Louis Gustave Binger – francouzský kolonizátor

Louis Gustave Binger – francouzský kolonizátor

Binger dobře zmapoval oblast v okolí řeky Volty. Připravil ji tak na kolonizaci Francie, které se pak velmi aktivně účastnil.

BINGER Louis Gustave (* 14. 10. 1856, Štrasburk, Francie, † 10. 11. 1936, L’Isle-Adam) – francouzský cestovatel

Důstojník francouzské armády L. G. Binger byl v polovině 80. let 19. století pověřen průzkumem území mezi tokem Nigeru a pobřežím Guinejského zálivu, které se stalo oblastí výsostného zájmu francouzských koloniálních výbojů. V roce 1887 proto vyrazil ze St. Louis v Senegalu do Bamaka (na řece Nigeru), dále postupoval směrem na jih a v Sikassu se setkal se Samorym, vládcem mocného státu v oblasti. Ten Bingerovi umožnil další postup k jihu, do města Kong (na severovýchodě dnešního Côte d’Ivoire – Pobřeží slonoviny), kde se údajně mělo nacházet vysoké pohoří – to ale francouzský důstojník nenašel.

Odtud se vypravil do oblastí pramenů řeky Volty, přes Bobo-Dioulasso dorazil do Ouagadougou a dále do oblasti dnešní severovýchodní Ghany. Poblíž Salagy překročil Voltu (již pod soutokem jejích hlavních zdrojnic – dnes se v této oblasti nachází velké přehradní jezero), přes Bonduku se vrátil do Kongu a z něj na jih na pobřeží; dosáhl jej v Grand Bassamu.

Bingerova expedice především zmapovala rozsáhlé, dosud neznámé území v oblasti povodí Volty, zároveň je ale připravil ke kolonizaci, v níž se ostatně aktivně angažoval, nejprve jako guvernér Côte d’Ivoire (1893–96), pak jako ředitel afrického oddělení na ministerstvu kolonií v Paříži.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: