Malá studená dolina

Malá studená dolina

Malá studená dolina, autor: Branork

Poloha a popis:

Dolina leží ve Vysokých Tatrách, přesněji na jižní straně. Je dlouhá 4,5 kilometru a nese v sobě převýšení zhruba 550 metrů. Začátek doliny by se dal označit Zamkovského chatou (1 475 m), tady se můžete občerstvit nebo ubytovat. Odtud vede cesta mírným stoupáním až do výšky 1  900 metrů. Odtud roste mohutná skalní terasa (Velký a Malý svah). Nad tímto horským schodem je položena jedna z nekrásnějších horských chat na území Slovenska, Téryho chata. Chata byla kdysi nejvýše položenou chatou na Slovensku. Její vznik se datuje do roku 1898. Je zde rovněž možnost občerstvení a ubytování.

Už od Zamkovského chaty dolinu lemuji mohutné horské útvary. Z východu je to Lomnický masív, ze kterého vyrůstají vrcholy Lomnický hrb (2 041 m), Velká Lomnická veža (2 214 m) a Lomnický štít 
(2 634). Ze západu jim oponují vrcholy  Malý Kostol (2 095 m), Prostredný hrot (2 441 m), Široká veža (2 461 m). Na konci doliny se nachází Pět Spišských ples. Ty leží v kotli, který ohraničují i vrcholy nad 2 600 metrů. Jsou to Ľadový štít (2 627 m) a Pyšný štít (2 621 m). v severní části kotle dominují Sněhový štít (2 464 m) a Beranie rohy (2 526 m).

Dolinu prořezává Malý Studený potok, který vytváří ve výšce 1 285 metrů Vodopády Studeného potoka.

Zajímavosti:

Typickým zástupcem zdejší fauny je kamzík a svišť.

Do 1. poloviny 19. století se v dolině těžilo zlato a měď.

V blízkosti Zamkovského chaty je vodopád s názvem Obrovský, který je vysoký asi 20 metrů.

Na konci doliny se ve výšce 2 192 metrů nachází Modré pleso, které je nejvýše položeným plesem v Tatrách a zároveň ve střední Evropě.

Dolina je považována za jednu z nejkrásnějších v jižní části Vysokých Tater.

Jak už je výše napsáno, dolinu obklopují Lomnický a Ľadový štít. To že je „Lomničák“ druhou nejvyšší horou Tater ví asi většina lidí, ale to, že je Ľadový štít třetím vrcholem na tomto pomyslném žebříčku, už ví málokdo.

Letos 18.6 (2011) se v dolině uskutečnil jubilejní 10. ročník závodu nosičů, kteří na trase Hrebienok-Zamkovského chata musí přenést náklad o hmotnosti 100 kilogramů. Tento náročný trek se jmenuje Memorial Juraje Petranského a pořádá se k uctění jeho památky. J.P. byl zdatný tatranský nosič. Zemřel v roce 2000 ve věku pouhých 27 let při vynášce na Téryho chatu ho zasypala lavina.

Trasy:

  • červená značka/zelená značka Z Hrebienka po červené k Zamkovského chatě a potom zelenou značkou k Téryho chatě a Pěti Spišským plesům.
  • zelená značka/žlutá značka Z Pěti Spišských ples po zelené, která se po chvíli napojuje na žluto. Ta vede přes Priečne sedlo do sousedské Velké Studené doliny.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí