Knižní ohlédnutí za festivalem Obzory 2021

Knižní ohlédnutí za festivalem Obzory 2021

Festival OBZORY je za námi a my pro vás máme přehled knižních objevů. Berte to jako nevtíravé doporučení, pokud hledáte opravdu dobré čtení od dobrých lidí.

Musím začít dámou. Viktorka Hlaváčková je zjevení české cestovatelské scény, cestuje s otevřeným srdcem, lehkou myslí a lehkým batohem. Těsně před festivalem vyšlo druhé, podstatně rozšířené vydání její prvotiny Hory a nekonečno. Přibyly nádherné fotky, lepší papír je také znát. Doporučuji.

Juliuse Lukeše jsem před festivalem vůbec neznal. Moje chyba. Jula je protřelý cestovatel, který zajímavé či přímo nebezpečné situace přitahuje. Jen pro představu pokud jste nebyli na přednášce. Přežil žahnutí medůzou čtyřhrankou smrtelnou… Tento mladý, veselý a přátelský lékař zde představoval svou první knihu – EXOtoulky světem

To Jan Hocek je protřelý spisovatel, který nás pravidelně zásobuje výpravnými průvodci z celého světa. Letos představil svůj projekt Via czechia, pěší cestu okolo Česka. A jak jinak, podpořil ho hned dvěma knihami – Jižní stezka a Severní stezka. Obě dobře poslouží jak pro obejití celé naší vlasti, tak i jako lokální průvodce.

Pavel Svoboda má všechny předpoklady nejen pro to, aby byl úspěšný cestovatel, ale také popularizátor nezávislého cestování. Skvěle fotí, pěkně píše a povídá a jako vystudovaný geograf o těch zemích i mnoho ví. Pokud jste nestihli přednášku, vydejte se s ním rovnou Napříč Asií.

Člověk, co jde jasně za svým cílem, to je pro mne Václav Šilha. Není to jen znalec Afriky a skvělý wildlife fotograf. O tom jste se jistě přesvědčili na festivalu při přednášce. Pokud se chcete dozvědět o jeho dalších cestovatelských eskapádách, tentokrát do mrazivé Antarktidy, přečtěte si jeho novou knihu Na vlnách.

Vše uzavřu možná neveselým odstavcem o knize Libora Duška Peru 1970. Ale historii je třeba si připomínat. Kniha popisuje největší tragédii československých horolezců v historii. Pod kamennou lavinou na úpatí Huascaránu zahynulo všech 14 horolezců. Patnáctý, Ivan Bortel, zahynul ještě o několik dní dříve. Libor Dušek nám vše předkládá věcně, bez patosu a přitom čtivě. Stejně jako při svých přednáškách.

Knihy vybral a doporučil Jirka Dolejší, internetové knihkupectví knihynahory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: