HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Lezení v Laosu? Bacha na pavouky!

Lezení v Laosu? Bacha na pavouky!

Nádherné krápníkové stěny, ale i štíři a sklípkani schovaní v rozměrnějších dírkách. Lezení v okolí laoského Vang Viengu stojí za návštěvu, ale raději pozor na tuhle havěť.

Přecházíme most nad tmavě zbarvenou řekou Nam Song a míříme pryč z centra malého laoského městečka jménem Vang Vieng. Prašná cesta vede mezi křiklavě zelenými rýžovými políčky a asi po kilometru se po pravé straně objeví dřevěná cedulka s nečitelným nápisem.

Podle instrukcí místních by se právě tudy mělo jít k lezeckému sektoru Pha Deng Mountain. Šlapeme po malinké pěšince a přelézáme ploty z bambusu, až se cesta změní ve vyschlé řečiště. Poslední úsek vede po velkých kamenech hustou džunglí. Cíl jen tušíme podle cinkajících karabin a vzdálených hlasů.

Lezení s výhledem

Nádherná převislá skála je posetá borháky a hlavně plná krápníků, na které by v Čechách lezce nenechali ani podívat. „Hello,“ zdraví nás s nadšením sympatický laoský mladík, který vede lezecký kurz pro dvě Američanky. Oči se mu rozsvítí v okamžiku, kdy podle vybavení poznává, že nejsme jen další zákazníci ale v jeho očích „profesionálové“.

Taháme si první cesty na rozlezení a obdivujeme nejen kvalitu jištění, ale i neolezenou vápencovou skálu. Všechny cesty jsou schované pod převisem, a tak i když začne pršet, je pořád co lézt. Najdou se tady jednoduché pětky, které slouží především lezecké škole, ale i pár opravdových perliček. Bavíme se hlavně u názvů. Najdete tu cestu „Tlustý Ježíš“ i „Pepřený tygří steak“.

Netopýra k svačině

Za chvíli se k nám přišourá onen lezecký instruktor. U své svačinky, plněného netopýra a lepivé rýže, nám vypráví, jak se k lezení dostal. „Kdysi jsem dělal instruktora kajakáře. Byla to nuda a malý plat. Když mi pak šéf nabídl, že můžu učit lezení, neváhal jsem, i když jsem lézt neuměl!“ usmívá se: „navíc tak lépe můžu přispívat rodičům na výchovu sourozenců.“

Další dny testujeme jiné sektory rozeseté v různých vzdálenostech od Vang Viengu. Asi desítku cest najdeme na Sleeping wall, další dvacítku v Secret Canyonu a vícedélky třeba na Tuber’s Paradise Wall. Okolí městečka je ale poseté skálami, a tak tady každý rok přibývají nové a nové lezecké sektory. Chcete-li stavět vlastní cesty, v Laosu máte příležitost. Zatím je nejúspěšnějším stavěčem Němec Thomas Wenk, autor jednoho z posledních průvodců.

Nebezpečí?

Ostré kameny rozeseté v džungli, občasní hadi a celkově neprostupný terén dá někdy lezcům zabrat ještě dříve, než se octnou na stěně. Tím to navíc nekončí. Daní za lezení v takto výjimečných místech jsou třeba rozměrní pavouci a štíři číhající v některých dutinkách na první pohled vypadajících jako luxusní chyty.

Za lezením se do Laosu vyplatí jezdit s myšlenkou prozkoumat i lezecké terény v Thajsku nebo severním Vietnamu. Lákadlem je ale i celé okolí Vang Viengu, který je jakýmsi centrem outdoorových aktivit v Laosu.  Okolní hory nabízí zajímavé cyklistické terény, hory jsou provrtané jeskyněmi, řeka Nam Song je vhodná nejen ke sjíždění na kajaku, ale i na starých traktorových duších.

Skály, kolo a dálky jsou tři věci, které Kateřinu Smolovou přitahují jako magnet. Když se zrovna někde netoulá, plánuje další cesty do neznáma, nebo se věnuje práci redaktorky cestovatelského portálu www.HedvabnaStezka.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí