Království jezer v německém NP Müritz na lodi, koloběžce i po svých

Království jezer v německém NP Müritz na lodi, koloběžce i po svých

Národní park Müritz leží asi 140 km severně od Berlína. Celkem v něm je stovka jezer a bezpočet menších rybníků. Jezero Müritz (ze slovanského morcze = „malé moře“) je s rozlohou 117 km2 druhé největší jezero v Německu po Bodamském jezeře. Pojďme se k němu podívat!

Národní park Müritz leží asi 140 km severně od Berlína. Celkem v něm je stovka jezer a bezpočet menších rybníků. Jezero Müritz (ze slovanského morcze = „malé moře“) je s rozlohou 117 km2 druhé největší jezero v Německu po Bodamském jezeře. Pojďme se k němu podívat!

Některá přilehlá jezera jsou chráněná a nesmějí sem motorové čluny a kolikrát se sem nedostanete ani po cyklostezce. V oblasti hnízdí plno vzácných ptáků, jako je například orel mořský nebo jeřáb šedý. Národní park Müritz je pro vodáky zajímavý především tím, že jednotlivá jezera jsou propojená kanály, kterými můžete plout na kajacích. My jsme si k prozkoumání oblasti vybrali tři trasy – jedna byla určená pro kolo, koloběžky nebo chůzi a další dvě byly vhodné pro kajaky či kánoe. A ještě jedna zásadní věc: jedná se o jezerní oblast, takže se připravte na hejna komárů.

Za přírodní romantikou na koloběžce

Naší první zastávkou byla zapadlá vesnička Boek, výchozí bod pro koloběžky, kam jsme dojeli po sedmi hodinách jízdy autem. Odtud jsme ještě v ten samý den projeli 22 km dlouhou okružní stezku. Po cestě jsme viděli lišku, která vystrkovala hlavu z vysoké trávy. Také jsme pozorovali labutě, jak se v symbióze s místními okouny pohupují na vlnkách úzkého kanálu s průzračně čistou vodou. Zahlédli jsme mnoho dravců i jeden trs levandulí, který v celé té ploché zalesněné krajině křičel svojí barvou do dálky. Cestou lze navštívit vesničky Schwarzenhof a Speck (ve Specku je nádherná chaloupka vypadající jak z hobitína na Novém Zélandu). Využít můžete i pozorovatelny s výhledy na jezera Specker See, Hofsee a Priesterbäker See. Noc jsme přečkali na parkovišti v Boeku, kde byl naprostý klid.

Bolter Kanal na nafukovacím kajaku

Druhý den ráno jsme se přesunuli blíže k městečku Mirow, na vyhlídnuté parkoviště u kempu. V plánu bylo sjet Bolter Kanal. Recepční kempu nám poradil, abychom si u něj nechali koloběžky a autem se dopravili ke kanálu, jelikož autobusy tam moc nejezdí a taxi je předražené. Až kanál sjedeme a vrátíme se na kajacích do kempu, budeme se moci na koloběžkách dopravit zpět k našemu autu.

Bolter Kanal je krásný a plný leknínů. Line se přes jezera Caarpsee, Woterfitzsee, Leppinsee, Mössel, Grosser Kotzower See, Kleiner Kotzower See, Granzower Möschen, Mirower See. Celkem jedete asi 13 km krásnou přírodou. Náš cíl byl v kempu Wasserwanderstation Mirow. Odtud byla cesta zpět na začátek Bolter Kanalu a k našemu autu dlouhá asi 15 km.

Odpočinkový den v Mirow

V pátek ráno silně pršelo, a tak jsme nikam nespěchali. Piknik jsme spojili s návštěvou zámku Mirow a následným přejezdem do městečka Wesenberg. Popravdě v něm toho moc k vidění není, ale je to prima výchozí bod, pokud chcete splout Havel Kanal. Jelikož jsme měli nafukovací kajaky, rozhodli jsme se nechat auto právě ve Wesenbergu a k začátku kanálu se dopravit vlakem.

Silově náročný Havel Kanal

Pokud budete chtít Havel Kanal od jezera Käbelicksee k jezeru Woblitzsee ve Wesenbergu sjet za den, připravte si svaly na rukou a doufejte v pěkné počasí. Když je větrno, na větších jezerech se tvoří vlny, které vás zpomalí. Pravdou je, že na takto stojatou vodu by byl vhodnější spíše plastový a užší kajak. Na druhou stranu nafukovací kajak v klidu přepravíte vlakem. Pokud byste chtěli jet stejnou trasu jako my, tak z nádraží ve Wesenbergu odjíždí první vlak v 09:31 do Neustrelitzu, tady přestoupíte na vlak směr Rostock a vystoupíte hned na první zastávce s názvem Kratzeburg. Naše stolitrové bágly s kajaky budily patřičnou pozornost.

Havel kanal spojuje jezera Käbelicksee, Granziner See, Schulzensee, Pagelsee, Zotzensee, Jäthensee – tady lze odbočit na jezero Jamelsee, kde je i kemp, anebo pokračovat ke Görtowsee, Zierzsee, Useriner See, Grosser Labussee a na naší trase jsme končili jezerem Woblitzsee. Na třech místech kanál jezera nepropojuje a musíte loďky naložit na vagónek a dotlačit je k dalšímu pokračování. Jde asi o 30 km pádlování a neskutečného zápolení s protivětrem na posledních třech velkých jezerech. Když jsme si večer po devíti hodinách plavby sedli do našeho obytňáku a cítili, jak nám hoří svaly na rukou, moc do smíchu nám nebylo. Ale, dali jsme to! Bylo to sice šílené, ale skvělé!

Další tipy na aktivity v národních parcích Německa naleznete na www.germany.travel. Rozsáhlá území 16 národních parků poskytují přírodě možnost nerušeně žít svým vlastním životem v té prapůvodní podobě. Výsledkem jsou svérázné krajiny s působivě pestrou faunou a flórou. Objevte elementární sílu přírody v Německu!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí