HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Kuzma Sokolov – průzkumník Ochotska

Kuzma Sokolov – průzkumník Ochotska

Organizátor námořního spojení mezi poloostrovem a přístavem v Ochotsku. K. Sokolov byl jedním z mnoha ruských badatelů, kteří si snažili podrobit Kamčatku.

SOKOLOV Kuzma († 1717, Jakutsk, Rusko) – ruský mořeplavec

Dobyvatelská tažení V. Atlasova a I. Ko­zyrevského podřídila Kamčatku moci ruských imperátorů. Pro její pravidelnou správu a případnou kolonizaci bylo třeba zajistit námořní spojení mezi polo­ostrovem a přístavem v Ochotsku. Jeho organizace se v květnu 1714 ujal Kuzma Sokolov se skupinou kozáků, námořníků a řemeslníků, která s ním odešla na východ. V červnu 1716 překonali Sokolovovi muži pod velením kormidelníka Nikifora Tresky Ochotské moře, přistáli v ústí řeky Tigil, prozkoumali západní pobřeží Kamčatky a přezimovali v blízkosti 55° severní šířky.

V květnu 1717 se přepravili do Tauj­ského zálivu na dálněvýchodním pobřeží Sibiře a podél pobřeží se dostali do Ochotska. Odtud se roku 1719 pustil Treska přes Ochotské moře ke Kurilským ostrovům a dostal se až k ostrovu Urup.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: