portugalská pevnost z 19. století.

Chcete-li si užít moře a pláže, vydejte se z Maputa na jih. V nejjižnějším výběžku Mosambiku je městečko Ponta d’Ouro, které je vyhlášeným místem pro surfaře a potápěče.[cut]

Severně od Maputa

Budete-li cestovat z Maputa po pobřeží směrem k severu, narazíte na mnohá zajímavá místa. Tady jsou některá z nich:

Inhambane, klidné město s mnoha starými budovami (katedrála, mešita). Kdysi důležité obchodní místo. Poblíž jsou dvě nádherné pláže – Barra a Tofo.

Vilanculo, populární místo, brána k souostroví Barazuto. Fantastické tyrkysové moře s bohatým podmořským životem. Čtyři hlavní ostrovy, Barazuto, Benguera, Magaruque a Santa Carolina včetně okolních útesů jsou chráněny jako národní park Barazuto.

Beira, druhé největší mosambické město a rušný přístav. Uvidíte zde opět mnoho starých budov z koloniální éry.Pěkná pláž je u Makuti.

Quelimane, kdysi důležitý přístav. Stojí zde stará portugalská katedrála vedle muslimské mešity.[/cut]

Ilha de Moçambique

Ilha de Moçambique (Ostrov Mosambik) byl důležitým obchodním místem a v 19. století hlavním městem celé portugalské Východní Afriky. Dnes je to fascinující místo, ve kterém se mísí různé kultury – muslimská, evropská i hinduistická s domorodou kulturou etnika Makua. Ostrov je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Staré ostrovní domy pocházejí především z 16. až 19. století. Hlavní atrakcí je bývalý palác guvernéra z roku 1610, ve kterém je nyní muzeum. Muzeum vlastní nádherné sbírky nejen z Afriky, ale i Indie, Číny, Arábie, Portugalska. Součástí muzea je i kaple Sv. Pavla s cenným oltářem.

Na ostrově jsou i další muzea, ve kterých se poučíte o životě Afričanů i Portugalců v koloniálních dobách.

V severním výběžku ostrova je nejstarší úplně dochovaná pevnost subsaharské Afriky, pevnost Sv. Sebastiana, která pochází z konce 16. století.

U pevnosti je kaple Nossa Senhora de Baluarte z roku 1522, která je považována za nejstarší stojící evropskou stavbu na jižní polokouli.

Na ostrově pak najdete ještě několik dalších křesťanských kostelů, hinduistický chrám i mešitu. Směs kultur odráží i místní hřbitov.

Pemba

Pemba je příjemné místo již téměř na severním konci země. Poblíž u Wimbi je nádherná pláž a útesy (šnorchlování, potápění). Z Pemby vyplouvají čluny na ostrov Ibo a další ostrovy souostroví Quirimba.

Vnitrozemí

Ve vnitrozemí se v pohoří Penha Longa (západ země, u hranic se Zimbabwe) nabízejí možnosti trekingu. Výchozím bodem může být městečko Chimoio. Poblíž se nachází národní park Gorongosa, který byl nedávno znovu otevřen. (Další dva národní parky, Zinave a Banhine, jsou údajně stále uzavřeny.)

V centru země, na březích řeky Zambezi, se nalézá město Tete, kdysi důležité obchodní místo, nyní křižovatka silnic mezi Malawi a Zimbabwe.

Poněkud východněji položené Gurúè leží v krásné kopcovité krajině, kde se pěstují čajovníky. Oblast je vhodná pro treking.

Lichinga na severu je výchozím bodem pro cestování kolem jezera Niassa.

Zkušenosti čtenářů

Pavel Průcha

Ahoj Barčo, kam zase vyrazíš?
Já mám sen jet do Thajska . Zahrát si tam 3x golf a pak cestovat .
Hledám spolucestovatele ,nevíš o někom ? Ahoj Pavel P

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: