Langmusi (Tag-cchang Lhamo)

Langmusi (Tag-cchang Lhamo)

Langmusi je malá odlehlá vesnice na pomezí dvou provincií, Sichuan (S’-čchuan) a Gansu (Kan-su). I když se jedná o tibetskou vesnici s převážně původním tibetským obyvatelstvem, nalezneme zde také spoustu muslimů a samozřejmě Hanů (Chan), tzv. etnických Číňanu.

Z jedné strany ji obklopují rozsáhlé tibetské pláně s pasoucími se kozami a jaky, z druhé strany pak horská scenérie, ne neprávem připomínající evropské Alpy.

I když místo prochází v posledních letech velkými změnami, uchovává si stále ráz tibetského horského městečka s tradiční architekturou s mnoha kláštery a svatyněmi. Jedním z nejstarších klášterů je Dačheng Lamo Kerti Gompa (Gompa = klášter) z r. 1413, který je v současnosti domovem asi 700 mnichů studujících v několika kolejích (astrologie, medicíny, buddhistických suter…). Ve vesnici můžeme nalézt také muslimskou mešitu, která již z dálky dává na vědomí svou existenci neodmyslitelným minaretem.

Okolní kopce bývají někdy dějištěm starého tibetského rituálů – tzv. nebeského pohřbu – tradiční formy pohřbívání nebožtíků za asistence dravých ptáků.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: